Jak zabránit opakujícím se oparům na rtech

Jak zabránit opakujícím se oparům na rtech

Publikováno: 02.03.2020

Zobrazení: 48015

Až 80 % dospělé populace se někdy v životě potýkalo s bolestivým a nepříjemným oparem. Nejčastějším místem, kde člověka opary trápí, jsou rty. Pokud však virus v těle jednou máme, už se ho nezbavíme. Virus oparu v organismu zůstává navždy přítomen a často se objevuje opakovaně, když to nejméně čekáme. Tipy, jak lze oparům předejít a jak se jich co nejdříve zbavit vám přinášíme.

Za oparem se skrývá nejedno onemocnění

Opar neboli herpes je nakažlivé onemocnění, které způsobuje virus Herpes simplex. Virus herpes simplex se projevuje drobnými puchýřky a dělí se na HSV 1, který se objevuje zejména na rtech a HSV 2, který je zodpovědný za genitální opar. Mezi opary patří i virus Varicella zoster, způsobující známý pásový opar a virus EVB způsobující infekční mononukleózu.
 

Virus oparu v sobě nese až 98 % populace

Opary na rtech jsou velmi časté a velmi snadno rozpoznatelné. Objevují se jako puchýřky či hrbolky kolem rtů a úst. Virus způsobující opary v sobě nese až 98 % populace. Virus je velmi nakažlivý a pokud je člověk infikován, je nositelem viru po celý život. Většina nakažených se setkala s virem v dětství, aniž by se opar projevil. U mnoha lidí zůstává virus neaktivní, ale u některých se projevuje jako opakovaná infekce právě jako nakažlivý opar na rtech.
 

Režimová opatření při výskytu oparů  

Herpes simplex virus způsobuje virovou infekci, která se přenáší přímým kontaktem, proto je důležité dodržovat několik režimových opatření.
 
  • Nedotýkejte se svého oparu. Pokud tak učiníte, nezapomeňte si okamžitě umýt ruce. Opar je vysoce nakažlivý během celého cyklu, obzvláště ve stadiu puchýřku.
 
  • Udržujte kůži v čistotě. Po umytí pleti či nanášení make-upu si důkladně umyjte ruce.
 
  • Zapomeňte na líbání, protože jinak virus předáte partnerovi a nejde jen o líbání na rty, ale i na jiné části těla (genitálie, oči).
 
  • Nepůjčujte si věci jako jsou rtěnky, balzámy na rty, příbory, sklenice, ručníky aj. Virus se přenáší nejen přímým kontaktem, ale šíří se i vším, co bylo v kontaktu se slinami nemocného.
 

Průběh oparu

Opar je nakažlivý ještě předtím, než se projeví na rtech a je pro člověka viditelný. Prvními příznaky oparu je brnění, pálení či svědění na rtech.  Postižené místo poté zrudne a objeví se drobné puchýřky, které se naplní vodou. Voda se později zakalí, puchýřek praskne, začne vysychat a objeví se strup. Tento proces trvá 7 až 10 dní.
 

Zastavte šíření viru ještě předtím, než se objeví

Nenechte se oparem oklamat a začněte ho léčit již ve fázi, kdy není na rtu vidět. Aby nebyli nakaženi vaši blízcí, přestaňte se s nimi líbat a objímat. To platí zvláště u těch, kteří jsou náchylní k infekcím (děti, těhotné ženy, nemocní). Inkubační doba oparu je 2-6 dnů. Máte-li podezření na opar, aplikujte na svědící místo antivirové přípravky ve formě volně prodejných mastí. Antivirové přípravky jsou účinné, pokud jsou aplikovány ještě před objevením se puchýřků.
 

Podpořte svou obranyschopnost „céčkem“

Revitalizaci organismu je vhodné podpořit také zdravou stravou, dostatkem spánku a odpočinkem. Jedním z doporučení je také zvýšit příjem vitamínu C, který přispívá k udržení normální funkce imunitního systému. Opary se totiž vyskytují především v období, kdy je imunita oslabena. Využijte buď přírodní zdroje bohaté na vitamíny C (paprika, citrusy) nebo doplňte jídelníček doplňky stravy, např. Herba-C RAPID s vysokou dávkou vitamínu C pro podporu imunitního systému či oblíbeným Megacéčkem. Nezmizí-li opar do dvou týdnů, navštivte lékaře, který může v závažných případech předepsat antivirotika.
 

Babské rady bez záruky

Nemáte-li zrovna po ruce mast na opary, zkuste některou z babských rad. Mezi časté rady patří potírat postižené místo stroužkem česneku nebo šťávou z cibule, působící jako desinfekce. Hojivé účinky jsou připisovány medu. Doporučovány jsou také obklady z meduňky. Známé je použití jedlé sody, která je smíchána s převařenou vodou tak, aby se utvořila kaše, a tou je postižené místo potíráno. Zubní pasta, kterou jsou opary natírány, opar sice nevyléčí, ale postižené místo vysuší. Přikládat lze i navlhčený sáček černého čaje. A posledním oblíbeným tipem je aplikace jogurtu s živými kulturami, kterým se maže postižené místo několikrát denně. Jogurt pomáhá proti svědění a díky aktivním mikroorganismům urychlí proces hojení.
 
Podpořte imunitu přírodními prostředky
14.02.2024

Podpořte imunitu přírodními prostředky

Trpíte na častá nachlazení a další respirační onemocnění? Zaměřte se na podporu imunity za pomoci aktivních látek přírodního původu a můžete se cítit fit i uprostřed zimy.

Přečtěte si více
Zobrazení: 942
Kráska zvaná echinacea aneb zázrak na imunitu
26.11.2019

Kráska zvaná echinacea aneb zázrak na imunitu

Trvalka echinacea purpurea je známá spíše pod svým českým názvem třapatka nachová. Třapatka je vytrvalá rostlina, která je pěstována nejen pro své dekorativní květy, ale i pro své léčivé účinky. Jde o rostlinu vysokou cca 80–100 cm, která se od června do září pyšní purpurovými květy s černým středem. Účinky třapatky jsou rozsáhlé. Používá se při nachlazení, jako podpora horních cest dýchacích, ale i u kožních problémů.

Přečtěte si více
Zobrazení: 9866