Jak si užít grilování ve zdraví?
Publikováno: 24.05.2024
Zobrazení: 166
Letní grilování patří bezpochyby k aktivitám, bez kterých si léto neumíme představit. Grilování, to není jen gurmánský zážitek v podobě vepřového steaku, ale také skvělá příležitost k setkání s rodinou a přáteli. Grilování s sebou ale může přinášet určitá rizika, která se nevyplatí podceňovat. Ať už grilujete maso a ryby, nebo zeleninu a sýry, poradíme vám, jaké zásady se vyplatí dodržovat, abyste grilováním zbytečně neohrozili své zdraví.
Grilování a zdraví
Horké letní večery, sklenka kvalitního vína a společnost rodiny a přátel přímo vybízí ke grilování. Grilování je však odborníky považováno za ne příliš zdravou metodu tepelného zpracování potravin. Zdravotní rizika může představovat nejen tvorba škodlivých chemických látek během samotného grilování, ale také riziko mikrobiální kontaminace. Nebezpečí představují také tzv. alimentární nákazy, které se mohou objevit jako následek konzumace potravin kontaminovaných virovými a bakteriálními patogeny a jejich toxiny, které mají v letním období ideální podmínky pro růst a šíření. Alimentární nákazy, které se tak vyskytují zejména během teplých měsíců, mohou vyvolat celou řadu zdravotních komplikací jako jsou průjmy, nevolnost, zvracení bolesti břicha, horečka aj.
Na čem grilovat?
Čím dál více milovníků grilování dává přednost elektrickým, plynovým a lávovým grilům, před grilováním na dřevěném uhlí. Důvodem však nemusí být jen jistá míra pohodlnosti, ale také ohled na zdraví. Grilování na elektrických, plynových a lávových grilech je šetrnější ke zdraví, a navíc má výrazně kratší dobu tepelné úpravy potravin. Při samotném grilování se odkapávající tuk nedostává do kontaktu s uhlíky či se spirálou grilu, což zmírňuje vznik zdraví škodlivých látek. Pokud nedáte na klasický gril dopustit, snažte se vždy zabránit kontaktu masa s plamenem, jinak bude mase na povrchu spálené a uvnitř syrové, a tudíž rizikové pro konzumaci. Velkou oblibu si v posledních letech získaly zejména lávové grily, které kontaktu s ohněm zcela zamezují. Novinkou jsou pak méně známé vodní grily s vodní lázní, které fungují na principu horkovzdušné trouby. Investice do kvalitního grilu, který bude šetrný ke zdraví, se opravdu vyplatí.
Jak grilovat?
Obecně platí, že čím déle budete maso grilovat, tím více škodlivých látek bude vznikat. Maso proto grilujte jen po dobu, která je nutná k bezpečné konzumaci. Řešením může být grilování menších porcí masa, které se rychleji upečou. Během grilování není doporučeno maso potírat tukem, protože tučná masa představují pro zdraví mnohem větší riziko než masa libová a ryby. Maso po grilování ihned konzumujte, příp. ho udržujte při teplotě min. 60 °C. Pokud je maso vychladlé, před konzumací ho opět ohřejte na min. 72 °C. Nechcete-li si z letní grilovačky odnést zažívací obtíže, myslete na to, že dostatečná tepelná úprava je zásadní pro usmrcení mikroorganismů.
Co grilovat?
Bezpečné grilování začíná již samotným nákupem kvalitních surovin. Pro grilování volte vždy čerstvé suroviny, maso si raději nakládejte sami. Vhodné je maso libové, a to jak hovězí, vepřové i drůbeží. Z masa odstraňte tuk a kůži. Nebojte se grilování ryb, které jsou zdravé, báječně chutnají, a navíc se grilují jen krátce. Maso určené na gril je vhodné marinovat. Marináda by měla být vždy čerstvá, neměla by se uchovávat v lednici a používat opakovaně. Domácí marináda je nejen zdravější než průmyslově vyráběná marináda plná dochucovadel a konzervantů, ale také vyjde mnohem levněji. Při přípravě domácí marinády se fantazii meze nekladou. Základem marinády by však měl být kvalitní olivový olej a sójová omáčka. Do marinády můžete přidat hořčici, česnek, balsamico, citrónovou šťávu, rozmarýn, tymián a další čerstvé či sušené bylinky. Na gril by se neměly dávat špekáčky, klobásy a další tučné uzeniny, které mohou sice dobře chutnat, zdraví ovšem neprospívají. Pokud jste ještě nezkoušeli grilovat zeleninu, určitě vás překvapí lahodná chuť plátků cukety, papriky, celeru, rajčat, lilku, nebo třeba celého kukuřičného klasu, který ocení hlavně děti. Abyste se vyhnuli tzv. křížové kontaminaci, zabraňte vždy kontaktu mezi syrovou a již opracovanou stravou, příp. mezi zeleninou a syrovým masem, jinak si z letní grilovačky můžete odnést také velmi nepříjemné problémy se zažíváním.
Pro podporu střevní mikrobioty je tu Biopron!
Pokud patříte mezi milovníky grilování nebo během dovolené a cest rádi ochutnáváte neznámé, a možná někdy také riskantní pokrmy, můžete se setkat s nepříjemnými následky narušené střevní mikrobioty. Nezapomeňte mít po ruce doplněk stravy
Biopron FORTE, který je určen
pro náhlé situace nejen na cestách. Biopron FORTE obsahuje
speciální kombinaci probiotických bakterií (
Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus rhamnosus) a
probiotických kvasinek Saccharomyces boulardii doplněnou o
prebiotické fruktooligosacharidy.
Biopron FORTE lze použít nejen
pro podporu rovnováhy střevní mikrobioty, ale také
při akutních problémech, které mohou vzniknout v důsledku
změny stravovacích návyků a konzumací rizikových potravin např. během cestování a grilování. Biopron FORTE je vhodný
pro dospělé a děti již od 6 měsíců. Další doplňky stravy
Biopron najdete na našem e-shopu za velmi příznivé ceny.
Pro podporu zdraví jater Ostropestřec od Walmarku!
Ostropestřec mariánský 7000 mg FORTE ze žluté řady od Walmarku obsahuje silymarin pro podporu zdraví jater, detoxikace a trávení. Ostropestřec mariánský (Silybum marianum) je po staletí používán pro podporu zdraví jater. Doporučujeme užívat zejména v případě přetížení jater a k podpoře jejich normální funkce. Vhodný také jako součást detoxikace organismu.