Jak se zbavit aftů u dětí aneb když v pusince bolí

Jak se zbavit aftů u dětí aneb když v pusince bolí

Publikováno: 31.10.2019

Zobrazení: 46499

Afty zná jistě každý. Jde o malé, bolestivé vřídky v ústech. Afty jsou velmi nepříjemné zejména u dětí, protože způsobují bolest při jídle a mluvení, pálení a řezání. Začínají jako jeden nebo více puchýřků, které prasknou a změní se ve vřídek. Afty sice nejsou infekční, ale jsou velmi bolestivou komplikací běžných dětských onemocnění způsobených sníženou imunitou.

Příčina vzniku nejasná

Afty se objevují většinou v případě snížené imunity organismu, ale hlavní příčina vzniku dosud nebyla objasněna. Vzhledem k tomu, že děti častěji trpí chřipkami, nachlazením, onemocněním dýchacích cest, trpí také častěji afty. U některých pacientů souvisí vznik aft s nedostatkem železa, vitamínu B2 a kyseliny listové. Afty se ale mohou objevit také po poranění zubním kartáčkem, špatně sedícími rovnátky, při kousnutí do ústní sliznice a stresem.
 

Nejlepší prevencí je posilování imunity

Nejlepší prevencí vzniku aft je ochrana a posilování imunitního systému. Základem dobré imunity je správná životospráva, dodržování spánkového režimu a vyhýbání se stresům. Stres pro děti může představovat např. škola, vztahy s vrstevníky, ale hlavně nestabilní rodinná situace, na kterou jsou obzvláště citlivé. Častá nemocnost u dětí by měla být pro rodiče signálem, že je nutné v první řadě posílit imunitní systém. Důraz by měl být kladen také na správnou péči o ústní dutinu, aby nedocházelo k šíření cizorodých mikroorganismů, které sliznici poškozují. Dětem náchylným na afty se také nedoporučuje čištění zubů kartáčky s tvrdými štětinami, které zbytečně sliznici dráždí.
 

Podpořte imunitu vitamíny a doplňky stravy

Vzhledem k tomu, že příčina vzniku aftu není zatím jasná, léčí se pouze příznaky onemocnění. Na afty jsou aplikovány roztoky a gely, které zmírňují bolest a mají antiseptické účinky. Doporučovány jsou ale i doplňky stravy a vitaminy, které pečují o imunitní systém a dodávají do organismu potřebné živiny, které mohou chybět. Doporučuje se zvýšit příjem vitamínu C na podporu imunity i zdraví dásní. Afty vznikají také při nedostatku vitamínu B, proto je důležité zvýšit příjem vitamínů skupiny B.

Afty nepostihují jen děti, ale mohou postihnout i dospělé. Imunita by proto měla být napozoru napříč generacemi. Dospělým pro akutní podporu imunitního systému doporučujeme doplněk stravy Herba-C s vysokou dávkou vitaminu C, zinku a 4 bylinných extraktů pro podporu dýchacích cest. Herba-C intenzivně podporuje imunitní systém v době blízkého kontaktu s nachlazením, což ocení např. maminky nemocných dětí. Herba-C je také ideální volbou pro všechny,kteří jsou k onemocněním velmi náchylní.

Dětskou imunitu podpoříte doplňky stravy z řady Marťánci. Produkty Marťánci PROimun je vhodné zařadit do stravy především v podzimních a zimních měsících, kdy jsou kladeny zvýšené nároky na imunitní systém dítěte (začátek školní docházky, sezóna častého výskytu nachlazení, aj.).
 

Babské rady a přírodní tipy

Postižené místo lze zklidnit kloktadlem z heřmánku či šalvěje. Velmi oblíbený je med, který pomáhá uklidnit bolavé vřídky, protože pomáhá zadržovat vlhkost, urychluje proces hojení a má antioxidační a antimikrobiální vlastnosti. Velkým pomocníkem je i celer. Žvýkání čerstvého celerového stébla poskytne úlevu od bolesti díky svým analgetickým a protizánětlivým vlastnostem.
 
Jak na jaře podpořit dětskou imunitu?
03.04.2024

Jak na jaře podpořit dětskou imunitu?

Na jaro se těšíme všichni, i když rodiče malých dětí možná o něco méně. Jarní proměnlivé počasí a dětský kolektiv patří k častým příčinám zvýšeného výskytu respiračních onemocnění, a představuje tak riziko zvýšených absencí nejen dětí ve škole, ale také rodičů v zaměstnání. Mnozí rodiče se proto zajímají, jak podpořit dětskou imunitu.

Přečtěte si více
Zobrazení: 431
Základní pravidla pro udržení zdraví v dětském kolektivu
09.10.2023

Základní pravidla pro udržení zdraví v dětském kolektivu

Pár dnů ve škole a vaše dítko je opět nemocné? Podobnou zkušenost má většina maminek dětí předškolního a školního věku, protože právě v dětských kolektivech se velmi dobře daří virovým infekcím. Co dělat pro to, aby vaše děti nebyly tak často nemocné? Máme pro vás tipy, které pomohou podpořit imunitu a udržet zdraví dětí v dětských kolektivech.  

Přečtěte si více
Zobrazení: 542