Jak pečovat o nosík dětí a dospělých?

Jak pečovat o nosík dětí a dospělých?

Publikováno: 10.02.2022

Zobrazení: 398

Pečujete o svůj nos? Nos si totiž zaslouží stejnou péči jako např. ústní dutina. Díky nosu nejen dýcháme, ale také cítíme a mnohem intenzivněji prožíváme své emoce. Bohužel na péči o nosní dutiny často zapomínáme, ačkoliv péče o ně je důležitá. Vysušená nosní sliznice ohrožuje nejen samotný nos, ale i naše celkové zdraví.

Zdravá nosní sliznice

Sliznice nosu je pokryta epitelem a pohybujícími se řasinkami, které zachycují viry a bakterie. Kromě toho nosní sliznice zvlhčuje a otepluje vdechovaný vzduch. Příliš suchá sliznice omezuje pohyb řasinek, což může snížit její obrannou funkci. Vysušená sliznice je navíc ohrožena vznikem drobných prasklinek, které usnadňují vstup infekcí do organismu. Naše nosy jsou ohroženy nejen rýmou, ale také alergiemi, a proto je důležité věnovat zdraví nosu pravidelnou péči.
 

Jak poznat suchý nos?

Pro suchý nos jsou typické krusty, strupy, které mohou být doprovázené hustým hlenem, který pokrývá na nosní sliznici. Snaha o odstraňování strupů je příčinou nepříjemného krvácení, které jen ještě více nosní sliznici poškozuje. Se suchým nosem se setkáváme nejen během rýmy, ale také při alergiích, při užívání některých léků na vysoký tlak, kortikosteroidů, cytostatik, po úrazech a operacích nosu, při pobytu v klimatizovaném, nebo přetopeném prostředí, ve vysokých nadmořských výškách a ve znečištěném a zakouřeném prostředí. Suchý nos může být také následkem dlouhodobého a nadměrného užívání nosních sprejů a kapek.
 

Nos potřebuje vlhko

Zdravá nosní sliznice potřebuje vlhkost. Vlhkost vzduchu v bytě by ale neměla být vyšší než 50 %, protože to je ideální teplota pro množení roztočů. Nejjednodušším řešením je zvlhčování nosní sliznice. Vhodné jsou spreje a kapky s mořskou vodou nebo s obsahem minerální vody, které nejsou návykové a jsou vhodné pro každodenní používání. Přípravky způsobující změny prokrvení cév sice rychle odstraní otok během rýmy, ale jejich denní používání znamená riziko závislosti. Pro každodenní péči nejsou vhodné ani koncentrované esenciální a solné roztoky a aktivní léčiva, která jsou vhodná v případě akutních obtíží. Pozor také na obsah konzervačních látek, které nosní sliznici mohou vysušovat.
 

Pečujte o nosní sliznici s Klubem zdraví!

Nejen k udržení čisté a vlhké nosní sliznice, ale také k podpůrné léčbě rýmy, zánětu nosních dutin a podrážděné a bolavé nosní sliznice je skvělým pomocníkem nosní sprej MAR Plus. Dexpanthenol podporuje hojení, mořská voda zvlhčuje, čistí a urychluje proces hojení nosní sliznice. Sprej je vhodný i pro děti a neobsahuje konzervační látky.
 
Sinulan Forte Allergy je speciálně navržen k regulaci a léčbě symptomů rýmy, zejména té alergického původu. Vytváří ochranný film na nosní sliznici, a omezuje nebo zabraňuje tak přímému kontaktu alergenů a patogenů se sliznicí. Tím předchází nebo minimalizuje projevy rýmy a zánětu nosních dutin. Jeho ochranná funkce je dána obsahem xyloglukanu, přírodního polymeru, který vykazuje schopnost chránit epitel a snižovat nadměrnou sekreci tekutin, jako je nosní sekret.
 

Sinulan Express Forte

Přípravek Sinulan Express Forte je viskózní přípravek snižující zduření nosní sliznice. Obsahuje hypertonický roztok k léčbě příznaků zánětů nosní sliznice různého původu. Sinulan Express Forte tvoří osmoticky aktivní film na nosní sliznici, má uvolňující účinek a odvádí všechny nežádoucí látky nacházející se v nosních dutinách, odstraňuje otok a uvolňuje průchodnost nosu. Sinulan Express Forte chrání nosní sliznici před vysušením, podrážděním a vnějšími vlivy. Složky produktu pomáhají zlepšit dýchání ve velmi krátké době.
 

Sinulan Express Forte Junior

Zejména malé děti dokáže rýma potrápit. Sinulan Express Forte Junior je vhodný pro uvolnění nosu pro děti s účinnou látkou přírodního původu Captomucilem. Uvolňuje nos od 30 sekund a vhodný je pro děti od tří let. Síla přírody podpoří zdraví dětského nosíku nejen při rýmě a zánětech nosních dutin, ale také při vysušení nosní sliznice.
Při užití zdravotnického prostředku. Čtěte pečlivě návod na použití.
 

Tento článek byl vytvořen ve spolupráci s: 

Mgr. Denisa Salvová

Absolvovala obor Rehabilitační psychosociální péče na Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity. Působila ve zdravotně sociální oblasti jako vedoucí poraden, terapeut a lektor kurzů pro pracovníky v pomáhajících profesích. V současné době se zajímá o oblast medicíny, zdravotnictví, zdravého životního stylu a psychologie.

  
Jak udržet močové cesty ve zdraví? Překvapeny budou hlavně ženy!
20.02.2024

Jak udržet močové cesty ve zdraví? Překvapeny budou hlavně ženy!

Pokud patříte k těm, kteří úzkostlivě dbají na to, aby oblast břicha a zad byla v zimě v teple, protože se obáváte zánětu močových cest, možná vás překvapíme.  Za problémy s močovými cestami nestojí vždy jen tolik obávané prochladnutí, ale příčinou může být také nechráněný pohlavní styk a nesprávná hygiena. Poradíme vám, jak močové cesty udržet ve zdraví.

Přečtěte si více
Zobrazení: 1006
Co jíst, když vás zlobí žaludek
10.06.2021

Co jíst, když vás zlobí žaludek

Nevolnost, nadýmání, ztráta chuti k jídlu a hlavně nepříjemné křeče v žaludku, to všechno jsou typické příznaky gastritidy – nemoci, která se v poslední době pomalu a jistě vkrádá do našich každodenních životů. Ke vzniku zánětu žaludeční sliznice přispívají zejména špatné stravovací návyky a stres. A ruku na srdce – obojího si dnes „užíváme“ víc než do sytosti.

Přečtěte si více
Zobrazení: 84482
Byla stanovena dávka omega-3 prospěšná pro zdraví srdce
17.06.2011

Byla stanovena dávka omega-3 prospěšná pro zdraví srdce

Omega 3 pro zdraví srdce a cév. Nová studie a meta-analýza říká, že denní dávka omega-3 potřebná pro snížení rizika náhlých srdečních úmrtí a jiných srdečních příhod byla stanovena ve výši nejméně 250 mg.

Přečtěte si více
Zobrazení: 9183