Jak na správnou zubní hygienu?

Jak na správnou zubní hygienu?

Publikováno: 31.07.2023

Zobrazení: 936

Krvácivost dásní, zápach z úst, zubní kámen, to jsou jen některé z mnoha problémů způsobené nedostatečnou nebo špatně prováděnou ústní hygienou. Správné zubní pomůcky a nácvik čištění zubů jsou základními předpoklady zdravého chrupu. Krásný úsměv není zadarmo, a proto se vyplatí do ústní hygieny investovat.

Profesionální dentální hygiena

Dentální hygiena je stále oblíbenější a společně s preventivními stomatologickými prohlídkami je základem zdravých zubů. Dentální hygiena předchází vzniku zubního kazu, zánětu dásníparodontitidy, která může být dokonce příčinou předčasné ztráty zubůDentální hygienista důkladně vyčistí zuby, odstraní zubní kámen, povlak a pigmentové skvrny. Nejdůležitější je ale nácvik správného čištění zubů, základ každodenní péče o zuby. Dospělí i děti by měli navštěvovat dentální hygienu 2x ročně, u dětí je vhodná doba poté, co mají kompletní mléčný chrup.
 

Domácí dentální hygiena

Pro zdravý chrup je zásadní znát správnou techniku čištění zubů. Doporučeno je čistit si zuby dvakrát denně, nejlépe ráno po snídani a večer po posledním jídle. I když si někteří čistí zuby po každém jídlem, není to pro zdraví zubů nezbytně nutné. Základním předpokladem pro domácí zubní hygienu jsou správné zubní pomůcky. Kvalitní zubní kartáček, který je vhodné měnit každých osm týdnů, mezizubní kartáčky a dentální nit. Odborníci doporučují kartáček s pevným a rovným držátkem, který vyčistí jak stoličky, tak prostor za nimi. Kartáček by měl mít krátkou pracovní část s hustými a měkkými, narovno zastřiženými vlákny, která se rozprostřou po celém zubu. Tvrdá vlákna poškozují zubní sklovinu i dáseň. Zub čistěte od dásně ke korunce zubu, vnitřní i vnější plochy včetně kousacích ploch stoliček. Mezizubní kartáčky jsou stejně důležité jako zubní kartáček. Jsou určeny pro čištění mezizubních prostor a vybírat lze z různých velikostí. Mezizubní kartáček by měl vyplnit celý mezizubní prostor, protože jen tak je čištění efektivní. Pak už stačí jen dvakrát denně protáhnout kartáček mezizubním prostorem. Dentální nit poslouží stejně jako mezizubní kartáčekDentální nití obemkneme zub u krčku a táhnutím niti po ploše zubu je zubní povlak odstraněn.
 

Je libo elektrický kartáček?

Elektrické zubní kartáčky získaly v posledních letech na oblibě. Někteří odborníci jejich každodenní používání ale nedoporučují a preferují pohyb kartáčku rukou. Nicméně je mnoho stomatologů, kteří doporučují právě kartáčky v elektrickém provedení a sonickou technologiíSonické kartáčky jsou vhodné pro použití s rovnátky, výplněmi, korunkami, fazetami, ale i pro dásně nemocné. Tyto kartáčky se skládají z těla a nasazovací hlavice. Vybírat lze z široké nabídky kvalitních kartáčků pro speciální účely (např. pro bělení a leštění zubů, na odstranění zubního plaku, na péči o dásně, o protetiku, rovnátka aj.). Těm, kteří sledují trendy v péči o zuby nebude cizí pojem ústních sprchaÚstní sprchy (irigátory) účinně odstraňují ze zubů a mezizubních prostor zbytky jídla a povlak, ale v žádném případě nenahrazují čištění kartáčkem.
 

Zubní pasty střídejte podle chuti

Zubní pasty je vhodné střídat. Od zubní pasty se očekává, že bude vyhovovat jak svou chutí, tak svým účelem. Zubní pasta nesmí obrušovat zubní sklovinu a měla by obsahovat fluoridFluorid vyživuje zubní sklovinu a přispívá k udržení mineralizace zubů, pomáhá předcházet vzniku zubního kazu. Po čištění zubů kartáčkem lze použít ústní vodu. Každý si vybírá zubní pastu a ústní vodu podle individuálních potřeb. Na trhu je celá řada produktů specializovaných na konkrétní problém ústní dutiny. Existují pasty pro kuřáky, pasty na citlivé zuby, pasty s bělícím účinkem, pasty pro krvácivé dásně, paradontoźu aj. Pro péči o ústní dutinu při paradontóze doporučujeme zubní pastu Santoin obsahující výtažek Macleaya cordata, která pomáhá omezovat tvorbu zubního plaku. Věděli jste, že sliny pomáhají opravovat zubní sklovinu? Žvýkání žvýkaček podporuje tvorbu slin, a proto jsou žvýkačky bez cukru doporučovány po každém jídle. Kromě podpory tvorby slin jsou žvýkačky užitečné také pro remineralizaci zubní skloviny. O zuby se vyplatí pečovat i zevnitř. Podpořit zdraví a krásu vašich zubů vám pomohou vitamíny a minerály z naší bohaté nabídky.

Tento článek byl vytvořen ve spolupráci s: 

Mgr. Denisa Salvová

Absolvovala obor Rehabilitační psychosociální péče na Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity. Působila ve zdravotně sociální oblasti jako vedoucí poraden, terapeut a lektor kurzů pro pracovníky v pomáhajících profesích. V současné době se zajímá o oblast medicíny, zdravotnictví, zdravého životního stylu a psychologie.

Nenechte si zkazit úsměv aneb paradentóza
05.11.2019

Nenechte si zkazit úsměv aneb paradentóza

Oteklé a bolavé dásně, viklavé zuby a jejich ztráta, to je strašák jménem paradentóza. Paradontitida, lidově řečeno paradentóza, není po zdravotní stránce nic příjemného a po estetické stránce nic pěkného. Paradentóza navíc zvyšuje riziko infarktu a mrtvice, tudíž jde o mnohem vážnější onemocnění, než si mnozí myslí. Pravidelné preventivní zubní prohlídky, boj se zubním plakem a bakteriemi má pro člověka životní význam.

Přečtěte si více
Zobrazení: 3559
Trhání zubů se bát nemusíte
27.01.2020

Trhání zubů se bát nemusíte

O trhání zubů (tzv. extrakci) koluje mezi lidmi spousta historek. Pokud patříte mezi ty, které trhání zubů čeká, přečtěte si náš článek a uvidíte, že nemusíte mít zbytečné obavy. Extrakce probíhá v lokální anestezii, výkon netrvá dlouho, a kromě rychlého křupnutí neucítíte téměř nic. Budete-li dodržovat po výkonu pár pravidel, rána se bez komplikací brzy zahojí.

Přečtěte si více
Zobrazení: 70982
Bolest zubů při rýmě může signalizovat zánět dutin
03.12.2019

Bolest zubů při rýmě může signalizovat zánět dutin

Pokud trpíte rýmou, možná si říkáte, že nachlazení k podzimu zkrátka patří. Pokud se ale s ucpaným nosem potýkáte týdny a k tomu vás ještě rozbolely zuby, je potřeba zbystřit. Může se jednat o onemocnění horních cest dýchacích, tzv. sinusitidu, česky známou jako zánět vedlejších nosních dutin. Přetrvávající sinusitidy je nutné léčit antibiotiky, a proto není radno si s dlouhotrvající rýmou zahrávat.

Přečtěte si více
Zobrazení: 45976