Jak na správnou zubní hygienu

Jak na správnou zubní hygienu

Publikováno: 23.03.2020

Zobrazení: 792

Krvácivost dásní, zápach z úst, zubní kámen, to jsou jedny z mnoha problémů způsobené nedostatečnou ústní hygienou. Správné zubní pomůcky a nácvik čištění zubů jsou základními předpoklady zdravého chrupu. Poslední dobou zažívá boom tzv. dentální hygiena. Co si pod tímto pojmem představit a lze ji provádět v domácích podmínkách? Krásný úsměv není zadarmo, a proto se vyplatí do ústní hygieny investovat.

Profesionální dentální hygiena

Aby člověk věděl, jak si zuby správně čistit, nevyhne se návštěvě dentální hygieny. Dentální hygiena je stále oblíbenější léčebný úkon, který společně s preventivními stomatologickými prohlídkami je základem zdravých zubů. Cílem dentální hygieny je předcházet onemocnění v ústní dutině. Dentální hygiena předchází vzniku zubního kazu, zánětu dásní a parodontitidy, která může být dokonce příčinou předčasné ztráty zubů. Dentální hygienista důkladně vyčistí zuby, odstraní zubní kámen, povlak a pigmentové skvrny. Nejdůležitější je ale nácvik správného čištění zubů, základ každodenní péče o zuby.
 

Domácí dentální hygiena

Zásadní je znát správnou techniku čištění zubů. Doporučeno je čistit si zuby dvakrát denně, nejlépe ráno po snídani a večer po posledním jídle. I když si někteří čistí zuby po každém jídlem, je to přínosné, ale není to pro zdraví zubů nezbytně nutné. Základním předpokladem pro efektivní domácí zubní hygienu jsou ty správné zubní pomůcky. Mezi základní pomůcky patří zubní kartáček, mezizubní kartáčky, dentální nit aj. Odměnou za správnou techniku čištění nám bude zdravý chrup, zdravé dásně a samozřejmě krásný úsměv.
 

Zubní kartáček měňte každých osm týdnů

K odstranění zubního plaku je nutný vhodný zubní kartáček. Doporučován je kartáček s pevným a rovným držátkem, který vyčistí jak stoličky, tak prostor za nimi. Kartáček by měl mít krátkou pracovní část s hustými a měkkými, narovno zastřiženými vlákny, která se rozprostřou po celém zubu. Tvrdá vlákna poškozují zubní sklovinu i dáseň. Po každých šesti až osmi týdnech by měl být kartáček měněn, protože roztřepená vlákna zub nevyčistí. Zub čistěte od dásně ke korunce zubu, vnitřní i vnější plochy včetně kousacích ploch stoliček.
 

Stále opomíjené mezizubní kartáčky

Mezizubní kartáčky bývají stále lidmi poněkud opomíjeny. Lze je zakoupit v různých velikostech a určeny jsou pro čištění mezizubních prostor mezi jednotlivými zuby. Mezizubní kartáček by měl vyplnit celý mezizubní prostor, protože jen tak je čištění efektivní. Pak už stačí jen dvakrát denně protáhnout kartáček mezizubním prostorem. Dentální nit slouží stejně jako mezizubní kartáček. Dentální nití obemkneme zub u krčku a táhnutím niti po ploše zubu je zubní povlak odstraňován.
 

Je libo elektrický?

Elektrické zubní kartáčky nabraly v posledních letech na oblibě. Někteří odborníci jejich každodenní používání nedoporučují a preferují pohyb kartáčku rukou. Nicméně je mnoho stomatologů, kteří doporučují právě kartáčky v elektrickém provedení a sonickou technologií. Sonické kartáčky jsou vhodné pro použití s rovnátky, výplněmi, korunkami, fazetami, ale i pro dásně nemocné. Tyto kartáčky se skládají z těla a nasazovací hlavice. Vybírat si lze z široké nabídky kvalitních kartáčků pro speciální účely (např. pro bělení a leštění zubů, na odstranění zubního plaku, na péči o dásně, o protetiku, rovnátka aj.). Těm, kteří sledují trendy v péči o zuby nebude cizí pojem ústních sprcha. Ústní sprchy (irigátory) účinně odstraňují ze zubů a mezizubních prostor zbytky jídla a povlak, ale v žádném případě nenahrazují čištění kartáčkem.
 

Zubní pasty střídejte podle chuti

Odborníci doporučují zubní pasty střídat. Od zubní pasty se očekává, že bude vyhovovat jak svou chutí, tak svým účelem. Zubní pasta nesmí obrušovat zubní sklovinu a měla by obsahovat fluorid. Fluorid vyživuje zubní sklovinu a působí preventivně proti vzniku zubního kazu. Po čištění zubů kartáčkem lze použít ústní vodu. Každý si vybírá zubní pastu a ústní vodu podle individuálních potřeb. Na trhu je celá řada produktů specializovaných na konkrétní problém ústní dutiny. Existují pasty pro kuřáky, pasty na citlivé zuby, pasty s bělícím účinkem, pasty pro krvácivé dásně, paradontoźu aj. Pro péči o ústní dutinu při paradontóze doporučujeme zubní pastu a ústní vodu Santoin. Produkty Santoin obsahují výtažek z čínské léčivé rostliny Macleaya cordata, která má příznivý vliv na omezování tvorby zubního plaku.
 

Žvýkejte a podpořte tvorbu slin

Sliny pomáhají opravovat zubní sklovinu, a proto není od věci produkci slin občas podpořit. Žvýkání žvýkaček podporuje tvorbu slin, a proto jsou žvýkačky bez cukru doporučovány po každém jídle. Kromě podpory tvorby slin jsou žvýkačky užitečné pro remineralizaci zubní skloviny.
 
O zuby se vyplatí pečovat i zevnitř. Podpořit zdraví a krásu vašich zubů vám pomohou vitamíny a minerály řady Walmark Line
Nenechte si zkazit úsměv aneb paradentóza
05.11.2019

Nenechte si zkazit úsměv aneb paradentóza

Oteklé a bolavé dásně, viklavé zuby a jejich ztráta, to je strašák jménem paradentóza. Paradontitida, lidově řečeno paradentóza, není po zdravotní stránce nic příjemného a po estetické stránce nic pěkného. Paradentóza navíc zvyšuje riziko infarktu a mrtvice, tudíž jde o mnohem vážnější onemocnění, než si mnozí myslí. Pravidelné preventivní zubní prohlídky, boj se zubním plakem a bakteriemi má pro člověka životní význam.

Přečtěte si více
Zobrazení: 3289
Jak se zbavit aftů u dětí aneb když v pusince bolí
31.10.2019

Jak se zbavit aftů u dětí aneb když v pusince bolí

Afty zná jistě každý. Jde o malé, bolestivé vřídky v ústech. Afty jsou velmi nepříjemné zejména u dětí, protože způsobují bolest při jídle a mluvení, pálení a řezání. Začínají jako jeden nebo více puchýřků, které prasknou a změní se ve vřídek. Afty sice nejsou infekční, ale jsou velmi bolestivou komplikací běžných dětských onemocnění způsobených sníženou imunitou.

Přečtěte si více
Zobrazení: 41376