Jak na hemoroidy

Jak na hemoroidy

Publikováno: 05.12.2019

Zobrazení: 35607

Ačkoliv hemoroidy nepatří k život ohrožujícím onemocněním, pacientům dokáží život velmi znepříjemnit. Hemoroidy jsou téma, o kterém se spousta lidí zdráhá hovořit, a to dokonce i s lékařem. Hemoroidy, lidově řečeno hemeroidy, jsou zvětšené žíly konečníku, projevující se bolestí, svěděním a krvácením. Za původce onemocnění je nejčastěji označován sedavý způsob života a nevhodná strava. Hemoroidy jsou spojeny s řadou nepříjemných příznaků, zejména s problémy při vyprazdňování. A i když jde o téma velmi diskrétní, pojďme si tento problém přiblížit.

Jak poznat hemoroidy

Hemoroidy lze poznat podle několika charakteristických projevů. Nejčastějším problémem, na který si nemocní stěžují, je bolest a svědění konečníku. To je společně se zarudnutím kůže kolem řitního otvoru způsobeno zánětem, jehož součástí může být i krvácení. Stopy jasně červené krve na stolici či toaletním papíru jsou pro pacienty signálem, že jejich tělo trápí právě hemoroidy. Pokud je krvácení dlouhodobé, může vést postupně až k chudokrevnosti. Krev ve stolici může být i projevem nádoru tlustého střeva, proto je při takovém nálezu potřeba navštívit lékaře.
 

Vnitřní versus vnější hemoroidy

Vnitřní hemoroidy se nacházejí uvnitř konečníku. Typickým příznakem je krev ve stolici, tlak při vyprazdňování, pálení a svědění. Vnitřní hemoroidy nemocného nebolí. Vnější hemoroidy mohou tvořit tmavě červené uzlíky (hroznovité útvary) viditelné a hmatatelné i zvenku. Jsou velmi bolestivé a doprovází je krvácení. Zpočátku jsou viditelné jen po stolici nebo zvýšení tlaku v konečníku a pokud vyhřeznou, vracejí se zpět. Později po vyhřeznutí zůstávají venku, ale lze je prstem zatlačit zpět. V nejtěžších případech vyhřezlé hemoroidy vrátit zpět nelze a k jejich odstranění je nutný lékařský zákrok.
 

Rizikové faktory vzniku hemoroidů lze ovlivnit

Konkrétní příčiny vzniku hemoroidů nejsou známy, ale existují určité rizikové faktory, které při vzniku hemoroidů hrají podstatnou roli. Patří mezi ně dědičné faktory (tenkostěnné žíly), vysoký krevní tlak či jeho výkyvy, sedavé zaměstnání, nedostatek tekutin, nevhodná strava s nedostatkem vlákniny, konzumace kořeněných jídel, problémy s vyprazdňováním (časté průjmy nebo zácpy), častá jízda na kole, nadváha a těhotenství.
 

Možnosti léčby jsou různé, dle závažnosti onemocnění

Hemoroidy bývají léčeny několika způsoby. Konzervativní léčba je založena na prevenci vzniku a zhoršování hemoroidů. Důraz je kladen především na dodržování zdravého životního stylu, tj. pitného režimu, zdravého stravování a pohybu. Většinou jsou hemoroidy léčeny formou ambulantních zákroků a po ošetření mohou pacienti vykonávat běžné činnosti. Mezi ambulantní zákroky patří kryoterapie (terapie mrazem) a bipolární koagulace (léčba teplem). Naštěstí pro pacienty se k operativní léčbě nepřistupuje často. Během operace je odstraněn hemoroid a v případě nutnosti také okolní sliznice.
 

Tipy, jak se zbavit hemoroidů

Doporučována je především změna životního stylu. Pacienti by měli dodržovat následující pokyny:
 
  • Konzumovat stravu s dostatkem vlákniny a tekutin, aby stolice byla měkká.
 
  • Vyvarovat se potravinám s nadýmavým efektem.
 
  • Udržovat si optimální váhu.
 
  • Vyvarovat se alkoholu.
 
  • Mít dostatek pohybu včetně cviků na posílení pánevního dna.
 
  • Dodržovat správné návyky při vyprazdňování (snažit se o měkkou stolici, aby nedocházelo k přílišnému tlaku a nepoužívat parfemovaný toaletní papír).
 
  • Lékař může doporučit gely, masti, čípky a sedací koupele, které působí protizánětlivě a proti bolesti.
 
  • Osvědčenou složkou kosmetických přípravků je často dubová kůra.
 
Bojíte se hemoroidů? Zaměřte se na stravu
21.09.2018

Bojíte se hemoroidů? Zaměřte se na stravu

Obávaný problém lidově nazývaný „zlatá žíla“ postihuje až 70 procent populace. Mnozí z nás jeho řešení odkládají v naivní víře, že potíže časem samy odezní. Opak je však pravdou. Čím dřív začnete hemoroidy řešit, tím větší máte šanci, že se jich definitivně zbavíte. V první řadě se zaměřte na skladbu svého jídelníčku...

Přečtěte si více
Zobrazení: 4724