Crohnova choroba, tichý a nenápadný nepřítel střev
Publikováno: 13.03.2020
Zobrazení: 5718
Bolesti břicha, krev ve stolici, průjem či úbytek na váze, to jsou nejčastější příznaky Crohnovy choroby. Průběh je pomalý a nenápadný, ale o to zrádnější. Crohnova nemoc patří k zánětlivým onemocněním trávicí trubice s neznámou příčinou vzniku. V současnosti nelze Crohnovu chorobu zcela vyléčit. I když příčina onemocnění zatím nebyla jednoznačně prokázána, je jisté, že vliv má řada faktorů. Jak její nespecifické počáteční příznaky odhalit a lze tomuto zrádnému onemocnění předejít?
Crohnova choroba jako chronický zánět střev
Usuzuje se, že
Crohnova choroba je autoimunitní onemocnění postihující kteroukoliv část trávicího ústrojí, nejčastěji však konec tenkého střeva.
Crohnovu nemoc způsobuje
zánět probíhající ve střevní sliznici. Onemocnění se vyskytuje v několika formách a probíhá nárazovitě. Nejvíce pacientů je mezi 15 a 35 lety, bez ohledu na pohlaví.
Crohnova choroba ale může propuknout i u starších lidí.
Příznaky onemocnění
Hlavními příznaky jsou silné
bolesti břicha a
průjmy vzácně s příměsí krve. U pacientů se objevují také příznaky na celkovém stavu jako horečka, bolesti kdekoliv v oblasti břicha, ztráta hmotnosti, nechutenství, únava, nevolnost, zvracení.
Crohnova choroba velmi výrazně ovlivňuje kvalitu života pacienta, a to osobního, sociálního i pracovního.
Diagnostika nebývá jednoduchá
Pro stanovení diagnózy je nutné odlišit
Crohnovu chorobu od podobně probíhající ulcerózní kolitidy. Prováděno je vyšetření pohmatem, laboratorní diagnostika krve, ultrazvukové vyšetření a
endoskopie (prohlédnutí vnitřních dutin a orgánů speciálním optickým přístrojem, tzv. endoskopem). Prováděna je také
kolonoskopie, tedy vyšetření tlustého střeva a
gastroskopie, vyšetření žaludku.
Možných příčin je celá řada
I když nejsou přesné příčiny
Crohnovy choroby známy, byly identifikovány určité rizikové faktory, které rozvoj onemocnění ovlivňují. Vznik a rozvoj autoimunitních onemocnění ovlivňuje hlavně
životní prostředí,
genetické zatížení,
přehnaná hygiena v dětství, nezdravá výživa a kouření.
Komplikace Crohnovy choroby
V případě komplikací jako je např. neprůchodnost střeva, šíření zánětu prostřednictvím píštělí do jiných orgánů. Velmi obávanou komplikací je rozvoj
rakoviny, které se lékaři snaží předcházet pravidelnými endoskopiemi. Pacienti mohou být ohroženi také
podvýživou vlivem porušené schopnosti vstřebávat živiny.
Léčba Crohnovy choroby
Při léčbě se nejprve řeší akutní onemocnění, nasazují se protizánětlivé léky s cílem redukce zánětu. Rozsah onemocnění je třeba udržovat na minimální úrovni, v remisi. Je nemocí, která se často nedá léčit ambulantně. Léčebný postup závisí na lokalizaci, rozsahu postižení a aktivitě nemoci. Doporučován je šetřící režim, přiměřená tělesná aktivita a strava uzpůsobena aktuálnímu stavu onemocnění. V těžších případech je podávána tekutá strava sondou přímo do tenkého střeva, případně parenterální výživa, kdy živiny, vitaminy a minerály jdou přímo do žilního řečiště. Prognóza je nejasná, onemocnění může zůstávat mnoho let ve stejném stavu s mírnou progresí, příp. se může během let zhoršovat. U některých pacientů může dojít k uzdravení, někdy se ale nemoc objeví znovu.
Specifika jídelníčku u Crohnovy choroby
Jídelníček u takového onemocnění závisí na fázi, ve které se zrovna onemocnění nachází. V období remise (útlumu) je vhodné omezit nadýmavá jídla, smažené pokrmy, tučná masa a destiláty. Nedoporučuje se nestravitelná vláknina. Důležitá je individuální tolerance, potraviny způsobující potíže je nutné vynechat. V období znovu se objevujících potíží se doporučuje vyřadit nestravitelná tučná jídla. Strava by měla být čerstvá, co nejjemnější, snadno stravitelná, připravená z takových surovin, aby s jejich trávením měl organismus co nejméně práce. Vhodný je vyšší obsah škrobů, bílkovin, železa a vápníku a vitamínu C a B komplexu. Užitečné je dodržovat zásadu, která říká, že k uvaření kvalitního jídla stačí pět základních ingrediencí.
Podpořte svá zdravá střeva
Probiotika, živé mikroorganismy, které pomáhají podporovat
rovnováhu střevního mikrobiomu. Oblíbenými
probiotiky jsou
doplňky stravy řady
Biopron. Díky široké škále produktů si vybere každý podle svých individuálních potřeb. Doporučujeme např.
Biopron9 s
9 probiotickými kmeny.
Doplňky stravy Biopron pokrývají různé potřeby různých cílových skupiny