Crohnova choroba, tichý a nenápadný nepřítel střev

Publikováno: 13.03.2020

Bolesti břicha, krev ve stolici, průjem či úbytek na váze, to jsou nejčastější příznaky Crohnovy choroby. Průběh je pomalý a nenápadný, ale o to zrádnější. Crohnova nemoc patří k zánětlivým onemocněním trávicí trubice s neznámou příčinou vzniku. V současnosti nelze Crohnovu chorobu zcela vyléčit. I když příčina onemocnění zatím nebyla jednoznačně prokázána, je jisté, že vliv má řada faktorů. Jak její nespecifické počáteční příznaky odhalit a lze tomuto zrádnému onemocnění předejít?

Crohnova choroba jako chronický zánět střev

Usuzuje se, že Crohnova choroba je autoimunitní onemocnění postihující kteroukoliv část trávicího ústrojí, nejčastěji však konec tenkého střeva. Crohnovu nemoc způsobuje zánět probíhající ve střevní sliznici. Onemocnění se vyskytuje v několika formách a probíhá nárazovitě. Nejvíce pacientů je mezi 15 a 35 lety, bez ohledu na pohlaví. Crohnova choroba ale může propuknout i u starších lidí.

Příznaky onemocnění

Hlavními příznaky jsou silné bolesti břicha a průjmy vzácně s příměsí krve. U pacientů se objevují také příznaky na celkovém stavu jako horečka, bolesti kdekoliv v oblasti břicha, ztráta hmotnosti, nechutenství, únava, nevolnost, zvracení. Crohnova choroba velmi výrazně ovlivňuje kvalitu života pacienta, a to osobního, sociálního i pracovního.

Diagnostika nebývá jednoduchá

Pro stanovení diagnózy je nutné odlišit Crohnovu chorobu od podobně probíhající ulcerózní kolitidy. Prováděno je vyšetření pohmatem, laboratorní diagnostika krve, ultrazvukové vyšetření a endoskopie (prohlédnutí vnitřních dutin a orgánů speciálním optickým přístrojem, tzv. endoskopem). Prováděna je také kolonoskopie, tedy vyšetření tlustého střeva a gastroskopie, vyšetření žaludku.

Možných příčin je celá řada

I když nejsou přesné příčiny Crohnovy choroby známy, byly identifikovány určité rizikové faktory, které rozvoj onemocnění ovlivňují. Vznik a rozvoj autoimunitních onemocnění ovlivňuje hlavně životní prostředí, genetické zatížení, přehnaná hygiena v dětství, nezdravá výživa a kouření.

Komplikace Crohnovy choroby

V případě komplikací jako je např. neprůchodnost střeva, šíření zánětu prostřednictvím píštělí do jiných orgánů. Velmi obávanou komplikací je rozvoj rakoviny, které se lékaři snaží předcházet pravidelnými endoskopiemi. Pacienti mohou být ohroženi také podvýživou vlivem porušené schopnosti vstřebávat živiny.

Léčba Crohnovy choroby

Při léčbě se nejprve řeší akutní onemocnění, nasazují se protizánětlivé léky s cílem redukce zánětu. Rozsah onemocnění je třeba udržovat na minimální úrovni, v remisi. Je nemocí, která se často nedá léčit ambulantně. Léčebný postup závisí na lokalizaci, rozsahu postižení a aktivitě nemoci. Doporučován je šetřící režim, přiměřená tělesná aktivita a strava uzpůsobena aktuálnímu stavu onemocnění. V těžších případech je podávána tekutá strava sondou přímo do tenkého střeva, případně parenterální výživa, kdy živiny, vitaminy a minerály jdou přímo do žilního řečiště. Prognóza je nejasná, onemocnění může zůstávat mnoho let ve stejném stavu s mírnou progresí, příp. se může během let zhoršovat. U některých pacientů může dojít k uzdravení, někdy se ale nemoc objeví znovu.

Specifika jídelníčku u Crohnovy choroby

Jídelníček u takového onemocnění závisí na fázi, ve které se zrovna onemocnění nachází. V období remise (útlumu) je vhodné omezit nadýmavá jídla, smažené pokrmy, tučná masa a destiláty. Nedoporučuje se nestravitelná vláknina. Důležitá je individuální tolerance, potraviny způsobující potíže je nutné vynechat. V období znovu se objevujících potíží se doporučuje vyřadit nestravitelná tučná jídla. Strava by měla být čerstvá, co nejjemnější, snadno stravitelná, připravená z takových surovin, aby s jejich trávením měl organismus co nejméně práce. Vhodný je vyšší obsah škrobů, bílkovin, železa a vápníku a vitamínu C a B komplexu. Užitečné je dodržovat zásadu, která říká, že k uvaření kvalitního jídla stačí pět základních ingrediencí.

Podpořte svá zdravá střeva

Probiotika, živé mikroorganismy, které pomáhají podporovat rovnováhu střevního mikrobiomu. Oblíbenými probiotiky jsou doplňky stravy řady Biopron. Díky široké škále produktů si vybere každý podle svých individuálních potřeb. Doporučujeme např. Biopron9 s 9 probiotickými kmeny.

Doplňky stravy Biopron pokrývají různé potřeby různých cílových skupiny

Střeva jsou víc, než se zdá
14.03.2020

Střeva jsou víc, než se zdá

V lidském těle zuří věčný boj – spojenci versus patogeny…

Příznaky zánětu slepého střeva
21.12.2019

Příznaky zánětu slepého střeva

Akutní zánět slepého střeva (apendicitida) je jednou z náhlých příhod břišních, což je stav, který je nutné neodkladně řešit. Zánět slepého střeva se vyskytuje zejména u dětí do 15 let, ale objevit se může v jakémkoliv věku. Mezi typické příznaky akutního zánětu slepého střeva patří bolesti břicha, nevolnost a zvracení. Bolest je lokalizována kolem pupku a postupně přechází do pravého podbřišku. Poloha slepého střeva je individuální, může připomínat jiná onemocnění, a proto bolesti břicha vždy patří do péče lékaře.

Střeva jako náš druhý mozek
09.05.2019

Střeva jako náš druhý mozek

Střeva fungují tak jak mají, pouze za přítomnosti určitých bakterií a mikrobů. Nadměrné užívání sladidel, lepku, geneticky modifikovaných potravin, nadměrné užívání antibiotik a alkoholu, střevní rovnováhu značně narušuje. Naštěstí jde rovnováze našich střev pomoci.

Jídelníček při Crohnově chorobě

Jídelníček při Crohnově chorobě

Crohnova choroba je chronické zánětlivé onemocnění zažívacího traktu, které se nejčastěji vyskytuje v části spoje tenkého a tlustého střeva. Protože nemoc může postihnout jakoukoli část trávicího traktu, jsou příznaky související s Crohnovou chorobou značně různorodé. To komplikuje její správnou diagnostiku a také ovlivňuje léčbu. Jaký jídelníček zvolit, aby byl podporující nikoli zatěžující?