Zajímavosti o krvi, které vás překvapí

Zajímavosti o krvi, které vás překvapí

Publikováno: 14.06.2024

Zobrazení: 3480

14. 6. je Světový den dárců krve, a proto si pojďme připomenout některé informace o krvi, které jste možná netušili.

Věděli jste, že …

 • krev tvoří 8 % hmotnosti člověka,

 • na světě každé dvě sekundy nějaký člověk potřebuje krev,

 • 1,5 litru krve dokáže zachránit až tři lidské životy,

 • cévní systém dospělého člověka měří cca 100 000 kilometrů,

 • v lidské těle najdeme 0,2 miligramů zlata a většina je právě v krvi,

 • těhotné ženy mají od 20. týdne těhotenství o 50 % víc krve než před početím,

 • novorozenec má v těle přibližně jeden šálek krve,

 • za 30 sekund projde červená krvinka celým krevním oběhem člověka,

 • za celý život srdce přečerpá až 238 milionů litrů krve, což je asi 138krát více než objem vody v bazénu o délce 50 metrů,

 • krev sají lidem pouze komáří samičky, samci jsou vegetariáni,

 • komáří samičky preferují krevní skupinu ,,0“,

 • k vysátí krve z jednoho člověka by bylo zapotřebí 1 200 000 komárů,

 • v České republice je nejrozšířenější skupina A+, má ji cca 40 % lidí, nejméně lidí má skupinu AB,

 • celosvětově nejrozšířenější je skupina 0+,

 • člověk s krevní skupinou 0- je univerzální dárce krve, krevní transfúzi od něj mohou přijmout lidé všech krevních skupin. 

 Dárců krve není nikdy dost!

V počtu dárců krve na počet obyvatel je Česká republika až v druhé desítce Evropy. Nejčastěji darují krev lidé starší 40 let. Krev lze darovat od 18 let a nejpozději v 65 letech. Samotný odběr krve trvá cca 10 minut a daruje se 450 ml. Krev muž může darovat až 5x ročně, ženy pouze 4x. Časový odstup mezi odběry by měl být minimálně 8 týdnů. Krev má omezenou trvanlivost, a proto je tak důležité krev darovat. Krevní transfúze jsou nejčastěji používané při těžších operacích, úrazech a při léčbě otrav. A protože nikdo neví, nebude-li darovanou krev potřebovat, měl by darovat každý, komu to zdravotní stav umožňuje. Dárců krve totiž není nikdy dost!
 
Klub zdraví pro rychlejší regeneraci krve po darování doporučuje doplněk stravy Železo COMPLEX 20 mg, jehož složení bylo vyvinuto speciálně pro dárce krve. Železo podporuje správnou tvorbu červených krvinek a hemoglobinu.
 

 

 

Tento článek byl vytvořen ve spolupráci s: 

Mgr. Denisa Salvová

Absolvovala obor Rehabilitační psychosociální péče na Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity. Působila ve zdravotně sociální oblasti jako vedoucí poraden, terapeut a lektor kurzů pro pracovníky v pomáhajících profesích. V současné době se zajímá o oblast medicíny, zdravotnictví, zdravého životního stylu a psychologie.

Daruj krev, daruješ život!
14.06.2023

Daruj krev, daruješ život!

Světový den dárců krve, který připadá na 14. června, má být nejen poděkováním dárců, ale má také zvýšit povědomí lidí o důležitosti dárcovství krve. Nikdy totiž nevíme, kdy nám něčí krev může zachránit život. Počet dárců v ČR v posledních letech klesá, a to nejen díky stárnutí dárců, ale také v důsledku různých onemocnění. Pokud váháte, zda se stát dárcem krve, přinášíme vám informace o tom, co dárcovství krve vlastně obnáší.

Přečtěte si více
Zobrazení: 630
Krása prochází žaludkem
12.06.2024

Krása prochází žaludkem

Stav naší pleti často prozradí víc, než bychom chtěli. Stres, probdělou noc, ale také prohřešky při stravování. Zdravá, svěží a mladistvě vypadají pleť si žádá nejen správnou kosmetickou péči, ale především dostatek vitaminů, minerálů a dalších látek, které jsou pro zdraví pokožky důležité. Víte, jaké potraviny je vhodné zařadit do jídelníčku?

Přečtěte si více
Zobrazení: 40
Riziko cestovatelského průjmu nehrozí jen v daleké exotice
06.06.2024

Riziko cestovatelského průjmu nehrozí jen v daleké exotice

Chystáte se na dovolenou? Pak si dejte pozor na jednu z nejčastějších zdravotních obtíží, se kterou se můžete na cestách setkat, a to je cestovatelský průjem. Nepříjemné zažívací obtíže však nehrozí jen v Indii, Thajsku, Latinské Americe a v zemích s nižším hygienickým standardem. Úporný průjem může zkazit dovolenou i v poměrně blízkém Egyptě a Turecku. Na letní dobrodružství proto připravte i své zažívání a užijte si vytouženou dovolenou ve zdraví.   

Přečtěte si více
Zobrazení: 1367
ROZHOVOR: Ústa jsou branou do celého těla
27.03.2024

ROZHOVOR: Ústa jsou branou do celého těla

Pokud jste aktivní na sociálních sítích a zajímáte se o svůj chrup, možná jste narazili na instagramový profil dentální hygienistky Kláry Nové, která kromě toho, že postuje střípky ze svého života, navíc edukuje své sledující o dentální hygieně a správné péči o zuby. Dentální hygienu Klára doporučuje navštívit alespoň 2x ročně, protože krásný úsměv je jen jeden, a to ten zdravý!

Přečtěte si více
Zobrazení: 127
ROZHOVOR: Abyste se ve své kůži cítili dobře
02.02.2024

ROZHOVOR: Abyste se ve své kůži cítili dobře

V jakém věku začít pečovat o pleť, chceme-li zmírnit projevy jejího předčasného stárnutí? Jak by měla vypadat správná denní rutina péče o pleť? Jak podpořit zdraví a krásu pleti zevnitř? Na to jsme se ptali MUDr. Lucie Rajské, Ph.D., vyhledávané a zkušené lékařky všeobecné, preventivní, laserové a estetické dermatologie, která je zároveň zakladatelka a vedoucí lékařka oblíbené Rajská Clinic. Lucii však můžete znát také z mnoha médií a jejího instagramového účtu, na kterém sdílí tipy, díky kterým může i Vaše pleť vypadat zdravě, svěže a mladě.   

Přečtěte si více
Zobrazení: 181