Co jíst pro zdravé a krásné vlasy?
Publikováno: 11.03.2025
Zobrazení: 30
Zdravé a krásné vlasy jsou nejen symbolem krásy, ale také vitality a celkového zdraví. Péče o vlasy není jen o jejich vzhledu, ale také o tom, jak se o ně staráme zevnitř. Pokud chcete, aby vaše vlasy byly korunou krásy, nezapomeňte jim dopřát výživu, a to nejen v podobě kosmetických produktů, ale především prostřednictvím jídelníčku. Doplňte do jídelníčku potraviny, díky kterým budou vaše vlasy na jaře zářit zdravím!
Jak vypadají zdravé vlasy?
Zdravé a krásné vlasy plné života jsou snem snad každého z nás. Vlasy ale nejsou jen estetickou záležitostí, ale odrážejí celkový stav našeho těla. Změny v jejich kvalitě, hustotě nebo lesku mohou signalizovat nedostatek živin, hormonální nerovnováhu nebo zdravotní problémy. Jaké problémy s vlasy patří k těm nejčastějším a jak je řešit? Zdravé vlasy poznáte na první pohled! Jsou silné, pevné, lesklé, elastické, dobře odráží světlo, nejsou hrubé a matné. Zdravé vlasy jsou hydratované, nekrepatí se, nejsou příliš suché a křehké. Minimálně se lámou a jsou bez roztřepených konečků. Vlasy, které jsou v optimální kondici, se necuchají, snadno se rozčesávají, a to i po umytí. Mají dostatečný objem, nejsou příliš jemné a splihlé. Se zdravím vlasů však souvisí také stav pokožky hlavy, která se nadměrně nemastí, není ale ani příliš suchá. Je bez lupů a nepříjemného svědění. Zdravé vlasy rostou rovnoměrně a netýká se jich nadměrné vypadávání. Tak co říkáte, jak jsou na tom se zdravím vaše vlasy? Možná tušíte, že kvalitu vlasů ovlivňují nejen genetické dispozice, ale také zdravá strava. Jídelníček s vysokým obsahem bílkovin, se spoustou ovoce a zeleniny je pro vlasy ideální. Pokud chcete mít krásné a zdravé vlasy, zaměřte se nejen na kvalitní vlasovou péči, ale také na to, co jíte, protože i vlasy potřebují vitaminy, minerály a další živiny.
Nejčastější problémy s vlasy
Vlasy prochází během života různými změnami, které souvisí nejen s věkem, životní stylem, ale také s hormonálními výkyvy a celkovým zdravím. Každá životní fáze přináší specifické potřeby vlasů, a proto je důležité přizpůsobit vlasovou péči tak, aby vlasy zůstaly silné, zdravé a krásné. Mezi nejčastější problémy s vlasy patří nadměrné vypadávání, lámavé vlasy s roztřepenými konečky a lupy. Víte, co s tím?
Alopecie, nadměrné vypadávání vlasů
Děsíte se každé ráno při česání, kolik vlasů zase v hřebenu objevíte? Za nadměrným vypadáváním vlasům může stát onemocnění zvané alopecie. Alopecia areata je autoimunitní porucha způsobující nadměrné vypadávání vlasů. Množství vypadaných vlasů je individuální. A zatímco někdo může mít díky alopecii lysiny, jiný může ztratit všechny vlasy. Vypadávání či ztráta vlasů může být jak trvalá, tak i dočasná. Vzhledem k autoimunitní povaze onemocnění dochází k tomu, že imunitní systém napadá vlasové folikuly, které se zmenšují, nevyživují dostatečně vlasy, které poté vypadávají. Důvodů, proč k alopecii dochází je mnoho. Patří mezi ně např. hormonální změny, často u žen v období těhotenství a menopauzy, stres a nadměrné psychické vypětí. Alopecie může vzniknout také v důsledku nedostatku některých látek, které stav vlasů ovlivňují. Jde především o vitamin B7, biotin. Vypadávání vlasů se může objevit také u pacientů s onemocněním štítné žlázy, je dáno také genetickými dispozicemi (androgenní alopecie) a v neposlední řadě může být na vině i nevhodné vlasová péče. Velmi časté barvení vlasů, žehlení, fénování horkým vzduchem a používání nekvalitních kosmetických přípravků může na vlasech napáchat velké škody.

Vypadávání vlasů je strašákem mužů i žen. Normální však je, když denně vypadne cca sto vlasů. Zůstává-li v hřebenu vlasů mnohem víc, zjistěte příčinu!
Jak bojovat s vypadáváním vlasů?
-
Vhodný je pestrý a vyvážený jídelníček s obsahem bílkovin, biotinu, železa, kolagenu a vitaminů D a B. V případě, že v jídelníčku tyto živiny chybí, obohaťte jej kvalitními doplňky stravy. Naším tipem je Biotin od Walmarku! Biotin (vitamin B7) má příznivý vliv na pokožku a sliznice. Známé je jeho starší označení vitamin H, převzaté z německých výrazů pro vlasy a pokožku “Haar und Haut”. Deficit vitaminu H se může objevit u osob konzumujících velké množství syrových vajec a při nevhodné parenterální výživě. Mezi projevy nedostatku biotinu může patřit nejen zhoršená kvalita vlasů a pleti, ale také únava. Bohatými zdroji biotinu je např. růžičková kapusta, hovězí játra, arašídy aj. Biotin má příznivý vliv na pokožku těla a pomáhá ji udržovat v dobrém stavu, přispívá k udržení zdravých vlasů, je vhodný v případě intenzivní únavy a během zotavování, protože podporuje energetický metabolismus a přispívá k zachování normálních psychických funkcí.
-
Kromě biotinu vsaďte také na kvalitní posilující šampóny proti vypadávání vlasů (s kofeinem, keratinem). Zkuste například kosmetické přípravky a doplněk stravy značky Reghaar podporující kvalitu vlasů. Komplexní péče Reghaar je vhodná nejen při vypadávání vlasů, ale také pro podporu jejich růstu. Vlasový šampón navíc účinně dokáže odstraňuje lupy a bojuje proti jejich tvorbě.
-
Doporučovány jsou také masáže pokožky hlavy pro zlepšení prokrvení.
-
Omezte stres a dopřejte si po náročném dni čas na odpočinek a relaxaci.
Lámavé a roztřepené konečky
Lámavé vlasy s roztřepenými konečky mohou mít mnoho příčin, z nichž těmi nejčastějšími je namáhání vlasů nešetrným barvením, žehlením, fénováním, používáním nevhodných přípravků na vlasy jako jsou agresivní šampony obsahujících sulfáty a alkohol. Příčinou může být také nevhodné česání, nedostatek hydratace a nezdravá strava.
S barvením vlasů a tepelnou úpravou vlasů to nepřehánějte. Příliš časté a neodborné barvení vlasů může způsobit, že vlasy budou nekvalitní, náchylné k lámavosti a třepícím se konečkům.
Tipy pro lámavé a třepící se vlasy:
-
Investujte do kvalitní vlasové kosmetiky, která je určena speciálně na lámavé vlasy s obsahem prospěšných látek, jako je jsou pšeničné proteiny, glycerol, panthenol či aloe vera.
-
Ideálním pomocníkem jsou také přípravky s ceramidy, keratinem a výživnými oleji. Vyzkoušejte např. olej arganový, ricinový či makadamiový.
-
Vlasy pravidelné zastřihávejte, vyhnete se tak roztřepeným konečkům, které jsou velmi časté u těch, kteří si pěstují dlouhé vlasy a zastřihávání se často brání.
-
Alespoň jednou týdně dopřejte vlasům hydratační masku. Nejjednodušší je pořídit si masku přímo v obchodně, a to na lámavé a roztřepené vlasy. Sáhnout můžete také po domácích zdrojích. Skvělá je například avokádová maska, na kterou budete potřebovat jen avokádo, lžíci olivového oleje, lžíci medu. Masku vmasírujte do vlasů a nechte působit alespoň 30 minut. Nakonec vlasy umyjte šamponem a kondicionérem.
-
Nemůžete-li si odpustit tepelný styling za pomoci kulmy, žehličky a fénu, snažte se na těchto zařízeních nepoužívat nejvyšší teploty.
-
Na spaní si pořiďte hedvábný povlak na polštář, který snižuje tření vlasů během spánku.
Lupy, nepříjemné a nevzhledné
Jen ti, kteří trpí lupy, ví, jak moc jsou obtěžující. Lupy se projevují bílými šupinkami nebo odumřelou kůží, která padá z vlasů, a je tak nejen zdravotním, ale také estetickým problémem. S lupy se během svého života setká každý druhý člověk, častěji jimi však trpí muži. Jak vznikají lupy? Je to jednoduché. Kůže neustále produkuje nové buňky a zbavuje se starých, aby zůstala zdravá. Lupy se objeví, když se tento cyklus obnovy kůže zrychlí. Lupy jsou bohužel velmi často doprovázeny také dalšími nepříjemnými příznaky, jako je svědění, pálení a začervenání pokožky. Nejčastější příčinou vzniku mastných lupů je seboroická dermatitida, která je spojena s přítomností plísně a přemnožením kvasinek rodu Malassezia furfur, které se přirozeně nacházejí i na zdravé pokožce. Kvasinky vytvářejí v místě přemnožení zánět projevující se lupy. Dalšími příčinami může být příliš suchá pokožka, způsobená nedostatkem hydratace, používání agresivních šamponů se sulfáty a alkoholem, hormonální změny (puberta, těhotenství, menopauza) stres a také nevhodná strava.
Při léčbě suchých lupů či lehčích forem mastných lupů je jedním z nejdůležitějších faktorů volba vhodného šamponu.
Jak se zbavit lupů?
-
Pokud je příčinou vzniku lupů seboroická dermatitida, je vhodné obtíže konzultovat s lékařem či dermatologem, který doporučí vhodnou léčbu, a ta může být komplexní a dlouhodobá, nezbytná může být i systémová antimykotická terapie.
-
Prvním krokem ke zdravé pokožce hlavy bez lupů a nepříjemného svědění, je vlasový šampón. Šampón proti lupům by měl obsahovat složky jako ketokonazol (působí proti kvasinkám způsobujícím lupy), pyritión zinku (reguluje maz a má antibakteriální účinky), selen sulfid (zpomaluje odlupování kůže a omezuje růst kvasinek) či salicylovou kyselinu (pomáhá jemně odstranit odumřelé buňky).
-
Vlasovou kosmetiku proti lupům nakupujte v lékárně a spoléhejte se raději na osvědčené značky. Naším tipem je řada Nizoral, která představuje účinnou kombinaci v péči o pokožku hlavy. Nizoral® Expert Šampon pro každodenní péči okamžitě ulevuje od svědění a lupů a působí již po prvním umytí, vhodný pro denní použití. Pro dosažení nejlepších výsledků použijte tento šampón v mezidobí nebo po léčbě léčivým přípravkem Nizoral® 20 mg/g šampon, obsahujícím ketokonazol.
Jídelníček pro zdravé a krásné vlasy
Správná výživa je klíčem k silným, lesklým vlasům a zdravé pokožce hlavy. Jídelníček by měl být bohatý na bílkoviny, vitaminy, minerály a zdravé tuky. Nejen v případě, že chcete mít zdravé vlasy, je vhodné omezit nadměrné množství cukru a rychlých sacharidů, vyřadit fast food a smažená jídla, vyhnout se konzumaci alkoholu a nepřehánět to s kofeinem. Kromě dostatečného množství bílkovin ve stravě, zaměřte pozornost na příjem vitaminů a minerálů, a to především vitaminu D, vitaminů skupiny B, zinku, selenu a mědi.
Losos patří k potravinám, které prospějí nejen vašim vlasům!
Co jíst pro zdravé a krásné vlasy?
Bílkoviny jsou pro krásné a zdravé vlasy naprosto zásadní. Na talíři by neměly chybět např. ořechy, luštěniny (zejména fazole a čočka), listová zelenina, vývary z kostí, libové maso, ryby, drůbež, řecký jogurt a vejce. Věděli jste, že vejce obsahují vysoce kvalitní bílkoviny, které jsou bohaté na aminokyseliny, klíčové pro udržení zdravých vlasů (l‑lysin, l‑methionin, l‑cystein)? Vejce obsahují také vysoký obsah vitaminu B7, zinku a selenu.
Omega-3 mastné kyseliny jsou skvělé. Zdroji esenciálních mastných kyselin jsou tučné mořské ryby (tuňáci, lososi, makrely, sardinky), semínka (konopná, lněná, chia, sezamová, slunečnicová a dýňová), vlašské ořechy, olivový olej, plnotučné mléčné výrobky, avokádo, olivy aj. Losos a další tučné mořské ryby jsou také bohatým zdrojem vitaminu D. Omega-3 mastné kyseliny navíc prospějí i vašemu srdci mozku a zraku.
Pokud potřebujete podpořit nejen zdraví, ale také krásu vlasů, pleti a nehtů, je zinek správnou volbou. Zinek má v dermatologii významné postavení, což dokládá nejen klinická praxe odborníků, ale také odborné informace. Chybějící zinek v organismu se může projevovat slabými a třepícími se nehty a vypadávajícími vlasy. Chcete-li podpořit krásu svých vlasů, doplňte tělu zinek. Zinek ve velmi vysokém množství obsahují zejména ústřice, krevety, krabi a další mořští živočichové. Menší množství zinku bychom pak našli ve vepřovém, hovězím a jehněčím mase, v luštěninách, cereáliích a obilninách, ořeších, vejcích, mléčných výrobcích a v některé zelenině.
Pro zdravé a krásné vlasy, pleť a vlasy je důležitý také selen. Selen je esenciální stopový prvek, což znamená, že ho tělo potřebuje pro správné fungování, ale pouze v malých množstvích. Selen je silný antioxidant přispívající k normální funkci imunitního systému, k udržení normálního stavu vlasů a nehtů, k ochraně buněk před oxidativním stresem způsobeným volnými radikály, k normální spermatogenezi a normální činnosti štítné žlázy. Zdroji selenu je např. maso, ryby a vejce, houby, brokolice, růžičková kapusta, květák, pórek nebo česnek), čočka, chřest a ořechy, zejména para ořechy.
Máte křehké, suché a unavené vlasy bez lesku? Možná vám chybí vitaminy skupiny B. Vitamin B7, známý jako biotin, přispívá k udržování zdravých vlasů. S nedostatkem vitaminu B12 může být spojeno předčasné šednutí vlasů. Vitaminy skupiny B najdete zejména v ovoci a zelenině, mořských řasách, fazolích, čočce, celozrnném pečivu, semínkách a oříšcích. B12 obsahují především potraviny živočišného původu, a proto by ve vašim jídelníčku nemělo chybět například hovězí a jehněčí maso, játra, tučné ryby, mořské plody, mléko a mléčné výrobky.
Nadměrné padání a řídnutí vlasů může být známkou toho, že tělu chybí železo. Ideálním způsobem, jak doplnit tělu železo, je konzumovat potraviny, které železo obsahují. Mezi bohaté zdroje železa patří např. játra, hrách, fazole, zelená listová zelenina, vejce, sušené meruňky, ořechy, pšeničné klíčky, pivní kvasnice, datle, fíky, maso a ryby. Zároveň se železem je ale vhodné doplnit také vitamin C, neboť napomáhá vstřebávání železa. Hlavním důvodem, proč nedostatkem železa trpí především ženy, je pravidelná ztráta železa způsobená menstruačním krvácením. Nedostatek železa se může projevit také u těhotných a kojících žen, neboť během těchto období se potřebná denní dávka železa významně zvyšuje.
Sluneční vitamin, jak je vitamin D také označován, je důležitý nejen pro imunitu a další tělesné funkce. Vsaďte na vitamin D, jehož optimální příjem lze získat již půlhodinovým pobytem na slunci. Vitamin D se nachází ale také v některých potravinách jako jsou např. vejce, tučné mořské ryb, huby, tofu a rostlinná mléka. Nedostatkem vitaminu D trpí mnoho lidí zejména na jaře, které následuje po dlouhém období bez slunečního svitu. Nyní je tak ideální čas na jeho doplnění.
Obáváte se, že vám některé živiny, důležité pro zdraví vašich vlasů a pokožky chybí? Objevte doplňky stravy ze Žluté řady Walmark a nechte krásu svých vlasů zazářit!
www.nizoral.cz
www.walmark.cz
https://www.klubzdravi.cz/a/2517_vlasy-jsou-zrcadlem-naseho-zdravi
https://www.medicum.cz/rubriky/blog/zdrave-vlasy--plet-a-nehty--co-jist-a-jake-doplnky-pomohou/Konec formuláře
https://www.ordinace.cz/clanek/krasne-vlasy/
https://www.parfemy-elnino.cz/encyklopedie-krasy/pece-o-vlasy/co-jist-aby-byly-vlasy-perfektni/
https://www.lekarna.cz/clanek/alopecie-a-vse-co-je-o-ni-dobre-vedet/?srsltid=AfmBOopKjsEAnhJQUzc_gVLBzbkfqlHsZ-J1BDFojSojteamPI7M9Zox
https://euc.cz/clanky-a-novinky/clanky/lupy-druhy-priciny-a-lecba/
https://www.notino.cz/lamave-vlasy/
https://www.drmax.cz/clanky/alopecie-u-zen-priznaky-a-lecba
https://aktin.cz/jak-na-zdrave-vlasy-8-potravin-ktere-byste-meli-zaradit-v-jidelnicku