Bolesti v důsledku hormonálních změn

Bolesti v důsledku hormonálních změn

Publikováno: 05.12.2019

Zobrazení: 15814

Hormonální změny ovlivňují celé tělo a ženy o tom ví své. Každá žena během svého života prožije období, pro která jsou hormonální změny typické. Bohužel hormonální změny souvisí i s bolestmi, které se v jejich důsledku mohou objevit. Za zásadní hormonální změny je u žen považováno období puberty, těhotenství, porodu a klimakteria. Menstruační bolesti, bolesti prsou a bolesti hlavy jsou ty nejčastější bolesti, se kterými se ženy potýkají.

Menstruační bolesti

Jde o bolesti, projevující se křečemi v podbřišku, ale zasahovat mohou až do beder. U některých žen jsou doprovázeny také nevolností, bolestí hlavy a zvracením. Bolesti se mohou objevit kdykoliv v průběhu krvácení a mohou mít různou intenzitu. Pokud jsou ale křeče velmi bolestivé a znemožňují běžné fungování, je nutná konzultace s gynekologem. Bolesti by mohly signalizovat například gynekologický zánět, endometriózu, myomy nebo jiná vážnější onemocnění.
 

Bolesti prsou

Nepříjemné bolestivé pnutí a zvýšenou citlivost prsou zaznamenávají ženy zejména v období před menstruací jako součást premenstruačního syndromu. Někdy se prsa nalévají po ovulaci a nepříjemné pnutí i bolest trvají až do menstruace. Bolestivost prsou může někdy překážet v běžných činnostech, např. při sportu. Bolestivost prsou je vhodné konzultovat s gynekologem a stav sledovat, případně pomocí ultrazvukového vyšetření zavčas rozpoznat případné změny, které by mohly vést např. až k rozvoji rakoviny prsu.
 

Bolesti hlavy

Migréna je typickým onemocněním, u kterého je patrný významný vliv ženských pohlavních hormonů, především estrogenu. Pokud dojde ke snížení jeho hladiny, může dojít k bolestem hlavy. Množství estrogenu se mění v závislosti na mnoha faktorech. Bolesti hlavy se u žen vyskytují především v následujících obdobích:
 
  • Menstruační cyklus (před menstruací jsou hladiny ženské pohlavní hormony na nejnižší úrovni).
 
  • Těhotenství (u některých žen bolesti zcela vymizí, ale u jiných se začnou objevovat a odezní až po prvním trimestru).
 
  • Menopauza (migréna patří mezi typické příznaky menopauzy, odeznívá po vrcholu menopauzy).
 
  • Hormonální antikoncepce a hormonální substituční terapie mohou být příčinou nárůstu či poklesu hladin hormonů a důsledkem jsou právě bolesti hlavy.
     

Bylinky pomáhající ženám

Pro hormonální rovnováhu, která ovlivňuje napětí prsou a menstruační komfort jsou doporučovány také bylinky.
 
  • Měsíček lékařský na gynekologická onemocnění, s příznivým vlivem na prsa.
 
  • Kontryhel na úpravu menstruačního cyklu, zmírnění premenstruačního syndromu a bolestivého napětí v prsou.
 
  • Pupalka dvouletá, jejíž olej se užívá vnitřně po lžičkách nebo ve formě kapslí. Pupalka přispívá k hormonální rovnováze, je vhodná při pocitech napětí v prsou a menstruačních potížích. V naší nabídce naleznete doplňky stravy Pupalka dvouletá 500 mg PLUS a Pupalka dvouletá 1000 mg. Jde o kvalitní olej z pupalky, který pomáhá udržovat hormonální rovnováhu a krásnou zdravou pleť a je obohacený o antioxidační vitamín E.
 
  • Ploštičník ovlivňuje hormonální hladiny, užívá se v přechodu, při premenstruačním syndromu, zmírňuje projevy klimakteria a bolestivé pnutí v prsou.
 
  • Červený jetel ovlivňuje hormonální hladinu a pomáhá při napětí v prsou prsou.
 
  • Drmek obecný ovlivňuje hormonální hladiny a pomáhá regulovat menstruaci, odstraňovat nepříjemné projevy premenstruačního syndromu a klimakteria, posiluje plodnost, užívá se také jako prevence potratu, na podporu ovulace a při řadě gynekologických potížích.
 

Pro krásnou a zdravou pleť a vlasy doporučujeme všem ženám vyzkoušet také 

Pohybem proti PMS a bolestivé menstruaci
27.08.2018

Pohybem proti PMS a bolestivé menstruaci

Zakoušíte každý měsíc doslova peklo? Nejste sama. Až 50 procent žen se před začátkem periody potýká s celou řadou nepříjemných příznaků souhrnně označovaných jako premenstruační syndrom. Některé z nich tyto projevy prožívají dokonce tak silně, že v této době nejsou téměř schopny normálně fungovat. Mnohé to však vnímají jako „svůj úděl“ a nijak to neřeší. Přitom existují způsoby, jak tyto potíže minimalizovat.

Přečtěte si více
Zobrazení: 773
Menstruace – proč to tolik bolí?
29.10.2018

Menstruace – proč to tolik bolí?

Tohle muži zkrátka nepochopí – příšerné stavy, kdy byste nejradši zůstala v posteli zachumlaná pod peřinou a nevystrčila celý den nos. Pekelně horké chvilky, kdy se svíjíte bolestí s termoforem na podbřišku a modlíte se, aby ty hrozné křeče konečně ustaly... Vědomí, že v tom nejste sama a že bolestivá menstruace (neboli dysmenorea) trápí každý měsíc spoustu žen, vám asi moc nepomůže. Ale nezoufejte. Existují způsoby, jak si ulevit. V první řadě přestaňte věřit mýtu, že bolestivá menstruace je přirozený ženský úděl, se kterým je třeba se smířit...

Přečtěte si více
Zobrazení: 64151
Esenciální mastné kyseliny mohou zmírnit příznaky premenstruačního syndromu
25.01.2011

Esenciální mastné kyseliny mohou zmírnit příznaky premenstruačního syndromu

Dle nového výzkumu mohou doplňky obsahující směs esenciálních mastných kyselin a vitaminu E výrazně zmírnit příznaky premenstruační syndrom (PMS).

Přečtěte si více
Zobrazení: 57