Bolest zubů při rýmě může signalizovat zánět dutin
Publikováno: 03.12.2019
Zobrazení: 49831
Pokud trpíte rýmou, možná si říkáte, že nachlazení k podzimu zkrátka patří. Pokud se ale s ucpaným nosem potýkáte týdny a k tomu vás ještě rozbolely zuby, je potřeba zbystřit. Může se jednat o onemocnění horních cest dýchacích, tzv. sinusitidu, česky známou jako zánět vedlejších nosních dutin. Přetrvávající sinusitidy je nutné léčit antibiotiky, a proto není radno si s dlouhotrvající rýmou zahrávat.
Jak poznat, že nejde „jen“ o rýmu
Při sinusitidě se nejčastěji zanítí čichové dutiny, a proto je jedním z příznaků krátkodobá ztráta čichu. Pro nemocné zánětem dutin je také typický nosový hlas. U nemocných postupně sílí neprůchodnost dýchacích cest, která je velmi nepříjemná. V noci se může sinusitida projevovat chrápáním. Pacienti si stěžují na bolesti hlavy a silný tlak v obličeji. K sinusitidě patří i bolest chrupu, ale jde spíše o bolest celé čelisti. Mezi další symptomy patří potíže s dýcháním a suchý, dráždivý kašel.
Kdy je nutné vyhledat lékaře
Zánět dutin může být akutní (do třech týdnů) nebo chronický. Pokud problémy trvají déle než měsíc, je nutná prohlídka lékařem, nejlépe specialistou ORL. Diagnózu upřesní zobrazovací metody: ultrazvuk, kterým je dnes vybaveno mnoho ordinací ORL, rentgen, případně prosvěcování vedlejších nosních dutin (tzv. diafanoskopie).
Nejčastějším původcem sinusitidy je virus
V cca v 80 % případů za sinusitidu může virus, a proto nemá význam ji léčit antibiotiky. Při nekomplikovaných zánětech se k léčbě užívají tzv. dekongestanty, látky, které snižují otoky a odstraňují zduření. Po propuknutí onemocnění mohou ale na virovou infekci „nasedat“ bakterie, a teprve tehdy jsou nasazena antibiotika. Rizikovými faktory pro vznik onemocnění je únava, stres, nevyspání, prochladnutí, kouření, alergie, astma, nosní polypy, ale i nadužívání nosních kapek. Dutiny se v zimě nejvíce ochlazují, a proto je prochladnutí nejčastější příčinou vzniku onemocnění.
Držte dutiny v teple
Jaká
preventivní opatření jsou doporučována? Neprochladnout, nekouřit, zdravě jíst a mít dostatek spánku. Pomáhá také otužování a pohyb na čerstvém vzduchu. Zapomenout bychom neměli na
vitamíny či
doplňky stravy pro podporu
imunitního systému. V období zvýšeného výskytu nachlazení je ideální
vitamín C a echinacea. Kromě podpory imunitního systému
vitamín C přispívá ke snížení únavy a vyčerpání.
Echinacea je jednou z nejoblíbenějších rostlin používaných na podporu imunity a dýchacích cest. Jak vitamín C, tak echinaceu najdete v
doplňku stravy Herba-C RAPID, který je vhodné užívat zejména v období vyššího výskytu nachlazení. A pokud vám rodiče jako dětem zdůrazňovali, jak je důležité nosit čepici, měli pravdu. V chladných měsících mějte dutiny v teple, noste čepici nebo čelenku a šálu i přes ústa.
Tipy na efektivní odhleňování
Během onemocnění stoupá tvorba hlenu, protože hlen zvlhčuje sliznici a čistí dýchací cesty. Proto je třeba dbát na dostatečný přísun tekutin. Osvědčené jsou přírodní čaje, které pomáhají při zahlenění (zázvorový, jitrocelový či diviznový čaj). Účinným prostředkem je také med přidaný do teplé vody s citronem. Na odhlenění a odkašlávání můžete zkusit domácí medicínu z tymiánu, vody a cukru. Ve 250 ml vody povaříme 200 g cukru po dobu 20 minut, poté nasypeme sáček tymiánu a necháme louhovat. Po vychladnutí scedíme a podáváme jednu lžičku pětkrát denně.
V období vyššího výskytu nachlazení zásobte tělo vitamíny.
Z naší nabídky také doporučujeme