Bolest zubů při rýmě může signalizovat zánět dutin

Bolest zubů při rýmě může signalizovat zánět dutin

Publikováno: 03.12.2019

Zobrazení: 45718

Pokud trpíte rýmou, možná si říkáte, že nachlazení k podzimu zkrátka patří. Pokud se ale s ucpaným nosem potýkáte týdny a k tomu vás ještě rozbolely zuby, je potřeba zbystřit. Může se jednat o onemocnění horních cest dýchacích, tzv. sinusitidu, česky známou jako zánět vedlejších nosních dutin. Přetrvávající sinusitidy je nutné léčit antibiotiky, a proto není radno si s dlouhotrvající rýmou zahrávat.

Jak poznat, že nejde „jen“ o rýmu

Při sinusitidě se nejčastěji zanítí čichové dutiny, a proto je jedním z příznaků krátkodobá ztráta čichu. Pro nemocné zánětem dutin je také typický nosový hlas. U nemocných postupně sílí neprůchodnost dýchacích cest, která je velmi nepříjemná. V noci se může sinusitida projevovat chrápáním. Pacienti si stěžují na bolesti hlavy a silný tlak v obličeji. K sinusitidě patří i bolest chrupu, ale jde spíše o bolest celé čelisti. Mezi další symptomy patří potíže s dýcháním a suchý, dráždivý kašel.
 

Kdy je nutné vyhledat lékaře

Zánět dutin může být akutní (do třech týdnů) nebo chronický. Pokud problémy trvají déle než měsíc, je nutná prohlídka lékařem, nejlépe specialistou ORL. Diagnózu upřesní zobrazovací metody: ultrazvuk, kterým je dnes vybaveno mnoho ordinací ORL, rentgen, případně prosvěcování vedlejších nosních dutin (tzv. diafanoskopie).
 

Nejčastějším původcem sinusitidy je virus

V cca v 80 % případů za sinusitidu může virus, a proto nemá význam ji léčit antibiotiky. Při nekomplikovaných zánětech se k léčbě užívají tzv. dekongestanty, látky, které snižují otoky a odstraňují zduření. Po propuknutí onemocnění mohou ale na virovou infekci „nasedat“ bakterie, a teprve tehdy jsou nasazena antibiotika. Rizikovými faktory pro vznik onemocnění je únava, stres, nevyspání, prochladnutí, kouření, alergie, astma, nosní polypy, ale i nadužívání nosních kapek. Dutiny se v zimě nejvíce ochlazují, a proto je prochladnutí nejčastější příčinou vzniku onemocnění.
 

Držte dutiny v teple

Jaká preventivní opatření jsou doporučována? Neprochladnout, nekouřit, zdravě jíst a mít dostatek spánku. Pomáhá také otužování a pohyb na čerstvém vzduchu. Zapomenout bychom neměli na vitamíny či doplňky stravy pro podporu imunitního systému. V období zvýšeného výskytu nachlazení je ideální vitamín C a echinacea. Kromě podpory imunitního systému vitamín C přispívá ke snížení únavy a vyčerpání. Echinacea je jednou z nejoblíbenějších rostlin používaných na podporu imunity a dýchacích cest. Jak vitamín C, tak echinaceu najdete v doplňku stravy Herba-C RAPID, který je vhodné užívat zejména v období vyššího výskytu nachlazení. A pokud vám rodiče jako dětem zdůrazňovali, jak je důležité nosit čepici, měli pravdu. V chladných měsících mějte dutiny v teple, noste čepici nebo čelenku a šálu i přes ústa.
 

Tipy na efektivní odhleňování

Během onemocnění stoupá tvorba hlenu, protože hlen zvlhčuje sliznici a čistí dýchací cesty. Proto je třeba dbát na dostatečný přísun tekutin. Osvědčené jsou přírodní čaje, které pomáhají při zahlenění (zázvorový, jitrocelový či diviznový čaj). Účinným prostředkem je také med přidaný do teplé vody s citronem. Na odhlenění a odkašlávání můžete zkusit domácí medicínu z tymiánu, vody a cukru. Ve 250 ml vody povaříme 200 g cukru po dobu 20 minut, poté nasypeme sáček tymiánu a necháme louhovat. Po vychladnutí scedíme a podáváme jednu lžičku pětkrát denně.
 

V období vyššího výskytu nachlazení zásobte tělo vitamíny.

Z naší nabídky také doporučujeme 

Kráska zvaná echinacea aneb zázrak na imunitu
26.11.2019

Kráska zvaná echinacea aneb zázrak na imunitu

Trvalka echinacea purpurea je známá spíše pod svým českým názvem třapatka nachová. Třapatka je vytrvalá rostlina, která je pěstována nejen pro své dekorativní květy, ale i pro své léčivé účinky. Jde o rostlinu vysokou cca 80–100 cm, která se od června do září pyšní purpurovými květy s černým středem. Účinky třapatky jsou rozsáhlé. Používá se při nachlazení, jako podpora horních cest dýchacích, ale i u kožních problémů.

Přečtěte si více
Zobrazení: 9890