Bolest srdce nepodceňujte!

Bolest srdce nepodceňujte!

Publikováno: 14.08.2019

Zobrazení: 28353

Bolesti na hrudi mohou být první známkou srdečního onemocnění. Stejně tak může být jejich příčinou přetížení svalů hrudníku nebo onemocnění plic. Důvodem vzniku bolestí na hrudníku může být celá řada. Z tohoto důvodů by bolest v okolí srdce neměla být podceňována. Existuje však řada faktorů, kterými pravděpodobnost vzniku srdečních onemocnění můžeme ovlivnit.

Kdy je srdce v ohrožení

Vyhledat lékaře je nutné, pokud bolest vzniká při námaze (např. při chůzi do schodů), při rozčilení nebo citovém napětí, zhoršuje ji chlad nebo přechod z tepla do zimy, je svíravá a začíná za hrudní kostí a vystřeluje do okolí (do krku, ramen, zad). To jsou jen některé známky, při kterých byste měli zpozornit a navštívit lékaře.

Srdeční onemocnění

Srdeční onemocnění jsou taková, která vznikají v důsledku narušení některé části či funkce srdce. Postižení srdečního svalu nebo chlopní znesnadňuje práci srdce. Poškození věnčitých tepen ubírá srdci živiny. Problémy s elektrickým převodním systémem (arytmie) snižují účinnost srdce jako pumpy. K srdečním onemocněním patří ischemická choroba srdeční, chlopenní vady, poruchy rytmu, vrozené vady a nádory.

Onemocnění srdce jako nejčastější příčina úmrtí

V posledních letech se onemocnění srdce a cév stala nejčastější příčinou úmrtí dospělých. Nejinak je tomu i v České republice. Onemocnění srdce v dospělosti je nejčastěji projevem aterosklerózy. Ateroskleróza (kornatění tepen) bývá označována jako „nemoc 20. století“. Mezi rizikové faktory, které se na vzniku srdečních onemocnění podílí patří věk, výskyt srdečních onemocnění v rodině, zvýšená hladina cholesterolu, kouření, vysoký krevní tlak, obezita a stres aj.

Prevence srdečních chorob

Základem prevence je ovlivnění rizikových faktorů, které se na vzniku srdečních onemocnění podílí.  
Doporučováno je především:

  • Udržovat přiměřenou tělesnou hmotnost.
  • Denně alespoň 30 minut pohybu, např. rychlou chůzí nebo cvičením.
  • Pestrý jídelníček, obsahující 4-5 jídel (konzumace dostatečného množství zeleniny a ovoce, ryb a obilovin).
  • Snížit příjem cukru, zejména ve formě slazených nápojů, sladkostí.
  • Omezit příjem soli.
  • Dodržovat pitný režim (voda, minerální vody, čaj, nejlépe neslazené).
  • Vyvarovat se kouření a alkoholu a stresu.

Aktivní péče o kardiovaskulární systém. 

Do stravy je vhodné zařadit také doplňky stravy s obsahem látek, které tělu s přibývajícím věkem chybí. Vhodný doplněním může být například doplněk stravy Koenzym Q10 FORTE 60 mg. Nezapomínejte rovněž na hladinu cholesterolu v krvi, který je významným faktorem při vzniku kornatění tepen. Novinka Chole-pro s monakolinem K a rybím olejem příznivě působí na zdraví srdce a napomáhá udržet hladinu cholesterolu v přiměřených mezích.

Dostaňte své srdce do kondice!
27.04.2018

Dostaňte své srdce do kondice!

Jaro je tady a sluníčko už pěkně hřeje. Kdo by seděl doma?

Přečtěte si více
Zobrazení: 164
Diabetes jako skryté nebezpečí
14.04.2023

Diabetes jako skryté nebezpečí

Cukrovka neboli diabetes je onemocnění, které se může projevovat zpočátku velmi nenápadně, nicméně o to větší hrozbou pro lidské zdraví může být. V České republice je podle statistik zhruba 860 tisíc osob s tímto onemocněním, a proto je v rámci prevence zásadní vědět, jak optimální hladinu cukru v krvi udržet.

Přečtěte si více
Zobrazení: 10176