Bolest prsou při kojení
Publikováno: 21.11.2019
Zobrazení: 9303
Kojení je pro dítě tou nejpřirozenější a nejlepší výživou. Posiluje imunitu, přináší výživu „na míru“ a obsahuje všechny prospěšné látky pro zdravý vývoj dítěte. Bohužel ne vždy je kojení tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát. Bolest prsou patří mezi časté komplikaci, jejichž příčiny mohou být různé.
Výhody mateřského mléka
Kojení má celou řadu výhod jak pro dítě, tak i pro matku.
- Mateřské mléko obsahuje ochranné látky včetně protilátek posilujících obranyschopnost miminka a prebiotik, podporující růst užitečných bakterií v zažívacím systému.
- Objem vyprodukovaného mateřského mléka se plně přizpůsobuje hladu dítěte, a jeho složení se přizpůsobuje jeho výživovým potřebám.
- Kojení upevňuje citový vztah mezi matkou a dítětem.
- Kojení stimuluje uvolňování hormonu oxytocinu, spouštějící odtékání mléka a stahující dělohu do původní velikosti aj.
Když kojení bolí
S bolestivými prsy se maminky potýkají v začátcích kojení. Bradavky patří mezi nejcitlivější části těla a musí si na kojení tzv. zvyknout. Nejčastějšími příčinami bolestí prsou jsou:
- Rozpraskané bradavky - Kůže na bradavkách je popraskaná, může krvácet, mokvat a objevují se puchýřky. Teče-li mléko málo, miminko bradavku žvýká a kouše, což je bolestivé, stejně jako dlouhá doba kojení.
- Špatná technika kojení - Novorozenci trvá, než se naučí efektivně sát a mamince, než se naučí efektivně kojit. Špatná technika kojení může být na vině, že bradavky bolí a jsou rozedřené. Je nutné napravit techniku přisátí a správně pečovat o prsa.
- Nesprávná poloha miminka - Důležité je miminku najít polohu, díky které se snadno přisaje. Doporučována je poloha, kdy maminka sedí, na nohou má položený polštář (ideálně kojící polštář) a miminko leží jakoby v podpaždí s nožičkami, které směřují pod pravé rameno, hlavička je podpírána.
- Kvasinková infekce bradavky - Kvasinková infekce je pociťována jako pálivá či řezavá bolest při kojení i v klidu. Miminko má na vnitřní sliznici úst a na jazyku bílý povlak. V případě podezření na kvasinkovou infekci je doporučováno po kojení omývat prsa mýdlovou vodou a odstranit zbytky mléka. Ošetřena musí být i ústní dutina miminka, a proto je nutná konzultace s pediatrem.
- Příliš nalitá prsa - Jde o problém typický pro začátky kojení. Prsa jsou bolestivá, citlivá, nalitá mlékem a miminko nezvládá mléko upíjet. Ulevit od bolesti a předejít zánětu lze teplými obklady a sprchováním prsou proudem teplé vody. Mléko začne samovolně odtékat, což přináší úlevu.
- Ucpání mlékovodu a retence mléka - U často nalitých prsou je vhodné používat odsávačku na mléko, aby nedocházelo k ucpání mlékovodu a zadržování mléka v prsu. Pokud je přítomna zvýšená teplota, může se jednat o zánět a nutné je zahájit léčbu antibiotiky, která jsou vhodná i při kojení.
- Mastitida - Mastitidu lze poznat podle horkých, červených, velmi citlivých a bolestivých prsou, horečkou, pocitem únavy a vyčerpání. Jde o zánětlivý proces nejčastěji v důsledku nevyprázdněných prsou a nahromaděného mléka. Pokud je onemocnění na začátku, stačí prsa odsát a zchladit studeným obkladem, nejlépe tvarohem. Pokud příznaky přetrvají déle než 24 hodin nebo se zhoršují, je nutné vyhledat lékaře. Mastitida se léčí antibiotiky, která se mohou užívat i během kojení. Odchází-li z prsu hnis či krev, je mateřské mléko dočasně nahrazeno mlékem umělým.
Maminky, i ty nastávající, by měly dbát na to, aby měly dostatečný příjem
vitamínů. Celková
psychická pohoda maminky totiž zásadně ovlivňuje také
kojení. Doporučujeme
doplněk stravy BIOPRON PREGNA+, unikátní kombinace
4 probiotických kmenů a důležitých
vitaminů pro zdravé a šťastné miminko i jeho maminku.
BIOPRON PREGNA+ je obohacen o
vitaminy B1, B2, kanadské brusinky a kyselinu listovou a pro podporu celkové pohody a doplnění vhodné výživy těhotné ženy a jejího dítěte.
Jak správně pečovat o prsa
Během kojení je důležité bolestem prsou předcházet. Základem je kvalitní a pohodlná podprsenka s prsními vložkami a důležité je udržovat bradavky v suchu. Na bolest jsou doporučovány hydrogelové obklady, chrániče na bradavky nebo kalciové masti. Pokud kojení bolí, doporučuje se konzultovat kojení s laktační poradkyní. Je zbytečné, aby maminky zbytečně trpěly bolestmi nebo nekojily vůbec. Problémy s kojením nejsou u maminek žádnou vzácností a jde především o to vytrvat a sehrát se s narozeným miminkem.