Bojíte se hemoroidů? Zaměřte se na stravu

Bojíte se hemoroidů? Zaměřte se na stravu

Publikováno: 21.09.2018

Zobrazení: 4697

Obávaný problém lidově nazývaný „zlatá žíla“ postihuje až 70 procent populace. Mnozí z nás jeho řešení odkládají v naivní víře, že potíže časem samy odezní. Opak je však pravdou. Čím dřív začnete hemoroidy řešit, tím větší máte šanci, že se jich definitivně zbavíte. V první řadě se zaměřte na skladbu svého jídelníčku...

Hemoroidy jsou rozšířené žilní pleteně v oblasti kolem konečníku, které vzhledem připomínají křečové žíly na nohách. Mohou být vnější nebo vnitřní. S těmi prvními se za svůj život setká téměř každý z nás.
 
Na vině bývá dlouhodobé sezení
Vnější hemoroidy jsou jakési měkké kožní výčnělky vně konečníku, které nijak nebolí. Mohou vznikat v důsledku dlouhého sezení (např. po delším cestování). Člověk je zpravidla objeví při intimní hygieně, mívají tvar hrášku nebo malé hrudky. Vnitřní hemoroidy se tvoří hlouběji v análním otvoru a jejich typickým příznakem je krvácení při stolici, kdy na toaletním papíře zůstávají stopy jasně červené krve. Působením tlaku může docházet k jejich dočasnému vyhřeznutí, které bývá v pokročilém stadiu už trvalé, a vyprazdňování se poté stává velmi bolestivým.
 
Přidejte zeleninu, kefír a vlákninu
Výskyt hemoroidů do značné míry ovlivňuje složení stravy, potažmo zácpa, které je třeba zamezit. Hlavním léčebným opatřením je změkčit stolici a tím zároveň usnadnit vyprazdňování. Za tímto účelem je vhodné vynechat tučná a kořeněná jídla a zařadit do jídelníčku dostatek čerstvého ovoce a zeleniny (ideální denní porce představuje 400 gramů zeleniny a 250 gramů ovoce), dále pak zakysané mléčné výrobky a potraviny bohaté na vlákninu (ovesné vločky, otruby, luštěniny, ořechy, celozrnné výrobky, lněné semínko, rozinky, sojové boby, mandle, zelený hrášek, bobuloviny apod.).
 
Při nadýmání uleví fenyklový čaj
Je možné, že přechod na tento druh jídelníčku může zpočátku působit nadýmání nebo plynatost. Tyto potíže účinně zmírníte fenyklovým, kmínovým, mátovým nebo zázvorovým čajem. Luštěniny při přípravě namáčejte delší dobu a často používejte koření, jako je kopr, bazalka, kmín, anýz, tymián nebo libeček. Zvyšte také příjem tekutin, které vláknina potřebuje k tomu, aby zvětšila svůj objem a urychlila pohyb střev (v opačném případě byste si mohli přivodit ještě horší zácpu). Začněte hned ráno a dejte si nalačno sklenici vlažné vody. Před každým jídlem zkuste také sníst lžíci drcených lněných semínek s trochou medu a citronové šťávy. Mírně projímavé účinky mají i sušené švestky a fíky přes noc máčené ve vodě.
Z jídelníčku naopak vyškrtněte některé potraviny, které mohou přispívat ke vzniku zácpy –  bílou loupanou rýži, brambory, přezrálé banány, borůvkovou šťávu, vejce natvrdo, mléko a sýry, maso, kakao, hořkou čokoládu a černý čaj.