Andrea Kapitánová, průvodkyně jemným zrozením

Andrea Kapitánová, průvodkyně jemným zrozením

Publikováno: 16.03.2022

Zobrazení: 385

Andrea je nejen inspirativní ženou a vyhledávanou dulou, která asistovala už více než u 80 porodů, ale brzy se stane dvojnásobnou maminkou. Své bohaté zkušenosti předává Andrea prostřednictvím individuálních i skupinových kurzů a doprovází rodiny doma i v porodnici. Je lektorkou stále oblíbenějšího programu Jemné zrození, hypnoporodu, který stojí v popředí zájmu mnoha nastávajících maminek.

Životní cesta k jemnému zrození

Andreina životní cesta k porodu a všemu, co s ním souvisí, začala v době, kdy se věnovala koním a během práce s nimi začala věci dělat jinak. „Přestala jsem se hnát do závodů a začala jsem koni víc naslouchat. A o tom je z velké části i těhotenství a porod, přestat se hnát za tabulkami a začít víc pracovat s hlavou a pocity. Na tom, aby se žena u porodu cítila bezpečně, záleží víc, než si myslíme. To jsem si uvědomila i v druhém trimestru svého těhotenství a díky získaným informacím jsem se rozhodla porodit doma. Mateřství mě zavedlo k řešení svých traumat a vzorců chování, které mi byly celý život vštěpovány. Ne nadarmo se říká, že děti jsou naše zrcadla. Často se stačí podívat na rodiče a nemůžeme se divit, že se dítě chová “nějak”.
 

Dula versus porodní asistentka?

Andrea je vyhledávanou dulou. Mnozí však netuší, jaký je vlastně mezi dulou a porodní asistentkou rozdíl.  Dula může být kdokoliv, kdo se na to cítí a jaký výcvik či školení zvolí, je jen na něm. V ČR máme několik škol/soukromých výcviků, ale můžete si klidně najít dulí školu v Anglii. Dula je hlavně psychickou podporou nabízející ženě informace a doplňkové služby (práce s rebozo šátkem, aromaterapie aj.)“, vysvětluje Andrea. „Porodní asistentka je zdravotník, který má za sebou minimálně 3leté bakalářské studium na VŠ. Její péče může být rozšířena o aromaterapii, rebozování, fyzioterapii aj. Dula je prospěšná už během těhotenství. Každá klientka je jiná, právě proto tu pro ni jsem. Zatímco jedna klientka mi píše každý týden, jiná se se mnou před porodem sejde 2x, což je moje minimum. Probereme, co je pro ni důležité a já zjistím, zda bych něco z mého pohledu nedoplnila pro dobrou přípravu na porod. Při porodu jde hlavně o to, že mi žena volá již v momentě, kdy se něco začíná dít, např. odteče plodová voda, začínají děložní stahy. Pomohu ženě přečkat většinou co nejdelší možný čas doma, aby se cítila pohodlně pomocí rebozo šátku, masáže a dalších technik. Já i její partner jí ulevujeme od bolestí, v čemž pokračujeme i po příjezdu do porodnice. Tady přibývá i práce s tím, abych byla někdy prostředníkem mezi zdravotníkem a rodiči/ženou. Snažím se, aby žena mohla “jen rodit” a nebyla neustále rušena z porodního procesu. Podporuji ji i v jejích rozhodnutí. Užívám si porody za přítomnosti vlídných a empatických porodních asistentek a lékařů, kteří nemají potřebu do porodu bezdůvodně zasahovat a respektují ženu i tempo jejího porodu. Pak je to skutečně skvělá spolupráce, kdy se všichni cítíme dobře a jako fungující tým. Po porodu se soustředíme na klidný bonding miminka s ženou, porod placenty, první přisátí k prsu a momenty zamilování se. Snažím se, aby se noví rodiče věnovali jen a jen miminku a neexistovalo pro ně v ten moment nic jiného. Z těchto okamžiků čerpá žena ještě dlouhou dobu, ne-li celý život.“
 

„Jiný porod“

Hypnoporod je v posledních letech často diskutovaným tématem. Mnozí se domnívají, že jde o porod za pomoci hypnózy, jde ale o velký omyl, což dokazují i Andreina slova. „Hypno“ ve slově hypnoporod odkazuje na hypnoterapii, která je v programu Jemné zrození využívána k uvolnění strachu, napětí a vyplavení endorfinů v některých chvílích během porodu. Pro hypnoporod nejsou stanovena žádná pravidla, každá žena má jinou představu o svém porodu a já vás podpořím na jakékoliv cestě, kterou si zvolíte. Jde hlavně o to, aby žena pochopila proces porodu, a aby k němu přistupovala s co nejmenším strachem. Porod pro ženu nemusí být jen tím “co chce mít co nejdřív za sebou”. Program Jemného Zrození se snaží, aby ženy rodily své děti v klidu, napojené na své tělo, s pocitem sebedůvěry a pokud jim to vyhovuje – zapojily i techniky vizualizací a uvolňovacích dechů. Cílem není porod doma či bez analgetik. Program kurzu je vytvořen tak, aby techniky mohla žena využít při vaginálním porodu i císařském řezu. Klientky si po dvoudenním kurzu odnáší vědomosti, techniky hypnoporodu a spoustu praktických informací, aby se u porodu mohly rozhodovat a cítit se dobře.“
 

Možnost zpracování placenty

Budoucí maminky často zajímá možnost zpracování placenty. Placenta je dočasný orgán ženy i miminka, díky ní je matka propojená s dítětem – pupeční šňůrou. V tradiční čínské medicíně je její zpracování založené na dlouhodobé tradici. V ČR se rok od roku poptávka o zpracování placenty zvyšuje a není divu, placenta je podle mě skutečně zázrak. Kromě propojení a vyživování miminka je zpracovávána hlavně díky obsahu hormonů. CRH hormon a kortizon pomáhají při prevenci poporodní deprese. Prolaktin podporuje laktaci a zvyšuje tvorbu mateřského mléka. Hormon lásky oxytocin pomáhá se zavinováním dělohy a snižuje poporodní krvácení. Železo je důležité při anémii či velké krevní ztrátě. Vitamin E je doporučovaný pro hojení poškozených kožních buněk. Nejčastější formou zpracování placenty bývají kapsle a tinktura. Kapsle se hodí hlavně v šestinedělí, tinktura je doživotním produktem a můžou ji využít i ženy v menopauze. Moje matka si ji nemůže vynachválit při návalech horka. Já pozoruji větší zájem o tzv. placentový koktejl, který byl pro mě samotnou skvělým “boosterem” po porodu a dnes se již zaměřuji i na výrobu kosmetiky, kterou mohou ženy využít pro sebe i miminko.
 
 

Porod je jako puzzle

I když je každá maminka a každý porod jiný, podle Andrey jsou podmínky pro zrození klíčové. Žena se musí cítí v bezpečí. K tomu potřebuje prostředí, kde je jí fyzicky dobře – má možnost teplé vody, příjemně to tam voní, nechybí pohodlí ve formě žíněnky, gymnastického míče či něčeho, za co se může žena zavěsit. Porod je jako puzzle, a tak kromě technických podmínek a předporodní přípravy nesmí chybět lidé, se kterými se žena cítí dobře a v bezpečí. Řekněte mi, která samice (např. fena či klisna koně) porodí, když kolem prochází naprosto cizí lidé, kteří ji nejsou sympatičtí nebo se jich bojí? Právě proto si čím dál tím více ženy platí na své náklady vlastní porodní asistentku i dulu, aby měly záruku toho, že se o ně postará empatická a pro ně známá osoba. Tohle je pro spoustu žen nemožné, hlavně kvůli finanční stránce. Zde si dovolím zmínit nový projekt, kterého jsem součástí nejen já, ale i mnoho odborníků, jehož cílem je to, aby kontinuální péče porodních asistentek byla umožněna všem ženám v rámci zdravotního pojištění. Projekt se jmenuje Ať můžou a vše k němu najdete na www.atmuzou.cz.“
 

Díky internetu mají maminky více informací

Během těhotenství a po porodu se maminky mohou potýkat s mnoha problémy. Po porodu bývá největším problémem kojení, což potvrzuje také Andrea, která navíc zmiňuje nízkou podporu ze strany personálu porodnic. „Bohužel zdravotní sestry na oddělení šestinedělí často nemají dostatečné vzdělání ke správné podpoře kojení. Šíří se mnoho nepravd, např. že miminko má zásobu z bříška a vydrží tři dny bez kojení, že mají ženy slabé mléko, nevhodná prsa, že mají kojit pár minut v nesmyslných intervalech apod. Maminky jsou odkázány na soukromé laktační poradkyně, které je navštíví v porodnici či doma a dodají jim nejen tipy pro pohodlné a nebolestivé kojení, ale také sebedůvěru v sebe a své tělo. Ženy po císařských řezech netuší, jak s jizvou pracovat. Týká se to i jizev po nástřihu, které souvisí s pánevním dnem. Pro mnoho žen je normální, že mají únik moči po porodu při kýchání či běhání, ale ono to normální není. Běžná návštěva gynekologa většinou nic nepřinese a alespoň díky internetu se žena může dozvědět, jak některé problémy řešit. Ženy mají přístup k informacím a díky tomu si uvědomují, že mohou chtít od porodu víc než jen fyzicky porodit miminko. Spousta žen se díky dnešním možnostem na porod těší a dokážou si ho užít. A navždycky ho budou mít uložený v paměti jako pozitivní zážitek. No není to krásná představa?“
 
S čím se mohou ženy na Andreu Kapitánovou obrátit?
„Aktuálně očekáváme příchod dalšího miminka, a proto jsem služby omezila na soukromé konzultace (týkající se např. porodního plánu, výběru porodnice či poporodní péče) a předporodní přípravy. Dále pro ženy nepřestávám zpracovávat placenty. Co se týče doprovodu k porodu, to záleží na konkrétní domluvě.“
 
 
Pokud vás rozhovor s Andreu Kapitánovou zaujal, můžete ji sledovat např. na Instagramu, kde sdílí své tipy a rady, díky kterým může být porod miminka nejen obávanou záležitostí, ale především překrásným zážitkem. Andree přejeme hodně spokojených maminek a samozřejmě zdravé miminko a krásný porod, a to přesně podle jejích představ.
Více informací o projektu Jemné zrození najdete na https://yourbirth.cz/
 
A Andrea se nám ještě ozvala s jednou krásnou zprávou. Na světě je dcerka Ariana, která se narodila doma, jen 4 hodiny od prasknutí plodové vody a 1,5 hodiny od první kontrakce, s porodní váhou 4030 g. U porodu byl partner, 4letý syn a na posledních 15 minut to stihla i porodní asistentka.