Jak poznat ledvinové kameny?

Jak poznat ledvinové kameny?

Publikováno: 06.03.2023

Zobrazení: 5784

Na čtvrtek 11. března připadá Světový den ledvin a i my jsme si pro Vás připravili článek na téma LEDVINY A LEDVINOVÉ KAMENY. Ledvinové kameny jsou problém poměrně častý a také velmi bolestivý. I když mnohem častěji postihuje muže, nevyhýbá se ani ženám a dětem. U těch, kteří již onemocnění jednou prodělali je navíc pravděpodobné, že se bude opakovat. Co všechno vznik ledvinových kamenů ovlivňuje a jak zdraví ledvin podpořit, vám prozradíme.

Trpí především muži v produktivním věku

Nefrolitiáza, jak jsou ledvinové nebo také močové kameny, odborně nazývány, se objevují přibližně 3x častěji u mužů. Mohou vznikat kdekoliv v močových cestách, ovšem nejčastěji se vyskytují v ledvinách, močovém měchýři a močovodech. Ledvinové kameny vznikají ukládáním tuhých odpadních látek v ledvinách v podobě krystalků, často tvořené šťavelanem (nebo též oxalátem) vápenatým. Na vzniku ledvinových kamenů se podílí mnoho faktorů jako je např. nedostatečný příjem tekutin, infekce močových cest, primární metabolické poruchy, ale také obezita, nedostatek aktivního pohybu, vysoký krevní tlak a užívání některých léků.
 

Typická je bolest v boku

Obtíže pacientů s ledvinovými kameny mohou být různé, v závislosti na velikosti a poloze. Zatímco malé kamínky odchází z těla močí a často o nich vůbec nevíme, kamínky větších rozměrů mohou způsobit velmi silnou kolikovitou bolest, která bývá lokalizována v boku, vystřelující do třísla. Bolest se objevuje v pravidelných intervalech, které mohou být doprovázeny nevolností, zvracením, bolestí v podbřišku. Ledvinové kameny může doprovází také snížený objem moči a krev či hnis v moči. Riziko vzniku je možné snížit pomocí jednoduchých dietetických opatření.
 

Rozpouštění ledvinových kamenů

Až 85 % ledvinových kamenů odchází z těla samovolně, aniž bychom si toho všimli a zaznamenali nějaké obtíže. Léčba ledvinových kamenů závisí na jejich velikosti, poloze a obtíží, které pacientovi způsobují. Neoperační metodou je tzv. disoluce, rozpouštění ledvinových kamenů. Tato metoda je ale vhodná jen u kamenů kyseliny močové. Pro podporu vyloučení ledvinových kamenů mohou být pacientům předepsána spasmolytika, léky podporující stahy hladkého svalstva, a analgetika proti bolesti. Operační metodou je drcení kamenů rázovou vlnou (LERV), která spočívá v zaměření kamene ultrazvukem nebo rentgenem a poté k jeho drcení. Operativní metodou v celkové anestézii je tzv. perkutánní extrakce konkrementu (PEK), kdy dochází k rozdrcení a odsátí kamene přes bok pacienta.
 

Hlídejte si barvu moči!

Součástí prevence je u ledvinových kamenů zdravý pitný režim. Tři, čtyři šálky kávy denně a malá sklenka vody k obědu skutečně nestačí na to, aby se moč dostatečně naředila. Moč se pak stává příliš koncentrovanou a mohou se v ní začít tvořit krystalky. O dodržování pitného režimu vypovídá barva moči, která by v ideálním případě měla být čirá, bezbarvá. Čím tmavší odstín moči, tím větší riziko tvorby kamenů. Pitný režim by měla tvořit nejlépe voda, ovocné a bylinné čaje. Pozor na sycené a kolové nápoje, které mohou ke vzniku ledvinových kamenů přispívat.
 

Jaký zvolit jídelníček?

Trpíte-li ledvinovými kameny, váš jídelníček by měl obsahovat dostatečné množství mléka a vlákniny. Vhodné je omezit živočišné bílkoviny jako je maso, ryby a mléčné výrobky, jejichž častá konzumace může zvýšit vylučování vápníku, a naopak snížit hladinu kyseliny citronové v moči. Živočišné bílkoviny jsou navíc bohatým zdrojem purinů, látek, které se v těle rozkládají na kyselinu močovou a mohou podpořit vznik tzv. urátových kamenů. Jedním z rizikových faktorů je také vysoký příjem sodíku. Vhodné je proto omezit příjem soli, která se podílí na zadržování tekutin v těle, což může vést k příliš koncentrované moči. Při ledvinových kamenech jsou vhodné také byliny, zejména přeslička rolní a kopřiva dvoudomá.
 

Podpořte zdraví ledvin a močových cest

Urinal je odborníkem na komplexní péči o močové cesty a ledviny. Urinal obsahuje vysoce koncentrovaný extrakt z kanadských brusinek, extrakt ze zlatobýlu obecného a vitamin D.  Zlatobýl přispívá k podpoře zdraví močových cest a ledvin a vitamin D podporuje správnou funkci imunitního systému. V péči o močové cesty je expertem řada Uroval. Pro každodenní péči je vhodný chutný koncentrát s extraktem kanadské brusinky UROVAL Megabrusinka FORTE obsahující extrakt z kanadských brusinek a D-manosu, které se snadno vstřebávají do krve, odkud jsou filtrovány ledvinami do moče. Kvalitní a dostatečný pitný režim napomáhá, aby byly bakterie následně odplaveny močí ven z těla.
 

 

Tento článek byl vytvořen ve spolupráci s: 

Mgr. Denisa Salvová

Absolvovala obor Rehabilitační psychosociální péče na Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity. Působila ve zdravotně sociální oblasti jako vedoucí poraden, terapeut a lektor kurzů pro pracovníky v pomáhajících profesích. V současné době se zajímá o oblast medicíny, zdravotnictví, zdravého životního stylu a psychologie.

  
Každý desátý Čech trpí onemocněním ledvin
09.05.2019

Každý desátý Čech trpí onemocněním ledvin

Ledviny jsou životně důležitý orgán, který je zodpovědný za očistu a detoxikaci. Podle odborníků má ale každý desátý Čech onemocnění ledvin, aniž by o tom věděl. Onemocnění lze přitom velmi snadno diagnostikovat prostřednictvím vyšetření moči, krve a krevního tlaku. Pokud se potýkáte s nepříjemným pálením a řezáním při močení, bolestí v podbřišku nebo častým močením, je nutné se zamyslet, zda jsou vaše ledviny v pořádku.

Přečtěte si více
Zobrazení: 7693
Potraviny prospěšné ledvinám
10.03.2020

Potraviny prospěšné ledvinám

Světový den ledvin každoročně připadá na druhý čtvrtek v březnu. Tento den je vyhlašován Mezinárodní federací pro nemoci ledvin a Mezinárodní nefrologickou společností. Cílem Světového dne ledvin je seznámit širokou veřejnost s problematikou onemocnění ledvin včetně dopadů na naše zdraví a možné prevence. Mnoho nefrologických ambulancí a dialyzačních středisek v tento den provádí bezplatné vyšetření ledvin. Zdraví ledvin je ale také otázkou výživy. Seznam potravin, kterými můžeme zdraví ledvin podpořit, vám přinášíme.

Přečtěte si více
Zobrazení: 14233
Narušení funkce ledvin
03.02.2020

Narušení funkce ledvin

Všem dobře známé pojmy jako akutní infarkt myokardu či cévní mozková příhoda jsou jak odbornou, tak laickou veřejností vnímány jako stavy, které vyžadují okamžitý diagnostický i léčebný přístup. Pojem akutní poškození ledvin je oproti tomu spojen s mnohem menšími obavami. I to je jeden z důvodů, proč je tak nutné zaměřit se na prevenci onemocnění ledvin. Včasné rozpoznání, vyhodnocení a léčba jsou nezbytné pro snížení výskytu onemocnění ledvin v populaci.

Přečtěte si více
Zobrazení: 21686
Jak udržet močové cesty ve zdraví? Překvapeny budou hlavně ženy!
20.02.2024

Jak udržet močové cesty ve zdraví? Překvapeny budou hlavně ženy!

Pokud patříte k těm, kteří úzkostlivě dbají na to, aby oblast břicha a zad byla v zimě v teple, protože se obáváte zánětu močových cest, možná vás překvapíme.  Za problémy s močovými cestami nestojí vždy jen tolik obávané prochladnutí, ale příčinou může být také nechráněný pohlavní styk a nesprávná hygiena. Poradíme vám, jak močové cesty udržet ve zdraví.

Přečtěte si více
Zobrazení: 946
Tipy pro zdraví močových cest
22.01.2021

Tipy pro zdraví močových cest

Infekcemi močových cest si během svého života projde více než polovina žen a každý pátý muž. Ženy jsou více ohroženy díky jiné anatomické stavbě močových cest. Kratší močová trubice je lokalizována v blízkosti konečníku a gynekologických cest, což usnadňuje vstup bakterií do močových cest. Jak o zdraví močových cest pečovat, abychom se vyhnuli nepříjemnému pálení a řezání při močení?

Přečtěte si více
Zobrazení: 348
Nejčastější příčiny zánětu močového měchýře
25.03.2020

Nejčastější příčiny zánětu močového měchýře

Trápí vás pálení a řezání při močení? Trpíte neodkladným nutkáním na močení a k tomu pociťujete bolest v podbřišku? Za vaše obtíže může být zodpovědný zánět močového měchýře, tzv. cystitida. Jde o nepříjemné onemocnění, které je ale dobře léčitelné. Pro úspěšnou léčbu je nutné navštívit lékaře včas. Které příznaky není radno podceňovat a jak zánětům močového měchýře předcházet?

Přečtěte si více
Zobrazení: 67617
Opakované záněty močových cest a jak jim předcházet
08.02.2024

Opakované záněty močových cest a jak jim předcházet

Ačkoliv nepříjemný zánět močových cest je velkým strašákem převážně u ženské části populace, nevyhýbá se ani mužům a dětem. Nejčastějším místem, kde se infekce může objevit, je močový měchýř. Není-li zánět včas podchycen, může vést až k velmi vážnému onemocnění ledvin. Jaké jsou příznaky zánětu močových cest a lze jim předcházet?

Přečtěte si více
Zobrazení: 19265
Vaginální mykóza hrozí i v zimě
06.02.2023

Vaginální mykóza hrozí i v zimě

Nepříjemná infekce, s níž se během života setká až 75 % žen, není jen výsadou letních měsíců, ale objevit se může kdykoliv, tedy i v zimě. Mezi příčiny vaginálních infekcí v tomto období patří zejména návštěva bazénů, saun a vířivek. Na co si dát pozor, a jak se těmto „ženským obtížím“ vyhnout, vám poradíme.

Přečtěte si více
Zobrazení: 841
Podceňovat intimní hygienu se nevyplácí
25.06.2019

Podceňovat intimní hygienu se nevyplácí

V letních měsících jsou gynekologické infekce a záněty způsobené kvasinkami častým problémem žen. V teple a vlhku se dobře daří kvasinkovým infekcím (mykózám), které trápí ženy v létě až dvakrát častěji. Výskyt vaginální mykózy lze omezit správnou intimní hygienou. Pokud chcete strávit dovolenou bez zbytečných zdravotních komplikací v podobě nepříjemného svědění, pálení v intimní oblasti, výtoku, bolestí při močení a sexu, přečtěte si naše tipy, jak vaginálním mykózám předcházet.

Přečtěte si více
Zobrazení: 1630
Jak ovlivnit riziko vzniku zánětu močových cest?
27.03.2023

Jak ovlivnit riziko vzniku zánětu močových cest?

Přemnožení škodlivých bakterií v močových cestách, nedostatečná hygiena, potlačování nucení na močení, ale také oslabená imunita patří mezi časté příčiny zánětů močových cest. Ačkoliv jde o onemocnění postihující převážně ženy, nevyhýbá se ani mužům. Vzhledem k tomu, že infekce močových cest mají tendenci se opakovat, není od věci si připomenout, jak o zdraví močových cest a ledvin pečovat.

Přečtěte si více
Zobrazení: 1323
Jak se léčí zánět močových cest
20.11.2015

Jak se léčí zánět močových cest

Musíte se vypořádat se zánětem močových cest a netušíte, jak se s ním vypořádat a jak probíhá jeho léčba? Připravili jsme pro vás přehled, který vám tuto problematiku objasní.

Přečtěte si více
Zobrazení: 59893