Jak poznat ledvinové kameny?
Publikováno: 06.03.2023
Zobrazení: 5889
Na čtvrtek 11. března připadá Světový den ledvin a i my jsme si pro Vás připravili článek na téma LEDVINY A LEDVINOVÉ KAMENY. Ledvinové kameny jsou problém poměrně častý a také velmi bolestivý. I když mnohem častěji postihuje muže, nevyhýbá se ani ženám a dětem. U těch, kteří již onemocnění jednou prodělali je navíc pravděpodobné, že se bude opakovat. Co všechno vznik ledvinových kamenů ovlivňuje a jak zdraví ledvin podpořit, vám prozradíme.
Trpí především muži v produktivním věku
Nefrolitiáza, jak jsou ledvinové nebo také močové kameny, odborně nazývány, se objevují přibližně 3x častěji u mužů. Mohou vznikat kdekoliv v močových cestách, ovšem nejčastěji se vyskytují v ledvinách, močovém měchýři a močovodech. Ledvinové kameny vznikají ukládáním tuhých odpadních látek v ledvinách v podobě krystalků, často tvořené šťavelanem (nebo též oxalátem) vápenatým. Na vzniku ledvinových kamenů se podílí mnoho faktorů jako je např. nedostatečný příjem tekutin, infekce močových cest, primární metabolické poruchy, ale také obezita, nedostatek aktivního pohybu, vysoký krevní tlak a užívání některých léků.
Typická je bolest v boku
Obtíže pacientů s ledvinovými kameny mohou být různé, v závislosti na velikosti a poloze. Zatímco malé kamínky odchází z těla močí a často o nich vůbec nevíme, kamínky větších rozměrů mohou způsobit velmi silnou kolikovitou bolest, která bývá lokalizována v boku, vystřelující do třísla. Bolest se objevuje v pravidelných intervalech, které mohou být doprovázeny nevolností, zvracením, bolestí v podbřišku. Ledvinové kameny může doprovází také snížený objem moči a krev či hnis v moči. Riziko vzniku je možné snížit pomocí jednoduchých dietetických opatření.
Rozpouštění ledvinových kamenů
Až 85 % ledvinových kamenů odchází z těla samovolně, aniž bychom si toho všimli a zaznamenali nějaké obtíže. Léčba ledvinových kamenů závisí na jejich velikosti, poloze a obtíží, které pacientovi způsobují. Neoperační metodou je tzv. disoluce, rozpouštění ledvinových kamenů. Tato metoda je ale vhodná jen u kamenů kyseliny močové. Pro podporu vyloučení ledvinových kamenů mohou být pacientům předepsána spasmolytika, léky podporující stahy hladkého svalstva, a analgetika proti bolesti. Operační metodou je drcení kamenů rázovou vlnou (LERV), která spočívá v zaměření kamene ultrazvukem nebo rentgenem a poté k jeho drcení. Operativní metodou v celkové anestézii je tzv. perkutánní extrakce konkrementu (PEK), kdy dochází k rozdrcení a odsátí kamene přes bok pacienta.
Hlídejte si barvu moči!
Součástí prevence je u ledvinových kamenů zdravý pitný režim. Tři, čtyři šálky kávy denně a malá sklenka vody k obědu skutečně nestačí na to, aby se moč dostatečně naředila. Moč se pak stává příliš koncentrovanou a mohou se v ní začít tvořit krystalky. O dodržování pitného režimu vypovídá barva moči, která by v ideálním případě měla být čirá, bezbarvá. Čím tmavší odstín moči, tím větší riziko tvorby kamenů. Pitný režim by měla tvořit nejlépe voda, ovocné a bylinné čaje. Pozor na sycené a kolové nápoje, které mohou ke vzniku ledvinových kamenů přispívat.
Jaký zvolit jídelníček?
Trpíte-li ledvinovými kameny, váš jídelníček by měl obsahovat dostatečné množství mléka a vlákniny. Vhodné je omezit živočišné bílkoviny jako je maso, ryby a mléčné výrobky, jejichž častá konzumace může zvýšit vylučování vápníku, a naopak snížit hladinu kyseliny citronové v moči. Živočišné bílkoviny jsou navíc bohatým zdrojem purinů, látek, které se v těle rozkládají na kyselinu močovou a mohou podpořit vznik tzv. urátových kamenů. Jedním z rizikových faktorů je také vysoký příjem sodíku. Vhodné je proto omezit příjem soli, která se podílí na zadržování tekutin v těle, což může vést k příliš koncentrované moči. Při ledvinových kamenech jsou vhodné také byliny, zejména přeslička rolní a kopřiva dvoudomá.
Podpořte zdraví ledvin a močových cest
Urinal je odborníkem na
komplexní péči o močové cesty a ledviny.
Urinal obsahuje vysoce koncentrovaný
extrakt z kanadských brusinek, extrakt ze zlatobýlu obecného a vitamin D. Zlatobýl přispívá k podpoře zdraví močových cest a ledvin a vitamin D podporuje správnou funkci imunitního systému. V péči o močové cesty je expertem řada
Uroval. Pro každodenní péči je vhodný chutný koncentrát s extraktem kanadské brusinky
UROVAL Megabrusinka FORTE obsahující extrakt z kanadských brusinek a D-manosu, které se snadno vstřebávají do krve, odkud jsou filtrovány ledvinami do moče. Kvalitní a dostatečný pitný režim napomáhá, aby byly bakterie následně odplaveny močí ven z těla.