Nízká hladina vitaminu D je spojena s vyšším rizikem deprese

Nízká hladina vitaminu D je spojena s vyšším rizikem deprese

Publikováno: 30.11.2010

Zobrazení: 596

Pravděpodobnost deprese je výrazně vyšší u lidí s nedostatkem vitaminu D, ve srovnání s lidmi s odpovídající hladinou vitaminu D.

Výzkum prokázal, že lidé s nedostatkem vitaminu D mají o 85 procent vyšší riziko vzniku deprese v porovnání s lidmi, kteří mají dostatečnou hladinu vitaminu D.

Světová zdravotnická organizace odhaduje, že za 20 let bude více lidí ovlivněno depresemi. Na světě je depresí postiženo okolo 120 miliónů lidí.

Již v roce 2008 holandští vědci oznámili, že nízká hladina vitaminu D a vyšší hladina parathormonu je spojena s vyšší mírou deprese. Kromě toho recenze studií vyzdvihuje úlohu vitaminu D při zachování zdraví mozku, a poukazuje na širokou distribuci receptorů vitaminu D v mozku.

Podle recenze (publikováno v FASEB Journal, Vol. 22, str. 982 – 1001) bylo zjištěno, že vitamin D má vliv na bílkoviny v mozku, které se přímo podílejí na učení a paměti.

Mechanismu, jehož prostřednictvím hraje vitamin D roli ve zdraví mozku, není zcela znám. Aktivní vitamin D zvyšuje metabolismus glutationu v neuronech, podporuje antioxidační aktivitu a tím chrání před oxidačním poškozením.

Zdroj: International Archives of Medicine

2010, 3:29 doi:10.1186/1755-7682-3-29
“Serum vitamin D concentrations are related to depression in young adult US population: the Third National Health and Nutrition Examination Survey”
Autoři: V. Ganji, C. Milone, M.M. Cody, F. McCarthy, Y.T. Wang

Vápník a vitamin D a zdraví kolorekta
03.12.2009

Vápník a vitamin D a zdraví kolorekta

Doplňky vápníku a vitaminu D mohou podporovat zdraví buněk tlustého střeva a konečníku dle studie publikované v časopise Cancer Epidemiology, Biomarkers and Prevention.

Přečtěte si více
Zobrazení: 62
8 signálů, že vašemu tělu chybí vitamin D
19.07.2018

8 signálů, že vašemu tělu chybí vitamin D

Věděli jste, že pouze 10 % vitaminu D se do těla dostává potravou? Zbývajících 90 % déčka totiž naše tělo získává ze slunečních paprsků. Až čtyřem z pěti z nás ale tento „sluneční vitamin" chybí,* což naše tělo ani v nejmenším nevítá. Jeho nedostatek může souviset s řadou nepříjemností i závažných problémů.

Přečtěte si více
Zobrazení: 44844
Vitamin D může Vaše děti uchránit od depresí
30.01.2012

Vitamin D může Vaše děti uchránit od depresí

Vědci tvrdí, že děti s nízkou hladinou vitaminu D častěji trpí depresemi. Ty děti, které mají vyšší hladiny tohoto “slunečního vitaminu”, mají o 10% nižší riziko, že se u nich vyvinou nějaké psychické zdravotní problémy. Tato zjištění pocházejí ze studie, která byla provedena na univerzitě v Bristolu.

Přečtěte si více
Zobrazení: 163