Omega 3 mastné kyseliny mohou snížit riziko onemocnění dásní

Publikováno: 11.11.2010

Příjem omega 3 mastných kyselin je nepřímo spojen s parodontitidou (vleklý zánět tkání v okolí zubů) dle výzkumu zveřejněného v časopise Journal of the American Dietetic Association.

Příjem omega 3 nenasycených mastných kyselin, kyseliny dokosahexaenové (DHA) a eikosapentaenové (EPA), je spojen se snížením prevalence parodontózy až o 20 procent.

Dle studie mastné kyseliny EPA, DHA a ALA (alfa-linolenová kyselina) mohou pozastavovat růst ústních patogenů při relativně nízkých dávkách. Tato studie demonstrovala antibakteriální aktivitu omega 3 mastných kyselin a jejich esterů proti patogenům ústní dutiny.

Další studie zaměřovala pozornost na protizánětlivý účinek mastných kyselin ve vztahu ke snížení rizika parodontózy. Byla zkoumána data získaná od více než 9 000 dospělých. Tito lidé se zúčastnili národního průzkumu zdraví a výživy v letech 1999 – 2004. Výsledkem bylo zjištění, že u lidí konzumujících více dokosahexaenové kyseliny (DHA) je o 20% nižší prevalence (obecné rozšíření) parodontitidy.

Zdroj: Journal of the American Dietetic Association
Volume 110, Issue 11, Pages 1669-1675., doi: 10.1016/j.jada.2010.08.009
“n-3 Fatty Acids and Periodontitis in US Adults”
Autoři: A.Z. Naqvi, C. Buettner, R.S. Phillips, R.B. Davis, K.J. Mukamal

Omega 3 mastné kyseliny a metabolický syndrom
27.08.2010

Omega 3 mastné kyseliny a metabolický syndrom

Omega 3 mastné kyseliny mohou zlepšit hladinu tuků v krvi u lidí trpících metabolickým syndromem.

Příjem omega-3 mastných kyselin má pro hodnoty krevního tlaku stejný význam, jako změna životního stylu
19.03.2014

Z meta-analýzy, která vyhodnocovala 70 randomizovaných klinických studií, vyplývá, že příjem doplňků stravy obsahujících omega-3 mastné kyseliny (popř. konzumace potravin na omega-3 bohatých), může být v souvislosti se snižováním hodnot krevního tlaku stejně účinný jako např. omezení příjmu sodíku, alkoholu nebo zvýšení pohybové aktivity.

Omega 3 mastné kyseliny mohou posílit funkci plic během sportu
19.03.2010

Omega 3 mastné kyseliny mohou posílit funkci plic během sportu

Dle nové studie mohou doplňky stravy obsahující omega 3 mastné kyseliny zlepšit funkce plic sportovců během a po cvičení.