Vitaminy skupiny B můžou pomoci předejít Alzheimerově chorobě

Publikováno: 10.09.2010

Suplementace vitaminy skupiny B mohou zpomalit rozvoj Alzheimerovy choroby.

Studie, zveřejněná v časopise Public Library of Science One, ukazuje, že dietní doplnění vitaminů skupiny B může snížit plazmatickou hladinu homocysteinu, což vede ke zpomalení mozkové atrofie a tak k pomalejšímu rozvoji demence.

Atrofie mozku, příznakem jsou kognitivní poruchy, může být včasným varovným příznakem demence. Jedním z důležitých faktorů, kterým se stanoví míra atrofie, může být zvýšená koncentrace látky homocysteinu.

Dřívější epidemiologické studie prokázaly, že vysoké hladiny homocysteinu jsou spojeny s podezřením nebo potvrzením demence. Dle Framingham studie lidé s hladinou homocysteinu nad 14 mikromolů na litr v séru mají dvakrát vyšší riziko demence.

Nová studie se zabývala vztahem mezi vitaminy skupiny B a nižší plazmatickou hladinou homocysteinu. Studie se zúčastnilo 168 účastníků. Po dvou letech se zjistilo, že ti, kteří užívali vitaminové doplňky skupiny B, měli o 30 procent menší atrofii mozku, u některých účastníků došlo až k 50 procentní redukci atrofie.

Zdroj: Public Library of Science One
Publikováno online, doi: 10.1371/journal.pone.0012244
“Homocysteine-Lowering by B Vitamins Slows the Rate of Accelerated Brain Atrophy in Mild Cognitive Impairment: A Randomized Controlled Trial”
Autoři: A. David Smith, S.M. Smith, C.A. de Jager, P. Whitbread, C. Johnston, G. Agacinski, A. Oulhaj, K.M. Bradley, R. Jacoby, H. Refsum

Vitamin D - pro mozek a plíce
10.08.2009

Vitamin D - pro mozek a plíce

Zvýšený příjem vitaminu D může zpomalit s věkem spojený pokles mentálních funkcí a zlepšit dýchání u astmatiků.

Nízká hladina vitaminu B12 může způsobit zmenšování objemu mozku
14.10.2011

Nízká hladina vitaminu B12 může způsobit zmenšování objemu mozku

Nová studie udává, že nedostatek vitaminu B12 může zvyšovat riziko zhoršení mentálních funkcí a ztrátu objemu mozku u starších lidí.

Multivitaminy a minerály pomáhají mozkové činnosti dětí
11.11.2008

Multivitaminy a minerály pomáhají mozkové činnosti dětí

Denní podávání multivitaminů a minerálních látek může zlepšovat mozkové funkce dětí. To napovídají výsledky nové studie, provedené britskými a australskými vědci. Bylo zjištěno, že dvanáct týdnů podávání vitaminů a minerálů dětem zvýšilo podle výsledků publikovaných v British Journal of Nutrition jejich skóre pozornosti.