Astaxantin a podpora imunitního systému

Astaxantin a podpora imunitního systému

Publikováno: 30.04.2010

Zobrazení: 72

Denní konzumace astaxantinu – pigmentu, který lososům dodává jejich růžovou barvu – může chránit DNA před poškozením a posilovat imunitní systém u zdravých mladých žen.

Studie se zúčastnilo 42 žen s průměrným věkem 21,5 let. Ženy byly náhodně rozdělené do tří skupin – první skupina dostávala placebo kapsle, druhá a třetí skupina dostávala kapsle obsahující astaxantin v dávce 2 nebo 8 miligramů.

Po osmi týdnech suplementace výzkumníci zaznamenali, že se hladina astaxantinu v krvi výrazně zvýšila v obou skupinách užívajících astaxantin, ale ne v kontrolní skupině. Kromě toho se snížila hladina markeru poškození DNA (8-hydroxy-2´-deoxyguanosin) – o 32 a 43 procent ve skupině užívající 8 miligramů astaxantinu.

Hladina C-reaktivního proteinu (CRP), markeru zánětu, byla rovněž nižší po suplementaci astaxantinem.

Většina astaxantinu pochází z řasy Haematococcus Pluvialis, která je běžně konzumována rybami a korýši a je zodpovědná za jejich růžové zbarvení.

Zdroj: Nutrition & Metabolism
2010, 7:18, doi:10.1186/1743-7075-7-18
“Astaxanthin decreased oxidative stress and inflammation and enhanced immune response in humans”
Autoři: J.S.>Park, J.H. Chyun, Y.K. Kim, L.L. Line, B.P. Chew

Med a rakytník, spojenci silné imunity
24.03.2022

Med a rakytník, spojenci silné imunity

Nachlazení se v chladných měsících vyhne málokomu. Pokud vaši blízcí a většina vašich kolegů v zaměstnání smrká a kašle, není od věci podpořit imunitu a celkové zdraví osvědčenými přírodními prostředky. Co takhle vyzkoušet med a rakytník?

Přečtěte si více
Zobrazení: 821
Zvyšte příjem zinku – podpoříte celkově svůj organismus a  imunitní systém
03.03.2016

Zvyšte příjem zinku – podpoříte celkově svůj organismus a imunitní systém

Trápí vás rýma a kašel? První projevy nachlazení se objevují v důsledku reakce imunitního systému na bakterie a viry. Dobrá hygiena, mytí rukou a vyvážená strava, může ovlivnit reakci imunitního systému v jeho obranné fázi. Jednou z látek, která podpoří vaší imunitu v období kdy je to nejvíce potřeba je zinek.

Přečtěte si více
Zobrazení: 24701