Konjugovaná kyselina linolová má příznivé účinky na hmotnost dětí

Konjugovaná kyselina linolová má příznivé účinky na hmotnost dětí

Publikováno: 26.03.2010

Zobrazení: 712

Užívání CLA (konjugované kyseliny linolové) může snížit množství tělesného tuku a celkovou tělesnou hmotnost u zdravých dětí s nadváhou a obezitou, uvádí nová studie.

Užívání CLA po dobu 7 měsíců vedlo ke snížení hmotnosti tělesného tuku o 0,5 procenta a celkové tělesné hmotnosti o 0,1 procento ve srovnání se zvýšením o 1,3 a 0,4 procenta v placebo skupině.

Konjugovaná linolová kyselina je mastná kyselina, která se přirozeně vyskytuje v mase přežvýkavců a v mléčných výrobcích. Vzhledem ke změnám v západní stravě, průměrný příjem CLA klesá, a pokud je odstraněn tuk z mléčného výrobku, pak je CLA také odstraněná.

Výzkumníci přijali do studie 53 dětí v předpubertálním věku, ve věku 6 – 10 let, a náhodně je rozdělili do skupiny dostávající buď CLA (3 gramy/d, 80% CLA) nebo placebo v čokoládovém mléce po dobu 7 měsíců.

Na konci studie, kromě prospěšné změny tělesného tuku a tělesné hmotnosti, výzkumníci také zaznamenali, že děti ve skupině užívající CLA měly menší nárůst BMI o 0,5 kg/ m2 v porovnání se skupinou užívající placebo, kde byl průměrná nárůst BMI 1,1 kg/ m2. Děti ve skupině užívající CLA měly také menší množství abdominálního tuku (tuk uložený v břišní oblasti).

Zdroj: American Journal of Clinical Nutrtion
Publikováno online, doi:10.3945/ajcn.2009.28404
“Effect of conjugated linoleic acid on body fat accretion in overweight or obese children”
Autoři: N.M. Racine, A.C. Watras, A.L. Carrel, D.B. Allen, et al.

Jak podpořit nejen imunitu, ale i celkové zdraví dětí? Vsaďte na Marťánky a Biopron!
15.05.2023

Jak podpořit nejen imunitu, ale i celkové zdraví dětí? Vsaďte na Marťánky a Biopron!

Pobyt v dětském kolektivu, ať už na letním táboře, ve škole, či školce, může představovat zvýšenou psychickou i fyzickou zátěž, což může být spojeno s oslabenou imunitou. Jak podpořit dětskou imunitu a vyvarovat se časté nemocnosti?

Přečtěte si více
Zobrazení: 195
Únava u dětí a co ji způsobuje
09.05.2024

Únava u dětí a co ji způsobuje

Spousta energie a dobrá nálada jsou u dětí obvykle ukazatelem toho, že jsou zdravé a skvěle se jim daří. Když však i ten největší neposeda ztratí energii a začne polehávat, rodiče zpozorní. Naštěstí ne vždy jde o projev onemocnění, ale o obyčejnou únavu, která může potkat nejen dospělé, ale také děti. Jaké jsou možné příčiny dětské únavy a jak dodat dětskému organismu ztracenou energii?

Přečtěte si více
Zobrazení: 19542
Příjem omega-3 matkami má vztah ke koordinaci dětí
26.06.2008

Příjem omega-3 matkami má vztah ke koordinaci dětí

Zvýšený příjem omega-3 DHA během těhotenství může zlepšovat motorické funkce novorozenců v dalším životě, naznačují výsledky nové kanadské studie.

Přečtěte si více
Zobrazení: 72