Lykopen a zdraví cév

Lykopen a zdraví cév

Publikováno: 26.08.2009

Zobrazení: 60

Studie prokázala, že vyšší hladina lykopenu v krvi je spojená s nižší ztuhlostí tepen.

Lykopen je antioxidant, který se vyskytuje v červeném ovoci a zelenině. Má příznivý vliv na srdce, krevní tlak, prostatu, pokožku, a to jak jeho přirozená forma, tak syntetická.

Zmíněné studie se zúčastnilo 264 žen ve věku mezi 31 – 75 lety. Byla jim odebrána krev ke stanovení hladiny lykopenu v krvi a dalších karotenoidů. Ztuhlost tepen byla měřena pomocí rychlosti pulzové vlny mezi paží a kotníkem (baPWV).

Výsledky studie prokázaly, že ženy s vyšší hladinou lykopenu v krvi měly nižší baPWV hodnoty ve srovnání s lidmi s nižší průměrnou hladinou lykopenu v krvi. Ženy s vyšší hladinou lykopenu měly také nižší hladinu LDL cholesterolu v krvi a také nižší hladinu C-reaktivního proteinu (ukazatel zánětu).

Zdroj:
Atherosclerosis
Publikováno online, doi: 10.1016/j.atherosclerosis.2009.08.009
„Independent inverse relationship between serum lycopene concentration and arterial stiffness“
Autoři: H.Y. Yoe, O.Y. Kim, H.J. Kim, J.K. Paik, J. Y. Park, J. Y. Kim, S.-H. Lee, J. H. Lee, K. P. Lee, Y. Jang, J. H. Lee

Pro zdravé srdce, cévy a krevní tlak
25.09.2017

Pro zdravé srdce, cévy a krevní tlak

Věděli jste, že srdce jako svalová pumpa, si nemůže nikdy odpočinout? Je to orgán, který funguje nepřetržitě. Jeho hlavním úkolem je pumpovat rytmicky krev tepnami a cévami po celém těle. Průměrně 72krát za minutu, 2,5 bilionkrát za život. Kvalita funkce srdce přímo i nepřímo ovlivňuje fungování dalších orgánů a mechanismů v těle. Je naprosto zásadní pro okysličování tkání, transport živin v organismu, vitalitu, i celkové fungování organismu. Srdeční sval je velmi specifický, a nepodobá se žádnému jinému v těle.

Přečtěte si více
Zobrazení: 746
Koenzym Q10 a léky snižující hladinu cholesterolu v krvi
05.06.2009

Koenzym Q10 a léky snižující hladinu cholesterolu v krvi

Víte, že pokud užíváte léky na snižování hladiny cholesterolu v krvi, měli byste současně užívat koenzym Q10?

Přečtěte si více
Zobrazení: 899
Hledáte způsob, jak si udržet zdravý krevní tlak?
17.12.2010

Hledáte způsob, jak si udržet zdravý krevní tlak?

Navštivte naše nové internetové stránky, kde se dozvíte spoustu užitečných informací o krevním tlaku a doporučení, jak si jej udržet na optimální hladině.

Přečtěte si více
Zobrazení: 176