Co lze učinit pro vylepšení pokožky

Publikováno: 26.04.2005

Léčivé prostředky, potravinové doplňky a léčebnou kosmetiku využíváme většinou až ve chvíli, kdy jsou nehty a pokožka poškozené a vyžadují zvýšenou péči.

Velikost kožního povrchu dospělého člověka činí až dva metry čtvereční a hmotnost kůže i s podkožím tvoří asi pětinu hmotnosti celého těla, průměrně zhruba 15 kg. Kůže má tři vrstvy, pokožku epidermis, která váží asi půl kilogramu, škáru, korium, jež má hmotnost asi 3,5 kg a podkoží. Tloušťka kůže kolísá od 0,03 do 0,1 milimetru na očních víčkách, paži a trupu a až po dva milimetry na chodidlech, sdělila novinářům dermatoložka MUDr. Andrea Vocílková.

Nehty jsou tvořeny tvrdou rohovitou ploténkou, která leží na nehtovém lůžku. Nehet roste jen v kořenové oblasti, kde je uspořádání buněk totožné s vrstvami pokožky. Jen v této části se nehet vyvíjí a roste. Střední a volná část nehtu se po nehtovém lůžku jen posunuje, tak, jak jí nově se tvořící rohovina tlačí kupředu. Nehty na rukou rostou asi třikrát rychleji než nehty na nohou. Výměna celé nehtové ploténky na dolních končetinách trvá rok i déle.

Vnější péče nestačí
Přísun nezbytných surovin vnitřní cestou z přirozených zdrojů nemusí být dostatečný. Proto jsou přípravky s vyváženým složením považovány za vhodný doplněk prevence vzniku poruch funkce kůže, nehtů i růstu vlasů,“ zdůraznila lékařka.

Spousta lidí se zaklíná péčí o sebe zdravým životním stylem a výživou. Nic z toho však nemá vymezeno v určitých souvislostech. K tomu, aby normálně fungovala naše pleť, potřebujeme mít podle dermatoložky v pořádku v prvé řadě střeva, jako nositele důležitých látek do organismu, dále pak krevní oběh, coby nosiče těchto látek a filtrační jednotky, tj. játra a ledviny.

»Mnoho firem dnes vyrábí výživové multifunkční balíčky, které jsou prodávány právě označením vše v jednom. Jsem rád, že výroba společnosti Walmark touto cestou nešla a složení Viadermu je zaměřeno velmi přesně pro nehty, vlasy a pokožku,« informoval novináře vizážista Michal Zachar.

Společný jmenovatel kožních problémů
Kožní problémy a nemoci mají jednoho společného jmenovatele a tím je nedostatek zinku a vitaminu A. Kromě toho je třeba doplňovat i vitamin skupiny B, především B6. Když je pokožka hodně bledá, ukazuje to na nedostatek železa a křemíku. Nehty se lámou a dělí při nedostatku hořčíku, železa a křemíku,“ upozornila lékařka. Dodala, že z hlediska péče o zevnějšek mají v potravinovém doplňku značný význam pupalkový a rybí olej.

Pupalka dvouletá je pozoruhodná rostlina z botanického hlediska. Má žluté květy, které rozkvétají kolem 18. hodiny a asi po 24 hodinách se zavírají. Květy jsou vonné, opilují je především noční motýli. Zralá semena pupalky totiž obsahují olej ceněný pro vysoký obsah nenasycených mastných kyselin. Jedná se především o kyselinu linolovou, v pupalkovém oleji je obsaženo asi 70 procent této látky a velmi cenná kyselina gama-linolenová je zastoupena asi devíti procenty. Ta se v těle mění přímo v protizánětlivé prostaglandiny, což je považováno za její hlavní léčebný efekt. Pupalkový olej příznivě ovlivňuje zánětlivá onemocnění, je vhodný při kožních problémech, při zánětlivém onemocnění kloubů a má pozitivní vliv na cévy,“ řekla MUDr. Lucyna Škňouřilová.

Rybí olej zase snižuje hladinu triglyceridů (typ tuků) v krvi o 20 až 50 procent v závislosti na dávce, snižuje riziko vzniku srdeční příhody s následkem smrti. Hlavní účinné látky jsou tři nenasycené kyseliny, působí protizánětlivě a brání také vzniku krevních sraženin. Tímto příznivým působením předchází vzniku infarktu. Olej snižuje hustotu krve a působí proti bušení srdce a změnám pravidelného srdečního rytmu. Pochází z ryb z chladných moří, jako jsou sledi, makrely, sardinky, lososi a tresky. Obsahuje esenciální nenasycené mastné kyseliny, které jsou pro tělo důležité, protože si je samo nevytvoří. Obsahuje také vitaminy A, D a řadu dalších látek. Jeho používání je doporučováno při zvýšené hladině krevních tuků, zúžení koronárních srdečních cév, vysokém krevním tlaku a mozkových příhodách. Pomáhá také při revmatoidní artritidě, odvápňování kostí, ekzému i Raynodově chorobě.

Rybí olej se dále používá při ztrátě hmotnosti, astmatu, chronickém únavovém syndromu, k prevenci trombóz při hemodialýze, umělé filtraci krve u lidí s poruchou ledvin a v řadě dalších indikacích, vysvětlila lékařka. Doplnila, že kromě nenasycených mastných kyselin obsažených v rybím oleji a pupalce dvouleté působí příznivě na pokožku i další součásti potravinového doplňku Viaderm, jako je biotin a zinek, přeslička rolní - cenný zdroj křemíku, vitamin C, A, B, E a selen, který zpomaluje stárnutí pokožky.

zdroj: Haló noviny

Jak předcházet lámavosti nehtů?
24.09.2015

Jak předcházet lámavosti nehtů?

Lámání nehtů může být následkem celé řady nemocí nebo také nesprávného zacházení. Zatímco některým onemocněním se zkrátka vyhnout nedá, na ochraně svých nehtů zapracovat můžete. Nenechte si proto ujít následující tipy, které vám pomohou předcházet lámavosti nehtů.

Krása prochází žaludkem
20.10.2014

Krása prochází žaludkem

Stav kůže často prozradí naše prohřešky při stravování. Krásná plet si žádá dostatek vitaminu, minerálu a esenciálních mastných kyselin.

Konečně slunce a teplo! Znáte pravidla zdravého pobytu na slunci?
04.07.2023

Konečně slunce a teplo! Znáte pravidla zdravého pobytu na slunci?

Také jste se nemohli dočkat sluníčka a teplého počasí? Ani se sluncem bychom to ale neměli přehánět, protože sluneční paprsky umí lidskému zdraví i škodit. Poradíme vám, jaká pravidla se vyplatí během horkých letních dní dodržovat.