Proč RNA a DNA v doplňcích stravy?

Proč RNA a DNA v doplňcích stravy?

Publikováno: 19.03.2002

Zobrazení: 353

Kyselina deoxyribonukleová (DNA) a kyselina ribonukleová (RNA) - obecně nukleové kyseliny - jsou přítomny v každé buňce živých organismů. Jejich funkcí je nést informaci (genetická informace) o stavbě a funkci konkrétního organismu a tím zároveň umožňovat vývoj, růst, udržování zdravého organismu, rozmnožování, ale také např. vznik geneticky podmíněných chorob a určování délky života.


Z tohoto je patrné, že DNA a RNA jsou i běžnou a neoddělitenou součástí naší stravy. Po rozštěpení mohou být zdrojem vlastních nukleových kyselin, jiných důležitých látek v organismu nebo zdrojem energie (množství vzniklé energie je však zanedbatelné na rozdíl od sacharidů, tuků či bílkovin).

Některé vědecké studie ukazují, že suplementace nukleových kyselin pomáhá zlepšit imunitní systém, zejména při chronických onemocněních a vážných traumatech. To se prokázalo především u pacientů s dlouhodobou umělou výživou. Z tohoto je patrné, že ačkoliv v běžné populární i odborné literatuře nukleové kyseliny nejsou uváděny jako nezbytný element ve výživě, mají svůj nesporný význam pro zdraví organismu.

Zdrojem RNA a DNA jsou například řasy rodu Spirulina a Chlorella. V žádném případě se nemusíte obávat nežádoucích účinků, přenos jakékoliv informace z těchto nukleových kyselin do nukleových kyselin tělu vlastních je prakticky vyloučený. Tuto schopnost mají v přírodě za určitých podmínek pouze viry.

Pro zdravé srdce, cévy a krevní tlak
25.09.2017

Pro zdravé srdce, cévy a krevní tlak

Věděli jste, že srdce jako svalová pumpa, si nemůže nikdy odpočinout? Je to orgán, který funguje nepřetržitě. Jeho hlavním úkolem je pumpovat rytmicky krev tepnami a cévami po celém těle. Průměrně 72krát za minutu, 2,5 bilionkrát za život. Kvalita funkce srdce přímo i nepřímo ovlivňuje fungování dalších orgánů a mechanismů v těle. Je naprosto zásadní pro okysličování tkání, transport živin v organismu, vitalitu, i celkové fungování organismu. Srdeční sval je velmi specifický, a nepodobá se žádnému jinému v těle.

Přečtěte si více
Zobrazení: 746
Jídelníček pro podporu dětské imunity
26.07.2023

Jídelníček pro podporu dětské imunity

Ačkoliv je téma dětské imunity aktuální zejména v chladných měsících, nejeden rodič si uvědomuje, že podporovat dětskou imunitu je důležité během celého roku. Infekce dýchacích cest mohou v létě nemile překvapit a namísto prázdninových radovánek může děti čekat klid na lůžku. Dětskou imunitu lze výrazně ovlivnit také skladbou jídelníčku. Co by v něm nemělo chybět, vám poradíme.  

 

Přečtěte si více
Zobrazení: 574
Aktivní a příjemný pohyb v každém věku
15.12.2017

Aktivní a příjemný pohyb v každém věku

Dodejtem kloubům správné vitaminy.

Přečtěte si více
Zobrazení: 168