Co odkrývají potíže se slinivkou a játry

Co odkrývají potíže se slinivkou a játry

Publikováno: 20.06.2018

Zobrazení: 31460

Játra a slinivka patří mezi nejdůležitější orgány našeho těla a není radno si s nimi zahrávat. Jejich onemocnění znamená v mnoha případech velmi vážný, mnohdy i život ohrožující stav. Nikdy však nepřichází ze dne na den, ale vysílá předem varovné signály, které bychom neměli ignorovat.

Cítíte se poslední dobou často unavení, hodně se potíte, je vám špatně od žaludku a pod očima máte černé kruhy? Takovými příznaky na sebe většinou upozorňují přetížená játra. K dalším typickým projevům patří hnědé skvrny na kůži, zápach z úst, zarudlý obličej, potažený jazyk, zanícené dlaně a chodidla, tmavá moč, světlá stolice, dlouhotrvající nadýmání a bolest v pravé horní části břicha.

Játrům škodí především léky a „éčka

Játra jsou pro nás zcela nepostradatelná, fungují totiž jako super výkonná chemická čistička, bez které bychom brzy zkolabovali. Mají na starost rozklad toxinů, které kolují v krvi nebo lymfatickém systému, a jejich následné vyloučení do ledvin, odkud jsou poté vyplaveny z těla ven močí. Nejedná se přitom pouze o vnější toxiny (alkohol, léky, syntetické látky obsažené v potravinách apod.), ale i škodliviny, které vznikají během metabolických pochodů uvnitř našeho organismu. Kromě toho slouží játra jako důležitá zásobárna některých vitaminů, podílí se na procesu trávení a několika stovkách dalších chemických reakcí.

A co našim játrům nejvíc škodí? V první řadě jsou to různé léky (např. analgetika, antibiotika, syntetické hormony), dále některá „éčka“, především jejich vzájemná kombinace (jednotlivá aditiva sama o sobě škodlivá být nemusí, ve spojení s dalšími však mohou být velmi zákeřná), ale také alkohol, obezita, přecházení viróz, příliš častý stres či pravidelný kontakt s chemikáliemi.

Za potíže se slinivkou často může alkohol

Také slinivka, ačkoli se v porovnání s játry jedná o poměrně malý orgán, sehrává v našem životě významnou roli. Produkuje důležité trávicí enzymy a také hormony inzulín a glukagon, které se starají o regulaci krevního cukru. Pokud slinivka pracuje tak, jak má, ani o ní nevíme. V opačném případě na nemocného číhá celá řada útrap, jako jsou pocity na zvracení, nechutenství, plynatost a hlavně silné bolesti břicha. Nemocná slinivka nás může často ohrozit i na životě.

Podobně jako v případě jater také tento orgán oslabuje nadměrná konzumace alkoholu, která bývá jedním z nejčastějších důvodů všech onemocnění slinivky břišní. Rizikovým faktorem je i nevhodný způsob stravování, kdy v jídelníčku převažují tučná a smažená jídla, která mohou slinivku podráždit a vyvolat zánět. Potíže může někdy způsobit také drobný žlučový kamínek, který pronikne do žlučových cest, a následkem toho může dojít k ucpání společného vývodu slinivky a žlučníku (žluč poté poškodí slinivku).

Vyzkoušejte očistnou bylinnou kúru

Nejlepší prevencí problémů s játry či se slinivkou je tedy zdravý životní styl – pestrý vyvážený jídelníček, dostatečný odpočinek a pravidelný pohyb, díky kterému si udržíme optimální tělesnou váhu. Správnou funkci jater a potažmo i zdraví slinivky (dobře fungující játra zajišťují optimální složení a tvorbu žluči, což zároveň snižuje výskyt žlučových kamenů) můžeme podpořit také díky některým přírodním pomocníkům, jako je například ostropestřec mariánský. Tento okrasný bodlák obsahuje komplex účinných látek nazývaný silymarin, který podporuje samočistící schopnosti jater a má mimořádné regenerační účinky. To je i důvod, proč se doporučuje také u drogově závislých, alkoholiků, lidí po otravách (například houbami nebo léky), po chemoterapii, u silně obézních pacientů nebo těch, kteří trpí jaterní cirhózou. K detoxikaci je velmi vhodný čaj.

Na jeho přípravu potřebujete lžičku rozdrcených semen, která přelijete ¼ l vařící vody, necháte 10–20 minut odstát a poté scedíte. Čaj se pije horký po malých doušcích, ráno na lačný žaludek, půl hodiny před obědem a večer před spaním. Pokud je pro vás tento „rituál“ časově příliš náročný, můžete využít volně prodejné doplňky stravy, které obsahují vysoce kvalitní extrakt ze semen ostropestřce mariánského. Jsou k dostání v lékárnách a na e-shopech.

Duchovní příčiny potíží s játry a slinivkou

  • Játra – jsou sídlem hněvu a primitivních emocí. Lidé s nemocnými játry v sobě často živí strach, lítost, vztek, úzkost, výčitky vůči okolnímu světu nebo různé dávné křivdy a neumějí odpouštět.
  • Slinivka – nemocný pankreas znamená odmítání, zlost a frustraci, pocit, že život ztratil svůj smysl, ale také nedostatek lásky, a to jak v dávání, tak i v přijímání.
Na podzim dostanou játra zabrat. Nenechte je v tom!
14.12.2017

Na podzim dostanou játra zabrat. Nenechte je v tom!

Zrevidujte jídelníček a vsaďte na krásný bodlák.

Přečtěte si více
Zobrazení: 486
O svátcích játra utrpěla. Dostaňte je znovu do formy!
29.01.2018

O svátcích játra utrpěla. Dostaňte je znovu do formy!

Firemní večírky, setkání s rodinou, posezení s přáteli, procházky městem se svařákem v ruce… A jako třešinka na dortu pořádný silvestrovský mejdan. Není divu, že po takové jízdě vaše játra trpí. Vynahraďte jim to novoroční očistou.

Přečtěte si více
Zobrazení: 179
Dýňová semínka pomáhají při prostatických potížích a chrání před infarktem
01.12.2004

Dýňová semínka pomáhají při prostatických potížích a chrání před infarktem

Dýňová semínka doporučují odborníci jako užitečnou prevenci proti zbytnění prostaty. To po padesátce postihne víc než polovinu mužů. Jestliže se začne prostata, žláza velikosti vlašského ořechu, která obklopuje močovou trubici pod močovým měchýřem, nadměrně zvětšovat, dochází k poruchám močení - zejména jeho začátku. Muži také v noci častěji navštěvují toaletu.

Přečtěte si více
Zobrazení: 1642
Jak mít kvalitní spánek a svěží ráno?
12.01.2024

Jak mít kvalitní spánek a svěží ráno?

Dostatečně dlouhý a kvalitní spánek po namáhavém dni je snem snad každého z nás. Rychle usnout a ráno se probudit svěží a odpočatý však nemusí být samozřejmostí. Poruch spánku přibývá a podle odhadů jimi trpí až 20 % dospělé populace. Příčin nespavosti může být mnoho, avšak tou nejčastější je nadměrný stres. Jaké jsou další příčiny nespavosti a lze se jim vůbec vyhnout?

Přečtěte si více
Zobrazení: 431