Potíže s plícemi aneb když duše volá o pomoc

Potíže s plícemi aneb když duše volá o pomoc

Publikováno: 18.06.2018

Zobrazení: 17487

Dech znamená život. Je to nejdůležitější proces, který probíhá v našem těle. Bez toho, aniž bychom se nadechli, vydržíme sotva pár minut. Narozené dítě se poprvé nadechne. Umírající člověk odchází spolu s posledním výdechem. 

Dechem naše existence začíná i končí. Máte-li problémy s plícemi a dýcháním, je načase zamyslet se nad tím, jestli vás v životě něco nedusí, jestli vám nechybí prostor, nebo třeba pozornost a láska...

Někdy se stává, že se lékařům přes veškerou snahu nepodaří stanovit přesnou diagnózu. Pacient prodělá různé testy, projde si řadou vyšetření a ve výsledku je mu sděleno, že je zcela zdráv, přestože příznaky, kvůli kterým původně přišel, přetrvávají i nadále. Je tedy zřejmé, že pravá příčina jeho problémů se skrývá někde jinde, mnohem hlouběji, nejspíš až v samotné duši. A přesně to je oblast, kterou se zabývá psychosomatická medicína, jež chápe tělo a duši jako nedělitelný celek. Většina odborníků dnes zastává názor, že minimálně 70 procent všech zdravotních potíží způsobuje naše psychika. Jsme-li v životě spokojení, neprožíváme různá trápení a chronický stres, odráží se to i na našem celkovém zdravotním stavu, což platí i naopak. A jaké konkrétní problémy mohou stát za různými plicními potížemi, jako je kašel, bronchitida nebo třeba astma?
 

Proč se v životě dusíte?

Plíce jsou symbolem kontaktu s vnějším světem, spojují nás s okolním prostředím a ostatními lidmi. Vzpomeňte si na nějakou situaci, kdy jste se v životě nemohli nadechnout a jenom jste marně lapali po vzduchu. K podobným stavům často dochází například ve chvíli, kdy se něčeho bojíme (říká se, že máme „hrdlo stažené strachem“), kdy se cítíme ohroženi nebo nám chybí prostor (není náhoda, že lidé, kteří uvízli ve výtahu, se po nějaké době začínají „dusit“). Potíže s dechem se však neobjevují pouze ve chvíli momentálního ohrožení, ale vznikají i na základě dlouhodobé nespokojenosti. Žena, kterou už řadu let uzurpuje její partner, člověk potýkající se se složitou existenční situací, ze které nevidí východisko, dítě, jež do puntíku splňuje představy svých rodičů, ale přitom sní o něčem úplně jiném, člověk, který nemá dost odvahy k tomu, aby vyjádřil své skutečné pocity… Tyto a podobné situace se mohou negativně odrazit na zdraví našich plic, přestože po medicínské stránce nám vlastně nic nechybí.
 

Umíte jen dávat, nebo i přijímat?

Nádech a výdech symbolizuje schopnost brát a dávat. Zdravé dýchání je harmonické dýchání, a stejně tak i braní a dávání v životě by mělo být v harmonii. Realita je však často jiná – lidé, kteří svým partnerům dávají všechno a nedostávají za to skoro nic, matky a manželky obětující se pro blaho své rodiny, kterým nakonec místo zaslouženého ocenění zůstanou jen oči pro pláč. Potíže s dýcháním se často objevují také u dětí, které touží po lásce, něze a pohlazení, ale rodiče je místo toho zahrnují pouze materiálními dary. Za neschopnost volně se nadechnout si leckdy můžeme i tím, že nejsme ochotni odpustit staré rány a křivdy, které nás hluboko uvnitř stále dusí a doslova nám „sedí na plicích“.
 

Chcete volně dýchat? Naučte se odpouštět

Buďme k sobě upřímní a zkusme si pravdivě odpovědět na následující otázky: Jak zvládám život? Nedusí mě někdo nebo něco? Dostávám od druhých tolik, co dávám? Mám strach z budoucnosti? Věřím ve své vlastní schopnosti? Dopřávám dostatek svobody sobě i lidem ve svém okolí? Volně dýchat znamená být smířený se sebou i druhými a okolní svět vnímat s radostí a láskou. Umět odpouštět všem, kteří nás nutí, abychom naplňovali jejich představy na úkor svých vlastních snů, a uvědomovat si, že se nám tím nesnaží vědomě ubližovat, ale že dělají jen to, co v dané chvíli dovedou a považují za nejlepší. Svobodně dýchat zkrátka znamená přijímat život v jeho dokonalé rovnováze. 

Vitamin D - pro mozek a plíce
10.08.2009

Vitamin D - pro mozek a plíce

Zvýšený příjem vitaminu D může zpomalit s věkem spojený pokles mentálních funkcí a zlepšit dýchání u astmatiků.

Přečtěte si více
Zobrazení: 462
Kráčejte životem pěkně zlehka
04.08.2020

Kráčejte životem pěkně zlehka

To je ale úleva, když za sebou zabouchnete dveře a konečně se vyzujete z bot! Spousta žen si v tu chvíli hlasitě oddechne. Dlouhé sezení či stání, ale i nevhodná obuv často způsobují, že máme večer místo nohou dva kusy olova. Jak můžeme o nohy a cévy aktivně pečovat?

Přečtěte si více
Zobrazení: 278
Probiotika mohou podpořit duševní pohodu
08.07.2011

Probiotika mohou podpořit duševní pohodu

Výzkumy ukazují, že probiotická úprava střev může následně ovlivňovat mozek a tím i náladu člověka.

Přečtěte si více
Zobrazení: 75