V létě stoupá počet močových infekcí

V létě stoupá počet močových infekcí

Publikováno: 16.06.2018

Zobrazení: 429

Také si říkáte, že je to zákon schválnosti? Měsíce předem se těšíte, až si konečně dosyta užijete nádherně teplé sluníčko, vodu a všechny radovánky, které patří k letní dovolené, a pak vás náhle zaskočí nepříjemná bolest v podbřišku, pálení a řezání při močení.

K podobné patálii můžete v létě přijít velmi snadno. Stačí, když po koupání zůstanete delší dobu v mokrých plavkách, přes den zapomínáte dostatečně pít nebo prochladnete na večerní party...

Statistiky jsou v tomto ohledu neúprosné – riziko zánětu močových cest se v letních měsících zvyšuje až o 50 procent! A aby té nespravedlnosti nebylo málo, ženy trpí močovými infekcemi až desetkrát častěji než muži.

Ženská močová trubice je totiž přibližně o 3–4 centimetry kratší a její vyústění se nachází jen kousek od poševního vchodu a konečníku. Bakterie se tak dovnitř dostanou mnohem snadněji. Ke vzniku nákazy kromě mokrých plavek, nedostatku tekutin a nastuzení přispívá také nechráněný sex, nedostatečná intimní hygiena a nošení spodního prádla z neprodyšných syntetických materiálů.

Začíná to častým nutkáním a pálením při močení
Až v 85 procentech případů stojí za vznikem zánětu bakterie Escherichia coli, která je běžnou součástí našich střev a za normálních okolností žádnou neplechu netropí. Pokud se ovšem dostane tam, kam nemá (to znamená do močové trubice), dokáže nám pořádně zkomplikovat život. Zánět močového měchýře (odborně nazývaný cystitida) se projevuje obtížným a bolestivým močením, častým nucením na močení, močením po malých dávkách (někdy doslova po kapkách) a bolestivostí v oblasti podbřišku. Dalším příznakem může být kalná či zapáchající moč, případně i přítomnost krve v moči. Pokud se k těmto potížím přidá ještě horečka se zimnicí, nepřirozená únava a bolesti v bedrech, je nezbytné neprodleně navštívit lékaře. Tyto příznaky mohou signalizovat zánět ledvin (pyelonefritida), a tady končí veškerá legrace.

Tanga nebo krajky? Dejte přednost klasice
Pokud se chcete těmto nepříjemnostem vyhnout a užít si klidné a pohodové léto, je třeba dodržovat několik základních preventivních opatření. Jak určitě víte, mikrobům se výborně daří v teplém a vlhkém prostředí.

Takže zapomeňte na zbytečnou parádu, odložte krajkové kalhotky z umělých vláken a oblékněte starou dobrou bavlněnou klasiku. Bavlna lépe nasává a odstraňuje vlhkost. Pozor také na oblíbená tanga, která nejenže dokonale sají pot a bakterie, ale díky svému tvaru je navíc ještě pomáhají dopravit až k močové sliznici. V podstatě slouží jako knot, po kterém bakterie cestují z konečníku a pochvy do močové trubice.

Omezte limonády a zbytečně „to“ nedržte
Pokud není močový měchýř průběžně proplachován dostatečným množstvím tekutin, bakterie mají svůj rej a množí se o sto šest. Proto se každý den snažte hodně pít (ideálně čistou vodu bez bublinek), minimálně 6–8 sklenic. Naopak omezte konzumaci kávy a kofeinových nápojů, alkoholu a různých sladkých limonád, bakterie totiž milují sladké. Po koupání se vždy převlékněte do suchého a dejte si pozor na případné nastuzení, rána i pozdní večery mohou být – zejména na konci léta – už poměrně chladné. Nezapomínejte také na pravidelné vyprazdňování. Spousta žen má ve zvyku držet „to“ až do poslední chvíle, kdy už není zbytí. Zadržování moči však může podpořit růst bakterií v močových cestách. Zajít si „na malou“ je vhodné také před a po intimních radovánkách.

Pečujte aktivně o močové cesty
Ke správné funkci močového měchýře a dolních močových cest napomáhá zlatobýl obecný (Solidago Virgaurea), půvabná bylina, která kvete zářivě žlutým květem od července do podzimu. Kanadské brusinky ve vysoké kvalitě s vysokým obsahem proanthokyanidinů, jsou v současné době v zájmu a pozornosti vědců a ne nadarmo jsou řazeny mezi tzv.superpotraviny. V lékárnách a na e-shopech jsou volně k dostání doplňky stravy s vysoce kvalitním extraktem z brusinek a zlatobýlu, doplněným ještě o vitamin D, který podporuje správnou funkci imunitního systému.. Tyto přípravky je možné užívat také jako doplněk klasickét antibiotické léčby.

 

Příznaky zánětu močových cest
03.06.2021

Příznaky zánětu močových cest

Mezi první příznaky zánětu močových cest patří bolest v podbřišku. Člověk má také nutnost častého močení, ale s produkcí jen malého množství moči. Dále při močení můžeme cítit nepříjemně řezavou a pálivou bolest, zejména ke konci močení.

Přečtěte si více
Zobrazení: 20837
Jak se léčí zánět močových cest
20.11.2015

Jak se léčí zánět močových cest

Musíte se vypořádat se zánětem močových cest a netušíte, jak se s ním vypořádat a jak probíhá jeho léčba? Připravili jsme pro vás přehled, který vám tuto problematiku objasní.

Přečtěte si více
Zobrazení: 60075
Vitaminy a minerály mohou snížit riziko rakoviny močového měchýře
12.01.2010

Vitaminy a minerály mohou snížit riziko rakoviny močového měchýře

Zvýšený příjem vitaminu E může snížit riziko rakoviny močového měchýře o 35 procent, uvádí nová studie mezinárodního týmu výzkumníků. Závěry byly zveřejněny v Cancer Causes and Control a ukázalo se také, že karotenoidy, niacin, thiamin a vitamin D mohou snížit riziko rakoviny močového měchýře u starších lidí.

Přečtěte si více
Zobrazení: 273