Jak si užít dovolenou bez trávicích potíží

Jak si užít dovolenou bez trávicích potíží

Publikováno: 20.05.2018

Zobrazení: 29

Celý rok se těšíte, až si budete blaženě vychutnávat zasloužené dny volna, hřejivé sluneční paprsky, nádherně teplé moře a také tradiční dobroty, které daná destinace nabízí, zvlášť jestli vyrážíte na dovolenou all inclusive… To je zcela pochopitelné. 

Aby ale nezůstalo pouze u snů, vraťte se ještě na chvilku nohama zpátky na zem a zvažte i případná zdravotní rizika, která s sebou přináší cestování do zahraničí. Sebekrásnější místo rázem ztratí veškerý půvab, když vás skolí průjem a bolesti břicha.

Je to paradox. Na dovolenou bychom si měli jet odpočinout, a ne ji protrpět. To by ovšem nesměl existovat stres! Příprava a balení zavazadel, obavy, jestli budeme včas na letišti, cestování v noci, únava a nevyspání… Tím to všechno začíná. Připočtěte k tomu „strach z neznámého“, změnu klimatu, časový posun, zcela odlišný denní režim (z hektického prostředí přímo do rajské oázy nicnedělání) a také úplně jinou kuchyni, na kterou náš trávicí trakt není zvyklý. Sečteno a podtrženo, už první den po příjezdu máme nakročeno k různým zažívacím potížím, kterými náš organismus často reaguje na nezvyklou situaci. Nemluvě o tom, rozhodneme-li se strávit dovolenou v místech s velmi teplým klimatem a nedostatečnou úrovní hygieny (nejrizikovějšími oblastmi jsou Střední Východ, jižní a jihovýchodní Asie, Afrika, Jižní a Střední Amerika).

Uvař to, upeč to, oloupej to, nebo to nech být
Aby vás v takové situaci nezaskočil cestovatelský průjem, je moudré řídit se základním pravidlem, které definovala Světová zdravotnická organizace a které zní: „Boil it, cook it, peel it or forget it.“ – Uvař to, upeč to, oloupej to, nebo to nech býtCo to znamená v praxi?

1. Každý servírovaný pokrm by měl projít tepelnou úpravou
.
Milujete vajíčka? Jezte jen natvrdo uvařená. Vyhněte se zeleninovým salátům s majonézou, plodům moře, nesvařenému mléku, tatarskému bifteku a různým pochoutkám z pouličních fast foodů, i když tak lákavě voní… Velmi riziková je také zmrzlina.

2. Konzumujte pouze ovoce a zeleninu, které se dají oloupat.
A pokud přece jen neodoláte plodům bez slupky, vždy je pečlivě umyjte balenou vodou.

3. Nikdy nepijte vodu z kohoutku, kašen nebo různých pouličních fontánek.
Většinou sice bývá pitná, ale může obsahovat bakterie, které nemusí být vašim střevům po chuti. Dejte přednost balené vodě z obchodu. Pozor také na nápoje chlazené ledem (i ten může být připraven z kohoutkové vody).

Týden před odjezdem nasaďte probiotika
Aby vaše dovolená proběhla v pohodě a bez problémů a vy jste si domů odváželi jenom ty nejhezčí vzpomínky, měli byste se na ni připravit už předem, například užíváním probiotik. Živé mikroorganismy jsou přirozenou součástí mikrobiálního osídlení každého zdravého jedince, žijí v symbióze s naším tělem a vytvářejí konkurenční prostředí pro cizí bakterie, které do jejich kolonií nepatří. Přirozená, bohatá a pestrá střevní mikroflóra lépe odolává nástrahám, které na nás při cestování číhají. Dodávání probiotik obnovuje a podporuje tuto střevní rovnováhu a udržuje kolonie bakterií v hojných počtech i přes občasné alkoholové večírky, v období užívání léků, při změně stravování či stresu. Probiotika je vhodné přijímat nejméně týden před plánovaným odjezdem, dále v době dovolené a rovněž po návratu domů, aby se organismus rychleji vrátil do běžného stravovacího režimu. Pokud už dojde k průjmu, jsou probiotika vhodným doplňkem běžné léčby pro obnovení střevní rovnováhy a doplnění střevní mikroflóry. Probiotika lze dodat tělu běžnou stravou (jogurt, kefír, kysané zelí, tempeh, miso, kombucha, kimchi, podmáslí) nebo pomocí doplňků stravy, jejichž součástí by měly být i fruktooligosacharidy, které slouží jako potrava a zdroj energie pro „přátelské“ bakterie. Tyto přípravky koupíte volně v lékárnách a na e-shopech.

 

Pro dobré trávení
28.04.2011

Pro dobré trávení

Aniž bychom si to uvědomovali, stav střev má přímý vliv nejen na naše fyzické zdraví, ale i na psychickou pohodu. Při užívání antibiotik, ale také při dalších projevech špatně fungující střevní mikroflóry je vhodné užívat Salutil Probio.

Přečtěte si více
Zobrazení: 108
7 tipů pro přirozené trávení
25.02.2018

7 tipů pro přirozené trávení

Během zimních měsíců se mnozí z nás potýkají se zhoršeným zažíváním – nadýmáním, zácpou, průjmy, těžkým žaludkem... Na vině je hlavně energeticky vydatnější strava a nedostatek pohybu.

Přečtěte si více
Zobrazení: 11524
Cestování a průjem
08.06.2017

Cestování a průjem

Blíží se doba dovolených. Mnoho z nás už se chystá do našich oblíbených destinací. Exotická místa, jsou také častěji spojena s exotickými zkušenostmi. Jednou z nich může být i nepříjemný cestovatelský průjem, který patří k nejčastějším zdravotním obtížím na cestách.

Přečtěte si více
Zobrazení: 534