10 největších prohřešků, které urychlují stárnutí pleti

10 největších prohřešků, které urychlují stárnutí pleti

Publikováno: 17.05.2018

Zobrazení: 351

Která z žen by nechtěla vypadat alespoň o pár let mladší? Aby pokožka vydržela co nejdéle zdravá a pružná, musíte se o ni nejen dobře starat, ale vyhnout se také všemu, co jí škodí. Přestože to někdy na první pohled tak nevypadá…

Pokud se výjimečně na noc neodlíčíte, nebo vyrazíte na sluníčko bez ochranného krému, vaše pleť to nejspíš přežije bez větší újmy. Jestli se však z podobných přestupků stane pravidlo, záhy vám to vrátí – mimo jiného tím, že začne rychleji stárnout. Proto se vyplatí věnovat jí trochu péče a vyhnout se všem kosmetickým prohřeškům. Víte, které jsou ty nejhorší?

1. Kouření
Nikotin je zabijákem ženské krásy číslo jedna. Škodí tělu zevnitř i zvenčí. Toxiny, které nasáváte spolu s cigaretovým kouřem, ničí kolagenová vlákna, takže pleť potom vypadá povadle, ztrácí pevné kontury a vrásek kvapem přibývá. Vysoká cena za chvilkový relax s kávičkou a cigaretkou, co říkáte? Vyhněte se také pobytu v zakouřených místnostech.

2. Dehydratace
Aby byla pleť krásná a zdravá, nesmíte ji trápit žízní. Nejlepší je čistá voda bez bublinek, přibližně 2 litry denně (záleží samozřejmě na počasí a vaší fyzické aktivitě). Pomůže z těla vyplavit škodliviny, rozproudí lymfu, zpevní a vyhladí pokožku. Máte-li ve zvyku dát si denně několik šálků kávy, klidně ještě litr vody přidejte.

3. Nedostatek spánku
Vydatný spánek je ta nejlevnější a zároveň nejúčinnější zkrášlovací procedura. Mozek kolem desáté hodiny večer začíná produkovat spánkový hormon melatonin, díky kterému se v těle rozbíhají ozdravné a regenerační procesy. Proč toho nevyužít? Zvykněte si chodit do postele ještě před půlnocí a vaše pleť se vám odvděčí.

4. Alkohol
Občasnou sklenku vína s přáteli si samozřejmě vyčítat nemusíte, ale na častější konzumaci alkoholu zapomeňte, pokud se nechcete smířit s ochablou a vysušenou pletí plnou vrásek, otoky a kruhy pod očima. Alkohol způsobuje zčervenání a popraskání jemných cévek v obličeji a likviduje zásoby vitaminu A, který je potřebný pro zdravou a svěže vypadající pokožku.

5. Nadměrné slunění
Pleť se zlatavým nádechem je sice sexy, ale i sluníčko může napáchat velké škody, je-li ho příliš. Výsledkem jsou nepěkné pigmentové skvrny a samozřejmě spousta zbytečných vrásek. Takže vždy používejte ochranný krém a nezapomínejte ani na brýle. Chrání zrak před poškozením UV paprsky a brání vzniku vrásek kolem očí (nemusíte neustále přivírat oči před sluncem).

6. Spánek s make-upem
To je pro pleť hotový trest. Pokožka si v noci potřebuje odpočinout, nadechnout se, nabrat nové síly a zbavit se nečistot, které na ní v průběhu dne ulpěly. To však s vrstvou make-upu nejde. Pokud takhle spíte častěji, nedivte se, že je vaše pleť povadlá, zašedlá a plná vrásek. Když se večer naopak pořádně odlíčíte, pokožka do rána doslova omládne.

7. Příliš častý peeling
Masáž pleti peelingem odstraňuje odumřelé buňky, zjemňuje vrásky a rozjasňuje pleť. Pokud to však s mechanickým čištěním přeháníte, dosáhnete pravého opaku. Pokožka bude podrážděná, vysušená a bude vypadat nezdravě. Peeling stačí pleti dopřát jednou za týden, a pokud je hodně citlivá, tak jednou za 14–20 dní. Místo mechanických přípravků volte raději jemný peeling nebo pleťový exfoliátor na bázi AHA kyselin.

8. Časté střídání kosmetiky
Koupila jste si nový krém, ale máte pocit, že „nefunguje“, takže jste ho za pár dní vyměnila za jiný? Dejte mu 6–8 týdnů. Pleť si musí zvyknout na jiné složení, aby mohla zareagovat. Když krémy střídáte příliš často, může dojít ke vzniku zanícených ložisek, a následně i jemných vrásek a pigmentových skvrn.

9. Nevhodná poloha
Spíte ráda na břiše? Pak si zaděláváte na pořádné vrásky. V této poloze se totiž pokožka na tváři (ale i v dekoltu) krčí a mačká. Nejlepší je spát na zádech. A nepřehánějte to ani s polštáři. Naducaný polštář pod hlavou podporuje vznik vrásek na krku.

10. Časté používání pudru
Máte ve zvyku se během dne několikrát přepudrovat? Tím pokožce na kráse nepřidáte. S každou další vrstvou make-upu totiž stále více ucpáváte kožní póry, což vede ke vzniku vyrážek či akné. Jestliže se odpoledne potřebujete znovu upravit, použijte mokré odličovací kapesníčky. Vyčistěte pleť a až potom naneste make-up.

Pokud se o svou pleť chcete starat opravdu komplexně, dopřejte jí také adekvátní vnitřní výživu. V lékárnách a na e-shopech jsou volně k dostání kvalitní doplňky stravy s obsahem živin, které naše pokožka nezbytně potřebuje k tomu, aby byla zdravá, svěží a krásná. Jedná se zejména o vitamin A, který udržuje pleť zdravou a pevnou. Skvělým pomocníkem je také vitamin E – antioxidant, který chrání buňky před poškozením volnými radikály a doslova umí vrátit čas o několik let nazpět. Dalším spojencem v péči o krásu je koenzym Q10 (ubichinon) – látka, která je nedílnou součástí téměř každé buňky našeho těla a populární kosmetickou ingrediencí. Jeho tvorba však s rostoucím věkem prudce klesá. K udržení krásné a zdravé pokožky významně přispívá i pupalkový olej, který pomáhá při kožních a hormonálních problémech.

Objevte tajemství mladé pleti!
14.03.2011

Objevte tajemství mladé pleti!

Asi každá sníme o tom, že si vezmeme zázračnou pilulku a budeme věčně mladé a krásné. To sice věda nejspíš nedokáže nikdy, ale už se tomu blíží objevem, kterému se říká nutrikosmetika.

Přečtěte si více
Zobrazení: 41
Víte, co vaše tělo potřebuje? Tuky... Ale jen ty zdravé!
25.01.2011

Víte, co vaše tělo potřebuje? Tuky... Ale jen ty zdravé!

Česká republika zaujímá v žebříčku kardiovaskulárních úmrtí přední místo v Evropě i ve světě. Velmi nadějně proto působí závěry výzkumů omega-3.

Přečtěte si více
Zobrazení: 291
Hořčík a jeho význam pro lidské tělo
25.08.2015

Hořčík a jeho význam pro lidské tělo

Hořčík je minerál, který naše tělo potřebuje ke správné funkci nervového a svalového systému. Přečtěte si další pozitiva hořčíku a dopřejte ho svému organismu.

Přečtěte si více
Zobrazení: 8897