Utužovat imunitu je třeba i na jaře

Utužovat imunitu je třeba i na jaře

Publikováno: 25.04.2018

Zobrazení: 40

Sotva se váš potomek vykřesal z poslední chřipky, už má zase nudli u nosu, oči se mu prapodivně lesknou a vy marně přemýšlíte nad tím, jak takticky sdělíte v práci, že si od začátku roku už potřetí berete paragraf.

Nic naplat, naše imunita je začátkem jara stále ještě křehká a je třeba ji podpořit. U dětí to platí dvojnásob.

Lehčí strava s dostatkem bílkovin, ovoce a zeleniny, správný pitný režim, vydatný spánek, pohyb na čerstvém vzduchu – to jsou hlavní pilíře naší imunity, na které bychom se (nejen u svých ratolestí) měli zaměřit.

Dejte si ráno „kyselého panáčka“
Během chřipkového období odborníci doporučují navýšit příjem vitaminu C, který v těle působí jako mimořádně silný antioxidant a napomáhá normální činnosti imunitního systému. Bohatou přírodní zásobárnou tohoto vitaminu je rakytník, šípky, papája, kiwi, citrusové ovoce, brokolice, červená paprika, zelí, růžičková kapusta, medvědí česnek nebo řeřicha. Navykněte děti na pravidelný ranní rituál a dejte si každý den hned po probuzení sklenici teplé nebo vlažné vody s čerstvou citronovou šťávou. Případně si vymyslete nějakou vtipnou „vychytávku“, která ranní povinnost promění na zábavu. Šťávu z citronu můžete třeba nalít do malého kalíšku a děti ji mohou zapíjet čajem. A zkuste si přitom zasoutěžit o to, komu se nejvíc zkřiví pusa.

Naservírujte jim veselá zvířátka
Ne každému dítěti chutná ovoce a zelenina, některé je dokonce striktně odmítají. Přesto to nevzdávejte. Existují způsoby, jak tyhle zdravé lahůdky servírovat tak, aby je váš potomek bez odporu snědl. Jablko nebo hrušku nakrájejte na menší kostičky, které můžete lehce zasypat skořicí, pokapat medem a promíchat s rozinkami. Zeleninu zase můžete nakrájet na legrační tvary a podávat ji s bylinkovým dresinkem. Ze zeleninových kostiček, koleček, hranolek a proužků se dají na talíři vytvořit i různé obrázky – domeček, sluníčko, zvířátka… Uvidíte, že takové veselé svačince malí nezbedové nakonec neodolají.

Nechte je, ať se producírují v loužích
Bojíte se, aby vaše dítě neprochladlo, a proto ho před každou procházkou pořádně nabalíte? To však jeho imunitě dvakrát neprospívá, právě naopak. Vymyslete spíš vhodný způsob, jak děti šetrně a nenásilně otužovat. Třeba i tím, že budete vyrážet na procházky za každého počasí, přestože venku fouká nebo prší. Ostatně, právě louže přitahují děti jako magnet, a když jim obujete holinky, máte o zábavu postaráno.

Místo DVD jim přečtěte pohádku
Má váš potomek ve zvyku usínat u televize? Pak je na čase s tímto škodlivým návykem skoncovat. Ve spánku  tělo produkuje hormon melatonin, jehož nedostatek vede k bezesným nocím, poruchám spánku a oslabení imunitního systému. Pokud tedy chcete, aby vaše dítko bylo zdravé a odolné, zažeňte ho do postele včas a z jeho pokoje odneste všechny věci, které by mohly rušit poklidný spánek (mobil, tablet apod.). Místo příběhu na DVD si před usnutím můžete přečíst hezkou pohádku nebo třeba zahrát nějakou společenskou hru.

Pořiďte jim zdravé „bonbonky“
K podpoře imunity přispívají také některé bylinky, které se za tímto účelem tradičně používají už po staletí (např. echinacea nebo šípek), a další živiny, jako je zinek, kyselina listová, vitaminy skupiny B, vitamin D. Chcete-li komplexně podpořit imunitu svých dětí, můžete využít kvalitní multivitaminové doplňky stravy v podobě cucacích tablet, želatinových bonbonků nebo lahodných sirupů v atraktivních ovocných příchutích.

Kyselina listová a zdraví srdce dětí
07.12.2009

Kyselina listová a zdraví srdce dětí

Suplementace kyselinou listovou během těhotenství může nejen snížit riziko poškození plodu, ale také chrání děti před vrozenou srdeční vadou dle nové studie z Holandska.

Přečtěte si více
Zobrazení: 295
Rybí olej a děti
03.12.2010

Rybí olej a děti

Doplňky stravy obsahující rybí olej můžou snížit krevní tlak u mírně obézních dospívajících dětí.

Přečtěte si více
Zobrazení: 326
Jak podpořit nejen imunitu, ale i celkové zdraví dětí? Vsaďte na Marťánky a Biopron!
15.05.2023

Jak podpořit nejen imunitu, ale i celkové zdraví dětí? Vsaďte na Marťánky a Biopron!

Pobyt v dětském kolektivu, ať už na letním táboře, ve škole, či školce, může představovat zvýšenou psychickou i fyzickou zátěž, což může být spojeno s oslabenou imunitou. Jak podpořit dětskou imunitu a vyvarovat se časté nemocnosti?

Přečtěte si více
Zobrazení: 195