Pozor na letní úrazy!

Pozor na letní úrazy!

Publikováno: 15.07.2020

Zobrazení: 204

Letní sluníčko nenechá nikoho na pokoji a doslova svádí k tomu, abychom si obuli kecky a vyběhli ven, případně se s nadšením vrhli na zahrádku, která se po dlouhé zimě rychle probouzí k životu.

Při všech těchto aktivitách, které jsme museli přes zimu oželet, však hrozí také riziko úrazu. Myslete na to a nepřeceňujte své síly. Po měsících lenošení je tělo ještě trochu zatuhlé a nemotorné a je třeba ho rozhýbat postupně a opatrně. 

S příchodem léta mnoho lidí vytáhne ven trampolínu, nebo aspoň brusle, kolo či koloběžku (tyto atrakce už dávno nejsou výsadou těch nejmenších). Dětská hřiště a lanové parky se plní sportuchtivými návštěvníky a kolem domků se to jenom hemží náruživými zahrádkáři, kteří se už nemohou dočkat, až zaboří ruce do hlíny.

Začněte kratší procházkou

Mnozí navíc už myslí na léto a na to, jak se co nejrychleji dostat do kondice. V daném případě však méně znamená více. Jarní únava, vyčerpání po zimě, nedostatek slunečního svitu nebo nižší příjem čerstvých vitaminů – to vše na našem těle zanechalo své stopy. Proto bychom ho měli zatěžovat zvolna a postupně a dopřát mu čas na to, aby si zvyklo na aktivnější režim. Nikde není psáno, že sotva oschnou meze, musíme urazit na kole minimálně padesát kilometrů. Začněme raději kratšími procházkami a postupně přidávejme na rychlosti a intenzitě.

Používejte helmy a chrániče

Odřeniny z pádů, škrábance, řezné a tržné rány, podvrtnuté kotníky, přetržení kolenních vazů, zlomeniny horních končetin a prstů – to jsou nejčastější úrazy, které lékaři ošetřují během jarních a letních měsíců. V případě mužů je jejich počet dokonce dvojnásobný, silnějšímu pohlaví evidentně proudí v žilách větší dávka adrenalinu. Některým zraněním můžeme předejít, například tím, že na kolo nesedneme bez ochranné přilby a při jízdě na kolečkových bruslích budeme kromě helmy používat také chrániče na nohy a ruce. Při dovádění na trampolíně je vhodné položit kolem měkké polštáře či matrace (nemůžete předem tušit, jak se vy a vaše ratolesti rozdovádíte). Nikdy by také neměly skákat dvě osoby najednou.

Opatrně s těžkými břemeny

Chystáte se v rámci letního úklidu vyklízet sklep nebo vynášet z domu různá těžká břemena? Pak se na to pořádně obujte. Přestože je už příjemně teplo a rašící travička přímo láká rozběhnout se po zahradě jen tak v žabkách nebo pantoflích, vezměte si boty s uzavřenou špičkou. Ochráníte tak své prsty pro případ, že byste náhodou zakopli a upustili břemeno na zem. Naražené prsty sice také pekelně bolí, ale zlomenina je horší.

Dejte tělu čas na uzdravení

Pokud přece jen dojde k úrazu, snažte se dodržet dobu rekonvalescence, kterou vám doporučí lékař. Jinak si jen koledujete o další problémy. Hojení můžete podpořit také vhodnou stravou. Dbejte na to, abyste přijímali dostatečné množství živin, včetně kvalitních bílkovin a nenasycených mastných kyselin (hovězí a vepřové maso, krůtí a kuřecí prsa, vaječný žloutek, tuňák, platýs, losos, sardinky, čočka, fazole, cottage sýr, řecký jogurt, lněný a olivový olej, avokádo, semínka).

Podpořte stav pohybového aparátu vhodnou kloubní výživou

Naše klouby, kosti i kůže jsou z velké části tvořeny kolagenem. Jeho správnou tvorbu podporuje vitamin C, a tím také přispívá ke správné kondici kostí, kůže, kloubní chrupavky, ale třeba i cévních stěn. Naše tělo si kolagen vytváří samo. S přibývajícím věkem však tato jeho schopnost klesá. Existuje nejméně 27 rozdílných druhů kolagenu. Kolagen typu I, tzv. hydrolyzovaný, je nejhojněji se vyskytující kolagen v lidském těle a nachází se například ve šlachách, kůži nebo kostech. Je běžnou součástí stravy, například v želatině. Kolagen typu II, tzv. nativní kolagen, najdete hlavně uvnitř chrupavky a je naopak velmi obtížné získat ho ze stravy, protože se znehodnocuje tepelnou úpravou. Pokud tedy chcete podpořit zdravé tkáně, měli byste tělu pravidelně dodávat kloubní výživu. Ta obsahuje kolagen I. typu a kolagen II. typu, které se přirozeně vyskytují v kloubních chrupavkách, a rovněž vitamin C, který přispívá ke správné tvorbě kolagenu v těle. V lékárnách a na e-shopech jsou volně k dostání doplňky stravy, které obsahují komplex všech těchto potřebných látek.

Venku to klouže. Pozor na úrazy!
16.03.2018

Venku to klouže. Pozor na úrazy!

Zima a sníh s sebou přinášejí nejen spoustu radovánek, ale také častá nebezpečí v podobě pádů a úrazů.

Přečtěte si více
Zobrazení: 43
U prebiotik opět prokázány pozitivní účinky na posílení kostí u “náctiletých”
13.06.2011

U prebiotik opět prokázány pozitivní účinky na posílení kostí u “náctiletých”

Nová studie potvrzuje, že denní příjem prebiotické vlákniny může posílit vstřebávání vápníku a hořčíku ve střevě a tím zlepšit budování zdravých kostí v průběhu adolescence. Studie byla prováděna na hlodavcích.

Přečtěte si více
Zobrazení: 95
Bolest kloubů: Cviky na uvolnění kloubů
30.07.2015

Bolest kloubů: Cviky na uvolnění kloubů

Ulevte si od bolesti kloubů správnými cviky. Udržte se dlouhodobě v pohybu a zařaďte do svého denního režimu cviky, které najdete v našem článku.

Přečtěte si více
Zobrazení: 4665