Podpořte rekonvalescenci správnou výživou

Podpořte rekonvalescenci správnou výživou

Publikováno: 20.03.2018

Zobrazení: 684

Každý úraz nebo operace představuje pro tělo nadměrnou zátěž, což je i důvod, proč poptávka organismu po živinách v této době vzroste dle závažnosti o 15–50 procent. 

Abychom se co nejdříve zotavili, je zapotřebí přizpůsobit těmto zvýšeným nárokům svou životosprávu. Proces návratu organismu do normálu může podpořit i správná výživa s dostatkem potřebných minerálů a vitaminů.

Ke zdárnému hojení je nezbytné, aby tělo mělo k dispozici dostatek podpůrných prostředků (bílkoviny, vitaminy, minerály atd.), a to pokud možno ve vyváženém poměru. Pocit celkového vyčerpání pomůže zmírnit například ananas (ale pouze čerstvý, nikoli kompotovaný), který je bohatý na ovocné cukry a enzymy. Ke kvalitnímu zotavení je velmi důležitý vitamin C, který hraje klíčovou roli při syntéze kolagenu, což je základní bílkovina pojivových tkání, naprosto nezbytná pro naše klouby, svaly, šlachy, vazy, kosti, ale také cévy. Nejvíc vitaminu C obsahují šípky, rakytník, černý rybíz, červená paprika a citrusové plody.

U ležících pacientů doplňujte bílkoviny
Zároveň je třeba dbát na dostatečný příjem některých minerálů, např. železa, zinku, manganu, hořčíku a vápníku. Vysoký podíl hořčíku a vápníku najdete v mandlích a máku. Zinek a železo obsahuje hovězí a jehněčí maso, játra, vaječný žloutek, dýňová semínka, nepražené kakao. Přirozeným zdrojem manganu jsou ořechy, obilniny (nemletá pšenice, neloupaná rýže, celozrnné pečivo, ovesná kaše), luštěniny (fazole, hrášek), špenát, borůvky a také už zmíněný ananas. Hrozí-li ztráta svalové hmoty (u pacientů dlouhodobě upoutaných na lůžko), je dobré zvýšit příjem bílkovin a zdravých tuků (vejce, tvaroh, kuřecí a krůtí prsa, libové hovězí maso, ryby, řecký jogurt, mléko, čočka, růžičková kapusta, lněné semínko, sojové boby atd.).

Při nechutenství vyzkoušejte smoothie
Někteří pacienti mohou trpět nechutenstvím. V takovém případě lze využít domácí smoothie – například s banánem, mandlovým nebo makovým mlékem, jogurtem, tvarohem, medem, vlašskými ořechy, konopnými semínky a špetkou skořice. Kromě potřebných bílkovin a sacharidů tak dodáte organismu také látky, které mají vliv na správnou regeneraci a udržují tělo v kondici.
Během rekonvalescence je rovněž nutné zdržet se konzumace alkoholu, který zpomaluje hojení a při nedostatku pohybu může navíc přispívat k rychlejší ztrátě svalové hmoty.

Pokud chcete komplexně podpořit proces rekonvalescence, můžete také využít kvalitní doplňky stravy s obsahem vitaminů a minerálů, které pomáhají udržet zdravé kosti (vápník), přispívají k normální funkci svalů (hořčík), chrání buňky před oxidativním stresem (zinek) a podporují imunitní systém (vitamín D. Tyto přípravky jsou volně k dostání v lékárnách či na e-shopech. 

Dětská výživa obohacená DHA podporuje kognitivní vývoj
29.10.2009

Dětská výživa obohacená DHA podporuje kognitivní vývoj

Výzkum demonstroval, že děti, které byly kojené měly lepší kognitivní schopnosti než děti, které byly krmené dětskou výživou.

Přečtěte si více
Zobrazení: 71
Vápník a vitamin D a zdraví kolorekta
03.12.2009

Vápník a vitamin D a zdraví kolorekta

Doplňky vápníku a vitaminu D mohou podporovat zdraví buněk tlustého střeva a konečníku dle studie publikované v časopise Cancer Epidemiology, Biomarkers and Prevention.

Přečtěte si více
Zobrazení: 62
Sportujete? Nezapomínejte tělu doplnit hořčík!
29.02.2024

Sportujete? Nezapomínejte tělu doplnit hořčík!

Nejen vrcholoví sportovci, ale i ti rekreační, by neměli zapomínat na dostatečný příjem minerálních látek, které podpoří nejen sportovní výkon, ale také regeneraci organismu po něm. Jednou z nejdůležitějších minerálních látek, které organismus před i po náročných výkonech ocení, je hořčík!

Přečtěte si více
Zobrazení: 521