Do nového roku s novou energií!

Do nového roku s novou energií!

Publikováno: 21.02.2018

Zobrazení: 5

Cítíte se unavení, a kdyby to šlo, prospali byste zbytek zimy jako medvědi? Dopřejte tělu důkladnou očistu a zbavte ho škodlivin, které se v něm nahromadily během předchozích měsíců.

Náš organismus je denně zaplavován toxiny, které způsobují únavu a zpomalují metabolismus. V zimě navíc máme tendenci konzumovat stravu bohatou na kalorie, ale ruku na srdce – s jejich výdejem už je to horší. Většina z nás se v této době musí přemlouvat i k obyčejné procházce, natož nějakým „větším akcím“. Není tedy divu, že nám chybí energie a do ničeho se nám nechce. Na to ovšem existuje snadná pomoc. Stačí, když vsadíte na osvědčené detoxikační pomocníky.

Ostropestřec čistí játra
Zima představuje velkou zátěž pro játra, kterým můžeme pomoct díky extraktům z ostropestřce mariánského, okrasného bodláku známého také jako bílý trn, strakáč, ostrolist nebo Kristova koruna. Obsažený komplex léčivých látek souhrnně nazývaných silymarin podporuje samočistící funkce jater i jejich schopnost regenerace, a stimuluje tvorbu žluči. Naordinujte si očistnou čajovou kúru. V lékárně nebo obchodě s bylinkami koupíte semena ostropestřce, která musíte nejprve rozdrtit. Čajovou lžičku drcených semen pak přelijte ¼ litrem vroucí vody a nechte 10–20 minut odstát. Čaj přeceďte a pijte horký po malých doušcích dvakrát denně na lačný žaludek – půl hodiny před obědem a večer před spaním. Během očisty se vyvarujte alkoholu, syntetických léků a příliš tučných potravin. Pokud je pro vás příprava příliš komplikovaná, zvolte některý z doplňků stravy, který obsahuje silnou koncentraci extraktu z ostropestřce v pohodlnější formě.

Bazalka navrací energii
Podle indické tradice by se měla pěstovat v každém domě, má totiž silné očistné účinky. Ne náhodou se jí v latině říká Ocimum sanctum – bazalka posvátná. V ájurvédě bývá bylinkou první a poslední volby. Bazalka osvěžuje vzduch a uvolňuje ozón ze slunečních paprsků. Používá se jako posilující prostředek při léčbě mnoha potíží včetně kašle, chřipky, bolesti v krku a nachlazení, ale i nemocí krve, srdce, jater, ledvin, žaludku, plic a nervů. Pomáhá při kožních chorobách, revmatismu, artritidě, alergiích, odstraňuje hleny a ničí střevní parazity. Na duchovní úrovni čistí mysl a dodává životní energii. K očistě a celkovému posílení popíjejte odvar z listů: 1 lžičku sušené bazalky přelijte 2 dcl horké vody a nechte 5–10 minut louhovat. Užívejte třikrát denně.

Kopřiva rozpouští toxiny
K celkové detoxikaci můžete využít i kopřivu. Velmi účinně rozpouští usazené škodliviny (včetně kyseliny močové) a pomáhá je odplavovat, čímž bojuje proti únavě. Dejte si čtyřtýdenní detox – třikrát denně vypijte šálek kopřivového čaje (ráno nalačno, půl hodiny před snídaní). Nebo vyzkoušejte detoxikační pleťovou masku: 1 dcl silného kopřivového výluhu smíchejte s několika lžičkami medu a naneste na obličej. Nechte působit 15 minut a potom smyjte vlažnou vodou. Účinné je také oplachování pleti samotným kopřivovým výluhem.

Med zbavuje tělo usazenin
Máte pocit, že potřebujete opravdu velkou vzpruhu? Zajděte si na medovou masáž. Možná to nevíte, ale med je úžasný také v tom, že dokáže zbavit tělo i mnohaletých usazenin. Při masáži se teplý tekutý med nanáší v oblasti kolem páteře, kde ho masér následně zpracovává pomocí speciálních hmatů. To, jestli masáž byla účinná, poznáte velmi snadno. Podle toho, jak moc je tělo zanesené škodlivinami, mění med svou barvu i konzistenci. Například u silných kuřáků ztmavne a promění se na hmotu podobnou rozteklé žvýkačce. U lidí, kteří často užívají antibiotika, zase téměř zbělá. Medová masáž navíc blahodárně působí i na psychiku. Aby se její účinky mohly naplno projevit, měli byste ji podstoupit opakovaně. Zpočátku klidně i dvakrát týdně, později stačí jednou za měsíc.

Aloe posiluje imunitu
Vynikající bylinkou jako stvořenou pro očistu je také aloe. Obsahuje vitaminy A, C a B včetně vzácně se vyskytujícího kobalaminu (vitamin B12) a kyseliny listové (vitamin B9). Dále pak 18 aminokyselin, trávicí enzymy a další důležité látky. Aloe posiluje imunitu a tlumí záněty. Harmonizuje trávení, urychluje látkovou výměnu a vyplavuje z těla toxiny. K užívání je nejlepší přefiltrovaná šťáva z dužiny listů. Tu snadno získáte tak, že list zbavíte zelené slupky a zbylou dužinu rozmixujete, nebo můžete použít odšťavňovač.

Chlorella váže těžké kovy
Tato sladkovodní řasa obsahuje kompletní spektrum výživných látek. Je mimořádně bohatá na bílkoviny, vitaminy, minerály i stopové prvky. Má schopnost navázat na sebe těžké kovy a odvést je z těla a příznivě ovlivňuje funkci žlučníku, jater a ledvin, tzn. orgánů, které mají detoxikační funkci. Podporuje také metabolizmus a správné trávení a pomáhá udržovat optimální hladinu cukru a cholesterolu. Přispívá k normálnímu fungování imunitního systému a její pravidelné užívání vede k vitalitě a osvěžení organismu. V lékárnách nebo na e-shopech jsou volně k dostání doplňky stravy s obsahem vysoce kvalitního extraktu z chlorelly. 

Jak si zregenerovat kolenní klouby
01.12.2015

Jak si zregenerovat kolenní klouby

Bolest kloubů se často objeví náhle, bez ohledu na věk. Onemocnění kloubů se vyskytuje nejčastěji v kloubech, které jsou vystaveny větší zátěži, jako jsou klouby kolenní nebo kyčelní. Kolenní kloub je nejsložitějším kloubem lidského těla a právem si zaslouží velkou péči, ať už v rámci prevence, po vzniku zranění, nebo chronických obtíží.

Přečtěte si více
Zobrazení: 5219
Tipy, díky kterým budete fit a plni energie i na konci zimy!
16.03.2023

Tipy, díky kterým budete fit a plni energie i na konci zimy!

Přechod mezi zimou a jarem může být pro organismus náročným obdobím. Chladné počasí, dny bez sluníčka, a navíc změna času může pro mnohé znamenat nejen zvýšenou fyzickou, ale také psychickou zátěž. Jak si čekání na jaro usnadnit?

Přečtěte si více
Zobrazení: 173