9 způsobů, jak zastavit chřipku
Publikováno: 31.01.2018
Zobrazení: 1102
Vzbudili jste se a je vám divně? Cítíte v těle každý sval a připadáte si jak po flámu? To se o vás nejspíš pokouší chřipka nebo nějaká jiná viróza. Nedovolte, aby se rozjela!
1. Naordinujte si vývar
Vědci zjistili, že vývar z kostí ovlivňuje aktivitu bílých krvinek a snižuje účinky zánětu způsobeného chřipkou. Abyste dosáhli co nejlepšího efektu, vařte polévku hodně pomalu, klidně i několik hodin. Z kostí a šlach se pak uvolní mnohem větší množství léčivých látek.
2. Zkuste octové ponožky
Vyběhla vám teplota? Babským prostředkem proti horečce a zánětům je ocet. Do roztoku z 0,5 litru studené vody a 6 lžic octa namočte vlněné ponožky, vyždímejte je a navlékněte na nohy. Navrch si přetáhněte ještě jedny suché ponožky, zalezte pod deku a vydržte 20 minut. Potom zábal vyměňte za nový.
3. Nastrouhejte křen do medu
Křen v kombinaci s medem vaši imunitu dokonale podpoří. Nastrouhejte najemno kousek čerstvého křenu a smíchejte se stejným množstvím medu. Směs užívejte po lžičkách 3–7krát denně podle potřeby (v době chřipek a častých nachlazení).
4. Zabalte si krk do sádla
Tenhle recept je k nezaplacení ve chvíli, kdy bolestí nemůžete ani polknout. Kousek plátna pomažte tenkou vrstvou vepřového sádla, navrch nastrouhejte trochu muškátového oříšku a přikryjte dalším plátnem. Přiložte na krk a ovažte teplým šátkem. Zkuste vydržet až do rána a bude po bolesti.
5. Nahřejte čelo bramborou
Při chřipce umí hodně potrápit i ucpané dutiny. Uvařte jednu větší bramboru, oloupejte ji, rozmačkejte, zabalte do ubrousku a přiložte si ji na čelo. Převažte teplým šátkem a nechte působit až do úplného vychladnutí. Tento obklad účinně uvolní zastydlou rýmu.
6. Dejte si hořčičnou lázeň
Jakmile ucítíte, že na vás něco leze, nalijte do lavoru hodně teplou vodu (co snesete) a v ní rozmíchejte středně velký kelímek plnotučné hořčice. Do lázně na 10 minut ponořte nohy. Potom je osušte, navlékněte si teplé ponožky a zalezte si pod peřinu.
7. Vsaďte na léčivou sílu cibule
Oblíbeným receptem našich prababiček byl krajíc chleba tlustě namazaný sádlem a hustě posypaný nadrobno pokrájenou cibulí. Ta se vkládala i do plátěného sáčku na polštář vedle hlavy nemocného, nebo rozkrojená na talířek u postele. K nejznámějším receptům patří také cibulová šťáva s medem. Cibuli nakrájejte najemno, pokapejte medem a nechte několik hodin uležet. Šťávu, kterou pustí, užívejte třikrát denně po lžíci. Rozpouští hleny a pomáhá při kašli.
8. Denně snězte misku pickles
Kvašená zelenina je hotový elixír, hlavně kvůli vysokému podílu vitaminu C, ale také laktobacilům a enzymům, jejichž množství se zvyšuje během procesu mléčného kvašení. Doporučuje se konzumovat 2 lžíce pickles několikrát za den (nebo si dejte k obědu rovnou celou misku).
9. Užívejte extrakt z echinacey
Echinacea neboli třapatka nachová obsahuje látky, které mají schopnost podporovat obranný imunitní systém. Ten během výskytu nežádoucích látek (bakterie, viry) v organismu aktivuje bílé krvinky, které pak ničí nejen bakterie, ale také některé viry včetně chřipkových. V lékárně nebo na e-shopu seženete doplňky stravy s extraktem z echinacey, které obsahují i další důležité vitaminy a minerály potřebné pro zdravý imunitní systém (vitamin A, B12, B6, C, D, E, zinek, selen a další).