K zimě patří podpora imunity!

K zimě patří podpora imunity!

Publikováno: 13.11.2024

Zobrazení: 244

Je kolem vás stále více těch, které skolila chřipka či nachlazení? Přinášíme vám několik praktických tipů, jak jednoduše podpořit imunitu, protože zima je období, kdy jsou na imunitu kladeny vysoké nároky.

Zahřejte tělo

Začněte den teplou snídaní. Třeba ovesnou kaší s medem a ořechy, ohřejte si kvalitní párek nebo si usmažte vajíčka. Mnoho lidí sáhne ráno do ledničky pro jogurt, který tělo spíše ochladí. Vaše tělo teď potřebuje hlavně teplo, a proto byste měli konzumovat hlavně potraviny, které tělo zahřejí. K zahřátí těla přispívá také koření, jako je např. zázvor, hřebíček, kmín, koriandr, kardamom, bazalka, skořice, pepř, rozmarýn, oregano, paprika nebo muškátový oříšek. 

Zařaďte kořenovou zeleninu

Nezapomeňte na pravidelný příjem ovoce a zeleniny, které by měly být lehce tepelně upravené. Dopřejte si hlavně jablka, hrušky, rakytník, cibuli, čekanku, hlávkovou a růžičkovou kapustu, pórek, bílou ředkev, řeřichu, špenát, bílé a červené zelí a dále celer, mrkev, petržel a červenou řepu. Kořenová zelenina je přímo ideální, protože všechny cenné látky se totiž v této době shromažďují v kořeni. Některé druhy ovoce a zeleniny jsou v zimě naopak nevhodné, protože vnitřně ochlazují (tropické ovoce, jahody, meloun, hlávkový salát, okurky, rajčata). 

Rozkousejte stroužek česneku

Když vás přepadne chřipka, rýma nebo nachlazení, je česnek k nezaplacení. Obsahuje totiž přes 200 účinných látek, které likvidují škodlivé mikroorganismy, posilují imunitu a působí protizánětlivě. Jakmile ucítíte, že na vás něco leze, rozkousejte jeden syrový stroužek (silné přírodní antibiotikum alicin se uvolňuje právě během mechanického zpracování). Chce to sice trochu sebezapření, ale účinek je zaručený. Nebo si uvařte česnečku, přidejte pár stroužků česneku do pečeného kuřete, zeleninového ratatouille či pomazánky.

Oblečte si teplé ponožky

Velmi jednoduchý způsob, jak v zimě předcházet nemocem, je nosit teplé ponožky. V okrajových částech těla je krevní oběh výrazně zpomalený a velmi často tak dochází k rychlému prochladnutí, což může mít za následek právě nachlazení. Skvělým preventivním prostředkem je také smích, při kterém se vyplavují endorfiny – „hormony štěstí", které příznivě působí nejen na duševní pohodu, ale i fyzickou kondici. Nemluvě o tom, že nejednu virózu chytneme často právě kvůli oslabené psychice.

V ložnici každý den vyvětrejte

Suchý a příliš teplý vzduch imunitě nesvědčí. Pokud vyjdete z vyhřáté místnosti ven, kde je o patnáct, nebo dvacet stupňů méně, vystavíte tělo obrovskému teplotnímu šoku. A odsud je už jen malý krůček k nachlazení. Dýchání přehřátého vzduchu navíc vysušuje nosní sliznici, která je pak náchylnější k nákaze. Snažte se proto, aby pokojová teplota nepřesahovala 22 °C (v ložnici ideálně 18 °C) a pravidelně větrejte. Na topení můžete umístit nádoby s vodou. Vzduch v místnosti zvlhčí i větší pokojové rostliny.

Podpořte imunitu z přírodních zdrojů!

  • Jedničkou v podpoře imunity je vitamin C

Věděli jste, že vitamin C přispívá nejen k podpoře imunity, ale také ke snížení míry únavy a vyčerpání? Pokud si při prvních známkách nachlazení jdete do obchodu pro citróny, uděláte lépe, když do nákupního košíku vložíte kiwi, červenou papriku a brokolici, které obsahují mnohem více vitaminu C. Ještě mnohem lépe jsou na tom s obsahem céčka plody rakytníku a šípků. Šípky obsahují cca 200 až 500 miligramů vitamínu C v 100 gramech, což je cca desetkrát více vitaminu C, než najdeme v citrónu. V létě pak využijte zásobárnu vitaminu C v podobě černého rybízu, jahod, malin, borůvek a ostružin. Máte obavy, že i přes Vaši snahu jíst zdravě, vitamin C ve Vašem jídelníčku chybí?  Pak vyzkoušejte doplněk stravy Beta Glukan PREMIUM 200 mg, nyní ve výhodném prémiovém balení, který kromě vitaminu C pro podporu imunity, šípku a černého bezu, které přispívají ke zdraví dýchacích cest obsahuje 200 mg přírodních beta-D-1,3/1,6 glukan z buněčných stěn kvasinek Saccharomyces cerevisiae v čistotě min. 70 %. 

  • Echinacea pro respirační zdraví 

Jen málokterá bylina se může těšit takové oblibě jako Echinacea purpurea neboli třapatka nachováEchinacea podporuje imunitní systém, respirační zdraví a udržuje zdraví dolních močových cest. Ačkoliv v Evropě byla původně pěstována jako dekorativní rostlina, Indiáni v oblastech Severní Ameriky ji od nepaměti užívali jako prostředek při kašli a při bolestech v krku. Extrakt z echinacey najdete také v doplňku stravy Hlíva ústřičná PLUS ze Žluté řady Walmark k podpoře normální funkce imunitního systému a podpoře metabolismu.

  • Selen pro imunitu i plodnost 

Selen je silný antioxidant, pro lidské tělo nezbytný. Přispívá nejen k normální funkci imunitního systému, ale také k udržení normálního stavu vlasů a nehtů, k ochraně buněk před oxidativním stresem a k normální činnosti štítné žlázy. Selen je prospěšný pro mužskou plodnost, protože přispívá k normální spermatogenezi. Přirozeně se vyskytuje v mnoha potravinách, i když jen ve velmi malém množství. Zdrojem selenu je maso, ryby, vejce, houby, brokolice, růžičková kapusta a květák. Obsah selenu v potravinách rostlinného původu může být různý, a to z důvodu odlišného složení půdy, ve kterém jsou rostliny pěstovány. Na doplnění selenu by měli myslet zejména vegetariáni a vegani. Naším tipem je doplněk stravy Selen 100 µg ze Žluté řady Walmark obsahující organickou formu selenu s dobrou biologickou dostupností! Se Selenem od Walmarku se můžete cítit a vypadat skvěle!

  • Zinek pro zdraví a krásu

Velkým pomocníkem v podpoře imunity je zinek, který přispívá i k udržení normálního stavu vlasů, nehtů, pokožky a kostí, k ochraně buněk před oxidativním stresem způsobeným volnými radikály, pomáhá zachovat plodnost, mužský reprodukční systém a normální hladinu testosteronu v krvi. Mezi zdroje zinku patří např. ústřice, krevety, losos, červené maso, obiloviny, luštěniny, loupaná rýže, kuřecí a vepřové maso aj. Chybí-li ve Vašem jídelníčku dostatek potravin obsahujících zinek, doporučujeme Zinek FORTE 25 mg ze Žluté řady Walmarku obsahující CITRÁT ZINEČNATÝdobře využitelnou organickou formu zinku. Doplněk stravy pro ty, kteří chtějí podpořit nejen imunitu a zdraví, ale také krásu. 
 

 

Tento článek byl vytvořen ve spolupráci s: 

Mgr. Denisa Salvová

Absolvovala obor Rehabilitační psychosociální péče na Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity. Působila ve zdravotně sociální oblasti jako vedoucí poraden, terapeut a lektor kurzů pro pracovníky v pomáhajících profesích. V současné době se zajímá o oblast medicíny, zdravotnictví, zdravého životního stylu a psychologie.

  

Dopřejte očím tu správnou péči!
08.11.2024

Dopřejte očím tu správnou péči!

Prostřednictvím zraku získáváme až 80 % informací z okolního světa. Zrak je proto právem považován za nejdůležitější smyslový orgán. Pomáhá nám orientovat se v prostoru, rozeznávat tváře, číst, hodnotit vzdálenost a reagovat na rychle se měnící podněty. Zrak podporuje také další smysly a umožňuje nám komplexní vnímání světa. Na péči o zrak však stále mnozí zapomínají. Víte, jak o zrak správně pečovat?

Přečtěte si více
Zobrazení: 426
Obtíže s pamětí? Studené ruce a nohy? Zkuste ginkgo!
01.11.2024

Obtíže s pamětí? Studené ruce a nohy? Zkuste ginkgo!

Pokud potřebujete podpořit paměť, soustředěnost, duševní pohodu s přibývajícími lety a zmírnit pocit studených nohou a rukou, doporučujeme vám doplněk stravy obsahující extrakt ze stromu jménem jinan dvoulaločný, známý také jako ginkgo biloba. Účinky tohoto stromu vás zcela jistě překvapí!

Přečtěte si více
Zobrazení: 600
Jak udržovat prostatu zdravou?
09.10.2024

Jak udržovat prostatu zdravou?

Prostata je téma, o kterém se mužům příliš hovořit nechce. Stud, obavy, ale také podceňování prostatických obtíží jsou důvody, díky kterým řada mužů vyhledá lékaře často na poslední chvíli. Muži by měli v případě podezření na problémy s prostatou vždy vyhledat lékaře co nejdříve. Nicméně mužské zdraví je téma, které mohou výrazně ovlivnit i ženy. Jak? To se dozvíte v našem článku!

Přečtěte si více
Zobrazení: 2738
ROZHOVOR: Nadýmání je zdravotní i společenský handicap
18.06.2024

ROZHOVOR: Nadýmání je zdravotní i společenský handicap

Pocit nafouklého břicha, bublání ve střevech, křeče v oblasti břicha a píchání v boku jsou symptomy, které mohou velmi dobře znát ti, které trápí nadýmání. Nejen, že nadýmání je pro člověka velmi nepříjemné, ale navíc může komplikovat i běžné denní fungování. Jak obtíže se zažíváním zvládat, jsme se zeptali MUDr. Evy Meisnerové ze IV. interní kliniky gastroenterologie a hepatologie, VFN v Praze. 

Přečtěte si více
Zobrazení: 1109
ROZHOVOR: Navštívit urologii by měli muži po padesátce i bez obtíží
08.08.2024

ROZHOVOR: Navštívit urologii by měli muži po padesátce i bez obtíží

Zejména pro muže může být návštěva urologa, byť zbytečně, velmi stresující. Nejen stud, ale také bagatelizace obtíží může vést k tomu, že urologii navštíví mnozí až za pět minut dvanáct. Aby obtíže s ledvinami, močovými cestami a prostatou byli řešeny včas, zeptali jsme se MUDr. Barbory Žemličkové, působící na Urologickém oddělení Nemocnice v Mladé Boleslavi, na vše, co by Vás mohlo o urologii zajímat. 

Přečtěte si více
Zobrazení: 120