10 nejčastějších otázek k dietám

10 nejčastějších otázek k dietám

Publikováno: 22.12.2017

Zobrazení: 156

Hlavní je hubnout rozumně, aniž byste riskovali zdraví.

Rádi byste shodili pár kilo, ale nevíte, kde začít? Máte špatné zkušenosti s předchozími dietami a bojíte se, že to zase nevyjde? Přečtěte si odpovědi na otázky, které lidé při hubnutí řeší nejčastěji, abyste se pro příště vyhnuli zbytečným chybám.

1. Hrozí mi při hubnutí jo-jo efekt?

Pokud budete hubnout rozumně, nemusíte se ho bát. Jo-jo efekt bývá následkem jednostranných, drastických diet, kdy buď striktně vyloučíte z jídelníčku některé potraviny, nebo radikálně snížíte množství kalorií. To sice nejprve vede k rychlému úbytku na váze, ale pouze do chvíle, než znovu přejdete na běžnou stravu. Tělo si totiž mezitím zvykne na „úsporný režim“ a každé sousto si pak dvojnásob pečlivě uloží do tukových zásob. Když se tedy po skončení diety vrátíte k původnímu jídelníčku, většinou si ještě o pár kilo „přilepšíte“.

2. Je pravda, že po šesté večer se nesmí jíst?

Přejídat se večer samozřejmě není dobré, na druhou stranu je však zbytečné týrat se hlady už od šesti hodin, když chodíte spát kolem desáté, nebo ještě později. Pokud si tři hodiny před spaním dáte něco lehčího, vaší linii to nijak zvlášť neublíží. Tělo v noci obnovuje síly a na to také potřebuje určitou energii.

3. Jak se vyhnu záchvatům večerního hladu?

Tím, že si denní množství potravy rozdělíte do několika pravidelných porcí, takže večer se pak zoufale nevrháte po všem, co je zrovna po ruce. Jíst můžete pětkrát, šestkrát nebo jenom třikrát za den, jak vám to nejlépe vyhovuje. Podstatná je ale právě ona pravidelnost a také celkový kalorický příjem.

4. Musím při hubnutí vynechat přílohy?

Ne tak úplně. Tím, že se zřeknete příloh, si vytváříte určitá omezení, takže když se pak vrátíte k normálnímu režimu, je dost pravděpodobné, že se dostaví jo-jo efekt. Proto si i během diety dopřávejte kompletní jídla včetně příloh, ale v rozumném množství, a snažte se vybírat kvalitní potraviny.

5. Mám zakázané všechny sladkosti?

Záleží na tom, o jaký druh sladkostí se jedná. Sacharidy totiž tělo samozřejmě také potřebuje, jsou pro něj významným zdrojem energie. Je však třeba vyhnout se tzv. prázdným kaloriím (sladké pečivo, sušenky apod.). Místo nich si dejte müsli tyčinku bez polevy, pár kousků sušeného ovoce nebo kostičku kvalitní hořké čokolády.

8. Přestože jím zdravě, nedaří se mi zhubnout. Čím to je?

Důvody mohou být různé. Pokud vyloučíte onemocnění (např. sníženou činnost štítné žlázy), může být na vině nepravidelnost. Nebo je množství přijímané stravy příliš nízké a tím pádem se zpomaluje metabolismus. Případně vám chybí pohyb. Hubnout se nedaří ani tehdy, když je člověk vyčerpaný a unavený (i na hubnutí musí mít tělo sílu). Velkou roli hraje také psychika. Nikdy byste neměli začínat s hubnutím, když prožíváte nějakou životní krizi, trápí vás deprese apod.

9. Nesnídám – nezhubnu. Je to pravda?

Ano. Když se do 90 minut od probuzení nenajíte, tělo začne fungovat ve stresovém režimu a vy přestanete pociťovat hlad. Večer si to pak vynahradíte tím, že vypleníte celou ledničku. Nemluvě o tom, že přes den vás budou honit různé chutě, především na sladké. Nic z toho však nehrozí, budete-li energii pravidelně doplňovat už od rána, například lehkou snídaní. Touhy na sladké se nejčastěji vyskytují, když nemáte pravidelnou stravu  nebo přijímáte hodně jednoduchých cukrů. Může za to metabolismus glukózy, který si tak říká o kontinuální přísun kvalitních sacharidů. Podpořit metabolismus glukózy, který ovlivňuje distribuci a ukládání cukrů do zásob v tukových polštářích, můžete také pomocí doplňků stravy s obsahem chrómu a skořice, které tak pomáhají udržet normální hladinu cukru v krvi. Koupíte je volně v lékárně nebo na e-shopu.

10. Pomáhají při hubnutí light potraviny?

Naopak, tyto potraviny vyvolávají falešný dojem, že jich můžete sníst, co hrdlo ráčí. Mají sice omezený obsah tuků, ale i těch zdraví prospěšných. Pokud tedy budete jíst převážně light výrobky, může to vést k horšímu metabolismu, únavě a oslabené imunitě. Aby navíc tyto potraviny „držely pohromadě“, chybějící tuk je v nich nahrazen škrobem nebo želatinou, které štíhlé linii rozhodně nesvědčí.

Omega 3 mastné kyseliny mohou zlepšovat krevní tlak během hubnutí
17.06.2009

Omega 3 mastné kyseliny mohou zlepšovat krevní tlak během hubnutí

Konzumace tučných ryb, jako je losos, nebo doplňků stravy obsahujících rybí olej, může snižovat krevní tlak u lidí s energeticky omezenou dietou.

Přečtěte si více
Zobrazení: 606
Vitamin D může podporovat zdraví srdce během hubnutí
23.04.2009

Vitamin D může podporovat zdraví srdce během hubnutí

Suplementace vitaminem D může zlepšovat zdraví kardiovaskulárního systému během hubnutí, bez ohledu na to, o kolik kilogramů člověk zhubne.

Přečtěte si více
Zobrazení: 55
Co jíst, když vás zlobí žaludek
10.06.2021

Co jíst, když vás zlobí žaludek

Nevolnost, nadýmání, ztráta chuti k jídlu a hlavně nepříjemné křeče v žaludku, to všechno jsou typické příznaky gastritidy – nemoci, která se v poslední době pomalu a jistě vkrádá do našich každodenních životů. Ke vzniku zánětu žaludeční sliznice přispívají zejména špatné stravovací návyky a stres. A ruku na srdce – obojího si dnes „užíváme“ víc než do sytosti.

Přečtěte si více
Zobrazení: 85674