Ženy infarkt často nepoznají

Ženy infarkt často nepoznají

Publikováno: 13.12.2017

Zobrazení: 1185

Příznaky jsou plíživé a jiné než u mužů.

Palčivá bolest na hrudníku, která vystřeluje do levé ruky, ledový pot a zoufalé lapání po dechu... Tak nějak si většina z nás představuje náhlou srdeční příhodu. U žen jsou však varovné signály poněkud odlišné a dají se snadno přehlédnout.

Při akutním záchvatu bývá bolest na hrudi méně výrazná. Mírná bolest se může objevit v oblasti čelistí, ramenou, uší, krku nebo zad. Mnohem častěji se zato dostavuje nevolnost, slabost nebo závratě (pokud vás přepadnou podobné potíže, ale lékař na EEG nic nezjistí, trvejte na dalším vyšetření, například zátěžovém testu na rotopedu). Příznaky, které varují, že něco není v pořádku, se často objevují týdny až měsíce předem. Je tedy pouze na vás, jestli se je rozhodnete ignorovat.

Probdělé noci a extrémní únava

Nějakou dobou před infarktem si 70 % žen stěžuje na silnou únavu. Ta však nemá nic společného s běžným vyčerpáním, se kterým se občas potýká každý z nás. Představte si, že se skoro nemůžete zvednout z postele a dojít si vedle do kuchyně pro hrnek čaje vám přijde jako nadlidský výkon. Někteří lidé tuto únavu přirovnávají k pocitu schvácenosti při chřipce. Hrozící infarkt se ohlašuje také poruchami spánku. K nespavosti samozřejmě mohou vést i jiné důvody (hormonální změny, potíže s trávením, bolesti kloubů, nahromaděný stres apod.), ale pokud delší dobu z neznámých příčin nemůžete v noci spát, nechte se raději vyšetřit.

Dušnost, panika a pocit na zvracení

Trápí vás dušnost, která vám komplikuje i běžné mluvení, takže se v polovině každé věty musíte dlouze a zhluboka nadechnout? To může být další z příznaků blížícího se infarktu. Častým varováním jsou i nevolnost a zažívací problémy (včetně zvracení), ale také náhlý pocit úzkosti a situace, kdy vás zničehonic polije studený pot. Také tyto potíže by vás měly neomylně nasměrovat do lékařské ordinace.

Péče o zdravé srdce

Pravdou je, že srdce musí denně čelit zátěži počínaje stresem přes stravu plnou nasycených tuků až po nedostatek pohybu. Jestli ho chcete udržet v kondici, musíte se o něj správně starat. Pravidelná aerobní aktivita, kvalitní jídelníček i relaxace zvyšující odolnost vůči stresu jsou důležitou součástí péče o vaše zdraví. Jednou z věcí, které také můžete pro své srdce udělat, je dostatečná konzumace potravin obsahujících omega-3 mastné kyseliny – látky, které při minimálním příjmu 250 mg DHA a EPA pomáhají udržet zdravé srdce. Naše tělo si je však neumí samo vytvářet, proto je nutné zařadit do jídelníčku potraviny, kde se tyto látky přirozeně vyskytují. To jsou hlavně tučné mořské ryby (losos, makrela, sleď, sardinky), ale i kapr. Dobrým zdrojem jsou také semínka či ořechy. V případě, že nemáte v jídelníčku dostatek těchto potravin, adekvátní  příjem omega-3 mastných kyselin vám může zajistit i přísun kvalitních doplňků stravy, které lze volně zakoupit v lékárnách či na e-shopu.

Multivitaminy a nižší riziko infarktu myokardu
26.10.2010

Multivitaminy a nižší riziko infarktu myokardu

Ženy, které užívají denně multivitaminy, mohou mít snížené riziko infarktu myokardu.

Přečtěte si více
Zobrazení: 84
Antioxidanty mohou posílit zdraví srdce a metabolizmus
06.08.2010

Antioxidanty mohou posílit zdraví srdce a metabolizmus

Dlouhodobá suplementace antioxidanty může mít příznivý vliv na metabolismus cukrů a tuků, a může zlepšit zdraví srdce tím, že zvyšuje pružnost cév.

Přečtěte si více
Zobrazení: 90
Hořčík snižuje riziko náhlého srdečního selhání u žen
08.12.2010

Hořčík snižuje riziko náhlého srdečního selhání u žen

Zvýšený příjem potravin bohatých na hořčík je spojen se snížením rizika náhlé srdeční smrti.

Přečtěte si více
Zobrazení: 335