5 nejčastějších mýtů o zraku
Publikováno: 12.12.2017
Zobrazení: 459
Také jim věříte? Zrak je naším nejdůležitějším smyslem. Přesto o něm panuje řada zkreslených představ, které se často předávají z generace na generaci...

1. Mýtus: Časté sledování televize zhoršuje zrak.
Fakta: Sledování televize žádné výrazné problémy nezpůsobuje. Dnešní LCD monitory (v porovnání se starými televizními přijímači) nevytvářejí škodlivé vyzařování, jak se mnoho lidí mylně domnívá. Je ale vždy důležité dodržet dvě základní pravidla: televizor by se měl nacházet ve vzdálenosti více než dva metry od očí a neměl by to být jediný zdroj světla v místnosti.
2. Mýtus: Čtení při slabém osvětlení kazí oči.
Fakta: V dřívějších dobách si lidé svítili petrolejkami či plynovými lampami a běžně přitom četli. Čtení při špatném nebo tlumeném osvětlení nemá vliv na vnik zrakových vad. Může pouze způsobit nadměrnou únavu či bolest očí.
3. Mýtus: Kdo pracuje s počítačem, dříve či později začne nosit brýle.
Fakta: Pokud denně strávíte před počítačem několik hodin, budou vaše oči nejspíš unavené a může vás v nich pálit a nepříjemně řezat. Na vině je nedostatek mrkání. Běžně mrkáme asi 15–20krát za minutu, oči se tím zvlhčují, čistí a regenerují. Při práci na počítači však mrkáme méně než 6krát za minutu. Proto nás oči začnou bolet a pálit. Dioptrie nám tím ale nepřibydou (nehrozí vznik krátkozrakosti apod.).
4. Mýtus: Nošením brýlí naše oči zleniví.
Fakta: Sundáváte si pravidelně brýle, aby si vaše oči odpočinuly? Případně aby se trochu „potrénovaly“? Zbytečná snaha. Používáním brýlí se oči neoslabují. Pokud brýle sundáte, oči se mohou naopak snáze unavit. Kvůli chybějící korekci se totiž budou namáhat o to víc.
5. Mýtus: Kdo jí hodně mrkve, vidí jako rys.
Fakta: Také jste jako malí slýchávali „když budeš jíst mrkvičku, nebudeš muset nosit brýle“? Ačkoli to rodiče jistě mysleli dobře, s dioptrickými vadami konzumace mrkve vůbec nesouvisí. Přesto bychom na ni v jídelníčku neměli zapomínat. Je totiž bohatá na vitamin A, který podporuje zdraví očí, a napomáhá tak správnému vidění. Vitamin A se v našem těle tvoří z některých karotenoidů, jako je betakaroten, které fungují jako jeho provitaminy. Mezi karotenoidy patří například také lutein či zeaxanthin, které vyplňují sítnici lidského oka. Jsou obsaženy zejména v zelené listové zelenině (například špenátu), ovoci, celozrnných potravinách nebo vaječných žloutcích. V lékárně či na e-shopu jsou volně k zakoupení také doplňky stravy s luteinem a zeaxanthinem, v kombinaci s dalšími živinami, jako je například zinek, který je pro zdravé oči rovněž podstatný.