Chybí nám sluneční svit a vitamín D
Publikováno: 04.11.2016
Zobrazení: 793
Vitamín D, je vitamin rozpustný v tucích. Ve stravě jej můžeme získat pouze z omezených zdrojů, a to z tučných ryb, jako je makrela, losos, či tuňák, a to i v konzervované formě. Zdrojem jsou také vaječné žloutky, kde je ale koncentrace docela nízká ve srovnání s rybami. Překvapivě i některé houby, pěstované na denním slunci či pod UV lampami, mohou být dobrým zdrojem vitamínu D, například některé druhy takto pěstovaných žampionů.
Velmi důležitým zdrojem, je ale slunce. Přímé, ničím nestíněné ultrafialové záření, dokáže naše tělo podnítit k vlastní tvorbě vitamínu D, proto se o něm často hovoří také jako o „prohormonu", protože ho tělo samo vytváří jako hormon. Studie ukazují, že v létě při opalování, kdy kůže pouze jemně zrůžoví, se vytvoří v průměru 20 000 IU vitamínu D3. Což je dávka vysoká. Tělo má však mechanismus zabraňující předávkování. Ve chvíli kdy tělo dosáhne požadované koncentrace, začne stimulovat a tlumit jeho produkci.
Bohužel, v dnešní době tráví běžný člověk venku, na čerstvém vzduchu a slunci velmi málo času. Tvorbu vitamínu D blokuje sklo, krémy proti opalování ale i oděv. Také zatažená obloha a smogová inverze, a obecně zimní období, přinášejí snížené množství slunečního svitu dopadajícího na povrch země a tudíž i sníženou produkci vitamínu D u lidí. A sami si zhodnoťte, zda jíte opravdu dostatek ryb.
Pravděpodobně z těchto důvodů studie hovoří o tom, že 59% populace, mají nízkou hladinu vitamínu D v krvi, a až 25 % extrémně nízkou hladinu.
Zajímavé je, že nízkou hladinou vitamínu D, trpí i lidé, žijící v tropických oblastech. I když mají dostatek slunečního svitu. Je totiž znám fakt, že čím více má daný jedinec melaninu v kůži, tím méně vitamínu D metabolizuje. Znamená to tedy i ten fakt, že pokud máme tmavší pleť, potřebuje naše tělo delší dobu na slunci déle, aby se nám vitamín D vytvořil.
Vitamín D a jeho funkce v těle:
-
Správné vstřebávání vápníku a fosforu
Jako hlavní regulátor kalciového a fosfátového metabolismu, zajištuje jejich správné vstřebávání. Vápník je nezbytný pro zdravý stav kostí, zubů, svalů a tudíž pro pohybový aparát. V těle však vykonává i jiné nezbytné funkce. Spolu s fosforem udržují správné využívání energie v těle, tedy energetický metabolismus a další funkce.
Je tedy důležitý pro celou rodinu, děti, ženy po menopauze, seniory i sportovce.
Proto je důležitý pro osoby, které jsou ohroženy svalovou atrofií kvůli nedostatku pohybu, například lidé v důchodu, po úrazech a další...
Opět naprosto zásadní význam pro širokou populaci, nejen estetický, ale i funkční
Vitamín D3 funguje jako aktivátor imunitního systému.
Buněčné dělení je proces probíhající napříč našim organismem, od samotného vzniku člověka, po růst, regeneraci tkání. Jeho správná funkce je důležitá. Projevem poruchy buněčného dělení může být například nádorové bujení.
Projevy nedostatku
V současné době se klade otázka, proč je v zimním období, větší výskyt nachlazení. Vypadá to, že chladný vzduch nemá až takový vliv, jako právě nedostatek slunečního záření a s tím spojená nízká hladina vitamínu D.
Někteří vědci, se zabývají souvislostmi mezi nízkou hladinou vitamínu D a hmotností. Testované osoby s nadváhou, měli právě nízkou hladinu vitamínu D.
Vědci také zjistili, že osoby trpící lupenkou, tedy autoimunitním kožním onemocněním, mají také nízkou hladinu vitamínu D v krvi.
Obecně známý je fakt, že na dobrou náladu, pomáhá sluníčko. I zde se vědci snaží, a nacházejí souvislost mezi změnami nálad a nedostatkem vitamínu D.
Pokud se zamyslíme nad nádorovým bujením, je to vlastně porucha buněčného dělení, jak jsme již zmínili, vitamin D pomáhá udržet toto buněčné dělení v normě. Jeho nedostatek může tedy souviset také s tímto onemocněním.
Proč forma vitamínu D3
Známe dvě formy vitamínu D, a to vitamín D2 a vitamín D3. Vitamín D2 se musí v těle ještě dále metabolizovat. Kdežto vitamín D3 je již prekurzorem jeho aktivní formy kalcitriolu.
Jak užívat
Protože je vitamin D rozpustný v tucích, je žádoucí, užívat ho s jídlem. Dětem je možné přikapávat ho do mléka či jogurtu, ale i pro dospělé, je toto příjemná forma užívání. Díky tekuté formě, je možné dávku variabilně měnit. Například zvýšit v zimním období.