Rozhovor s primářem MUDr. Janem Boženským o dětské imunitě
Publikováno: 21.08.2016
Zobrazení: 1610
Rodiče musí přijmout fakt, že se imunitní systém dětí učí správně fungovat a v určitém období budou jejich děti častěji nemocné. Čtěte zajímavý rozhovor s primářem MUDr. Janem Boženským.
Podzim je náročné období nejen pro dospělé, ale především pro děti. Sychravé počasí a přechod z prázdnin do škol a školek dává velký prostor pro šíření viróz a nachlazení. Je třeba si uvědomit, že je normálním jevem, když děti onemocní. Dá se těmto stavům předcházet a posílit dětskou imunitu? Za jak dlouho je dobré poslat dítě zpátky do kolektivu? Vyřeší vše antibiotika? Vše se dozvíte v našem rozhovoru.
Na naše otázky odpovídal MUDr. Jan Boženský, primář Dětského oddělení Vítkovické nemocnice a.s. a my mu za jeho odpovědi děkujeme.
Jak nejlépe připravit dítě na vstup do školky, školy prostě do kolektivu po letních prázdninách?
Primář MUDr. Jan Boženský: Obecně lze říci, že malé děti mají rády své stereotypy a náhlá změna je většinou vnímána negativně. A tak je koncem srpna potřeba prázdninový režim postupně měnit na běžný režim školního roku tak, aby pro děti nebyl tento přechod výrazně stresující. Statistiky ukazují, že i konec prázdnin a začátek školního roku je u dětí ve znamení vyšší úrazovosti, která souvisí s návratem z prázdnin. Na děti číhají mnohé nástrahy, na které si během volných chvil odvykly. Takže projít s dětmi cestu do školy, zopakovat chování na přechodu či bezpečnou jízdu na kole, může zabránit zbytečnému pobytu v nemocnici, bolestem a stresům. Neméně důležité je také najít pravidelnost ve stravě, děti jsou o prázdninách zvyklé vstávat později a tak je logické, že časná snídaně ve školním roce pak bude pro mnohé z nich velmi obtížná. Vhodný pitný režim, dostatek zeleniny i ovoce může přispět ke zvýšení odolnosti dětského organismu po návratu do kolektivu či při podzimní změně počasí. Pokud nejsou děti zvyklé jíst dostatek zeleniny a ovoce, je možným řešením doplnění některých vitamínů a stopových prvků pomocí vhodných potravinových doplňků. Není jednoduchá universální rada, ale kombinace zdravé stravy, vhodné pohybové aktivity a přiměřeného doplnění některých vitamínů může snížit výskyt respiračních onemocnění v tomto období.
Čím se oslabuje dětská imunita?
Primář MUDr. Jan Boženský: Imunitní systém je velmi složitý mechanismus, který se učí správně reagovat již od narození a jako každý „student" může mít někdy období, kdy není jeho výkon 100%. To ale neznamená, že se jedná o oslabení imunity. Mnohdy se v praxi setkávám s názorem rodičů, že mají dítě s oslabenou či poškozenou imunitou. Většinou se jedná o děti, u kterých došlo k nárůstu běžných dětských nemocí v relativně krátkém období a ne zcela vyzrálý dětský imunitní systém tu zátěž nezvládá zcela na jedničku. Pokud ale rodiče dají imunitnímu systému svého dítěte dostatek prostoru na rekonvalescenci, tak se většinou stav upraví a vývoj dítěte probíhá zcela normálně a správně.
Jakým způsobem můžeme, co by rodiče, posilovat dětskou imunitu?
Primář MUDr. Jan Boženský: Obecně si myslím, že ve většině případů není nutné imunitní systém posilovat, je však určitě nutné respektovat přirozený průběh nemocí, nechat dětskému organismu dostatek času na zotavení a snažit se dodat tělu dostatek všech potřebných živin, vitamínů i minerálů, které jsou nezbytné pro správný růst a vývoj dítěte.
Musí se posilovat imunita celoročně? Pokud ne, kdy to má největší smysl?
Primář MUDr. Jan Boženský: Je potřeba myslet na zdraví a imunitu nejen v období zvýšeného výskytu virových onemocnění, ale je mnohem lepší na ni myslet (a nejen myslet) celoročně. Vyvážený příjem živin, dostatek vitamínů a vhodný a pravidelný pohyb je nejlepší prevencí. Je však pravdou, že v těchto rizikových obdobích není určitě na škodu přiměřeně zvýšit příjem vitamínů a to hlavně vitamínu C, tedy ovoce, zeleniny či vhodných potravinových doplňků.
Stačí, když zajistíme dětem vyváženou stravu s ovocem a zeleninou? Nebo doporučujete zvýšit pravidelný přísun vitamínů a minerálů?
Primář MUDr. Jan Boženský: Pokud jsme schopni zajistit dítěti (i sobě) dostatečný a vyvážený příjem kvalitního čerstvého ovoce a zeleniny, pak je další dodávání vitamínů a minerálů zbytečné. Výsledky mnoha vědeckých studií však ukazují, že příjem zeleniny i ovoce je u mnohých dětí více než nedostatečný. Zde se ukazuje jako nejvhodnější řešení tento deficit přechodně překlenout podáváním vhodného potravinového doplňku, který nebude obsahovat jen vysoké dávky jednotlivých vitamínů či minerálů, ale jejich přirozenou kombinaci například ve formě extraktů.
Jaká je doporučená denní dávka ovoce a zeleniny pro děti?
Primář MUDr. Jan Boženský: Zelenina spolu s obilovinami by měla tvořit základ jídelníčku našich dětí. Pro kojence a batolata je vhodné většinu druhů zeleniny tepelně zpracovat, a to buď vařením, nebo dušením, aby ji mohli dobře strávit a nenadýmala je. Množství doporučené denní dávky zeleniny závisí u dětí na jejich věku a hmotnosti, orientačně bychom mohli říci, že denní množství zeleniny u ročního dítěte je asi 100 g syrové zeleniny, u batole (2 – 3 roky) je to asi 120 g syrové zeleniny a pro předškolní dítě (4 – 6 let) se doporučená dávka pohybuje kolem 180 g syrové zeleniny. U dětí starších se pak dávka postupně zvyšuje až na množství 400 g zeleniny za den, které je doporučeno i pro dospělé osoby.
Pokud je dítě nemocné, má například chřipku. Za jak dlouho by mělo jít do školky či školy?
Primář MUDr. Jan Boženský: Zde bych doporučil dobu rekonvalescence stejně dlouhou, po jakou dobu nemoc trvala. Jednoduše, pokud bude dítě nemocné týden, nechal bych jej mimo kolektiv i ten následující. V tomto období se imunitní systém snaží obnovit „své původní schopnosti", je zranitelnější a dítě (a nejen dítě) pak může znovu snadněji onemocnět. Tato infekce pak jistě není známka porušené imunity, ale jen přirozeného průběhu „nevhodné rekonvalescence" imunitního systému.
Jak dítě můžeme chránit před opakovanými virózami?
Primář MUDr. Jan Boženský: Zdravá a vyvážená strava, přiměřený pohyb, respektování přirozeného průběhu nemoci i potřebného času rekonvalescence. Vhodně zvolené a přiměřeně podávané potravinové doplňky pak mohou průběh nemoci pozitivně ovlivnit, ale určitě bych nehledal zázračnou tabletu či sirup, který zabrání přirozeně se vyskytujícím infekcím (hlavně virovým) v dětském věku.
Vidíte v oslabení imunity i to, že dítě bere často antibiotika?
Primář MUDr. Jan Boženský: Běžně používaná antibiotika výrazným způsobem imunitu neoslabují, jejich opakované a neuvážené podávání však může vést k narušení přirozené mikrobiální rovnováhy, negativně ovlivnit střevní mikroflóru a následně pak i imunitní reakce. Podáváním vhodných a v praxi ověřených preparátů např. probiotik (živých kultur nepatogenních mikroorganizmů) můžeme nežádoucí reakce na antibiotickou terapii snížit.
Jakých chyb se rodiče nejčastěji dopouští, s čím se setkáváte ve své ordinaci?
Primář MUDr. Jan Boženský: Velkou chybou ze strany rodičů bývá vyžadování antibiotické terapie při virových infekcích. Rodiče v krátké době navštíví několik lékařů a bohužel často jsou u některého z nich „úspěšní“. Dalším problémem pak bývá nedodržování dostatečného času na úpravu zdravotního stavu dítěte po infekcích, kdy děti po poklesu teploty jdou do školky, školy či na trénink. Stále se opakující chybou je nevhodná strava vedoucí k obezitě a málo vhodného pohybu v přírodě. Těch nevhodných vzorců chování je daleko více a asi bychom mohli popsat ještě mnoho řádků, ale na to nemáme dostatek prostoru. Snad bych si dovolil poukázat na kouření rodičů a hlavně těhotných matek, které pak může a určitě zanechá na imunitním systému dítěte velmi negativní následky.
Co byste rodičům dětí doporučil pro to, aby jejich dítě bylo zdravé a přečkalo období končící zimy a časného jara ideálně bez viróz a nachlazení?
Primář MUDr. Jan Boženský: Trpělivost a pokoru. Děti byly, jsou a budou nemocné a to nezmění žádná zázračná pilulka, dokonce ani dnes tak moderní bezlepková strava či tolik zatracované očkování. Rodiče musí přijmout fakt, že se imunitní systém dětí učí správně fungovat a v určitém období budou jejich děti častěji nemocné. Musí přijmout, že je to zcela přirozené a tyto infekce dětský imunitní systém nepoškodí. Žádný rodič nechce slyšet své dítě kašlat, nerad ho vidí schvácené teplotou, ale samotný vitamín C v šumivých tabletách imunitní systém dítěte neochrání. Pestrá strava a vhodný pohyb je základem prevence, vhodné množství potravinových doplňků, které je zvolené dle aktuálního stavu a potřeb dítěte, pak může pomoci překlenout rizikové roční období.
Za odpovědi moc děkujeme.
Na otázky odpovídal MUDr. Jan Boženský, primář Dětského oddělení Vítkovické nemocnice a.s.