Zvyšte příjem zinku – podpoříte celkově svůj organismus a  imunitní systém

Zvyšte příjem zinku – podpoříte celkově svůj organismus a imunitní systém

Publikováno: 03.03.2016

Zobrazení: 24717

Trápí vás rýma a kašel? První projevy nachlazení se objevují v důsledku reakce imunitního systému na bakterie a viry. Dobrá hygiena, mytí rukou a vyvážená strava, může ovlivnit reakci imunitního systému v jeho obranné fázi. Jednou z látek, která podpoří vaší imunitu v období kdy je to nejvíce potřeba je zinek.

Zinek patří mezi minerální látky důležité pro lidský organismus. Je obsažen v každé živočišné i rostlinné buňce. Prostřednictvím enzymů reguluje správné biochemické procesy v těle, jako dělení buněk či vstřebávání makronutrientů. Vzhledem k tomu že v raném věku dochází ke zvýšenému růstu a vývoji, je zinek důležitý právě díky své účasti na správném dělení, tedy množení buněk jednotlivých orgánových tkání, jako třeba kostí. V dospělosti může jeho nízká hladina stát za problémy s  plodností i za horší odolností vůči běžným onemocněním vlivem oslabené obranyschopnosti.

Ideální denní dávka zinku se pohybuje kolem 7 mg pro ženy a 10 mg pro muže. V těhotenství se díky výživě plodu zvyšují nároky na příjem minerálů o zhruba dva miligramy. Lidem v ekonomicky vyspělých zemích poskytuje adekvátní množství zinku pestrá strava. Jaký zlomek lidí si však dopřává vyvážený jídelníček? Ve skutečnosti zkonzumuje běžný Evropan jen 60 až 80 procent doporučené denní dávky zinku.
 

Zinek od hlavy až k patě

Zinek je nedílnou součástí každé naší buňky. Jako základní prvek podporující růst je nejvíce zastoupen ve svalech, kostech a játrech. Vyskytuje se také v molekulách inzulínu i v oční duhovce, kde ovlivňuje vidění. Optimální hladina zinku v těle napomáhá udržet rovnováhu imunitního systému a pozitivně působí na metabolismus bílkovin a sacharidů.
 

Pohodové nachlazení? 

Jak poukazuje Evropská rada pro informace o potravinách (European Food Information Council, EUFIC), dostatečný příjem zinku je nezbytný také pro tvorbu bílých krvinek, jejichž funkcí je chránit naše tělo před viry a škodlivými bakteriemi. V této roli figuruje zinek jako významný pomocník pro posílení obranyschopnosti organismu. 

V roce 2011 uveřejnil server BBC studii Postgraduálního institutu medicínského vzdělání a výzkumu v indickém Chandigarh, která tuto teorii potvrdila v praxi na 1500 dobrovolnících. Vědci zjistili, že účastníci studie, kteří pravidelně užívali preparáty se zinkem, pociťovali průběh nachlazení mírnější a ke zlepšení došlo v kratší době

Zinek prokazuje antibakteriální účinky při užití zvenčí. Masti obsahující minerály přispívají při hojení otevřených rán a oděrek. Na zinek spoléhají i mnohé krémy proti akné. 
 

Problémy s početím 

Dlouhodobý nedostatek zinku v těle může mít velmi závažné následky. U dětí vede až ke zpomalení růstu a psychomotorického vývoje. U dospělých bývá prvním signálem nízké hladiny zinku vypadávání vlasů, poškozené nehty a kůže či špatné hojení drobných poranění. Jelikož je zinek nejvíce koncentrovaný ve tkáni varlat a vaječníků, jeho nízký příjem může být příčinou současných problémů vysokého počtu párů s reprodukcí. Je prokázáno, že zinek udržuje hladinu testosteronu u mužů a obecně ovlivňuje plodnost a početí, kdy dochází k dělení zárodečné buňky, na kterém závisí kvalita plodu a jeho životaschopnost. 
 

Jak získat zinek? 

Předávkování a otrava zinkem je téměř vyloučená, znamenalo by to zkonzumovat zhruba 170 mg zinku denně. V přírodě se zinek vyskytuje pouze ve sloučeninách, v našich podmínkách je největším jeho potravinovým zdrojem červené maso se čtyřmi až osmi miligramy minerálů na 100 gramů, dále také vejce, celozrnné obiloviny, ořechy a luštěniny. Snadný příjem zinku zajišťují vitaminové doplňky běžně dostupné v lékárnách.
 

Vitamin C, selen a zinek, spolehlivá podpora imunity nejen u dětí
18.01.2024

Vitamin C, selen a zinek, spolehlivá podpora imunity nejen u dětí

Dětský organismus má v zimě napilno. Kromě náročného vývoje musí děti čelit častým nachlazením, zejména pokud navštěvují dětský kolektiv, kde se viry velmi snadno šíří. Snad každý rodič se tak v zimě potýká s koloběhem nachlazení, které si děti přináší ze školek a škol. Poradíme vám, čím obohatit jídelníček, a podpořit imunitu a celkové zdraví, a to nejen u dětí, ale také u dospělých.

Přečtěte si více
Zobrazení: 2232
Imunita z přírody
04.04.2022

Imunita z přírody

S jarem nastává ten správný čas nastartovat organismus a podpořit jeho odolnost. Možností, jak podpořit normální funkci imunitního systému, a tím i celkové zdraví, je mnoho. Základem je však zdravý životní styl, jehož součástí je dostatek pohybu na čerstvém vzduchu, tedy v přírodě. A právě tipy z přírody, které podpoří vaši imunitu, vám přinášíme.

Přečtěte si více
Zobrazení: 243
Jídelníček pro podporu dětské imunity
26.07.2023

Jídelníček pro podporu dětské imunity

Ačkoliv je téma dětské imunity aktuální zejména v chladných měsících, nejeden rodič si uvědomuje, že podporovat dětskou imunitu je důležité během celého roku. Infekce dýchacích cest mohou v létě nemile překvapit a namísto prázdninových radovánek může děti čekat klid na lůžku. Dětskou imunitu lze výrazně ovlivnit také skladbou jídelníčku. Co by v něm nemělo chybět, vám poradíme.  

 

Přečtěte si více
Zobrazení: 576