Příčiny zánětu močových cest

Příčiny zánětu močových cest

Publikováno: 03.12.2015

Zobrazení: 7269

Zánět močových cest postihuje častěji ženy než muže, a to z důvodu odlišné anatomické stavby močového ústrojí. V České republice někdy prodělalo zánět močových cest 70 % žen a u 15 % se záněty vrací opakovaně.

Příčiny zánětu močových cest

Alespoň jednou za život si téměř každý z nás (častěji ženy) projdeme infekcí močových cest. Je to onemocnění, které je nejčastěji vyvoláno bakterií Escherichia coli, která je součástí běžné střevní mikroflóry. Tato bakterie produkuje látky, které brání přemnožení nebezpečných bakterií ve střevech a podílí se na tvorbě některých vitaminů.

Pokud se ale dostane do našeho močového ústrojí, způsobuje problémy. Bakterie se do močového měchýře dostanou proti proudu moči přes močovou trubici. V případě oslabení organismu, nebo pokud nepijeme dostatek tekutin a měchýř není dostatečně proplachován, bakterie se zde usadí a množí se. Proto je důležité dodržovat pitný režim, aby nedošlo k tomu, že infekce postoupí až do ledvin a způsobí závažné problémy.

Rizikové faktory zánětu močových cest:

Bakterie se nejčastěji do našeho močového systému dostává močovou trubicí z konečníku.

Náchylnější k onemocnění infekcí močových cest jsou ženy. Muži trpí zánětem močových cest méně často – a je to proto, že mají konečník a močovou trubici dále od sebe než ženy a také proto, že jejich močová trubice je delší a bakterie musí překonat větší vzdálenost než se dostanou do močového měchýře, kde by se mohly rozmnožit.

Další příčiny:

Kromě nedostatečné hygieny způsobuje zánět močových cest také například zadržování močení, nedostatečný přísun tekutin nebo ochablé svalstvo po porodu nebo po menopauze.

Možnost infekce stoupá také při rizikovém sexuálním chování. Nedodržování dostatečné hygieny při sexu může vést k zánětu močových cest.

Riziko zánětu močových cest je také vyšší u lidí trpících cukrovkou. Důvod je prostý – jejich moč obsahuje větší množství cukru než u zdravých lidí a toto sladké prostředí podporuje množení bakterií.

Prevence:

  • dostatečná hygiena
  • pít dostatečné množství tekutin
  • jako doplňková prevence působí látky obsažené v některých tradičně užívaných rostlinách s močopudnými účinky
  • dbát na to, abychom neprochladli „zespoda“ (nesedat si na chladné povrchy, nechodit s holými zády)
Brusinky a péče o močové cesty
08.08.2023

Brusinky a péče o močové cesty

Ačkoliv s infekcemi močových cest se setkávají především ženy, nevyhýbá se ani mužům a dětem. Pokud se objeví časté nucení na močení a bolest nebo pálení při močení, zpozorněte! Díky včasné diagnostice si můžete ušetřit mnoho nepříjemných chvil. A protože s podporou zdraví močových cest jsou často spojovány brusinky, pojďme si jejich účinky představit, stejně jako řady Urinal a Uroval, které extrakty z brusinek obsahují.

Přečtěte si více
Zobrazení: 1056
Vaginální mykóza hrozí i v zimě
06.02.2023

Vaginální mykóza hrozí i v zimě

Nepříjemná infekce, s níž se během života setká až 75 % žen, není jen výsadou letních měsíců, ale objevit se může kdykoliv, tedy i v zimě. Mezi příčiny vaginálních infekcí v tomto období patří zejména návštěva bazénů, saun a vířivek. Na co si dát pozor, a jak se těmto „ženským obtížím“ vyhnout, vám poradíme.

Přečtěte si více
Zobrazení: 841