Bolesti kloubů: Výhody ortopedické obuvi

Bolesti kloubů: Výhody ortopedické obuvi

Publikováno: 30.11.2015

Zobrazení: 614

Hledáte důvody, proč řešit nákup ortopedické obuvi? Máme pro vás odpovědi. Přečtěte si výhody ortopedické obuvi a začněte s péčí o svá chodidla včas.

Velmi častým důvodem k návštěvě lékaře bývají bolesti kloubů. Přitom ztuhlé a bolavé klouby na nohou a chodidlech se netýkají jen starších osob. Některá onemocnění jako například osteoartróza nebo revmatická artritida nás mohou zastihnout i kolem třiceti let.

Nejčastější příčinou bolesti kloubů je opotřebení kloubní chrupavky, která se ztenčuje. Proto je dobré včas začít užívat doplňky stravy s obsahem glukosamin sulfátu a kolagenu, které pomáhají vyživovat kloubní chrupavku.

Prospěšnost ortopedické obuvi:

Ortopedická obuv či ortopedické vložky mají zajistit správné postavení nohy, případně odlehčit přetěžovanou oblast – chodidlo. Správným použitím ortopedických vložek dojde k ústupu bolestí nohou. Individuální ortopedická obuv je významným léčebně preventivním zdravotnickým prostředkem ke korekci vrozených i získaných vad nohou a k podpoře nožní klenby.

Obuv je tedy individuálně vyrobená na základě měření chodidla, které provádí ortopedický technik. Každý díl obuvi se vyrábí ručně. Vzhledem k finanční náročnosti výroby hradí obvykle podstatnou část nákladů zdravotní pojišťovna.

Ortopedické vložky:

Sestavení ortopedické vložky vychází z vyšetření chodidel, kdy se sejmou otisky chodidla, nebo se vyhotoví sádrový odlitek. Následně se vyrobí taková ortopedická vložka, která je vhodná do stávající obuvi zákazníka, který tak nemusí měnit celý svůj botník. Ortopedická vložka se vyrobí tak, aby bylo v botě dostatek místa pro nohu, přičemž vložka vyniká svojí tenkostí a v potřebných místech zachovává korekční funkce pro chodidlo.

I když v posledních letech je odborníky věnována podstatně větší pozornost problematice obouvání, je kultura péče o nohy stále nízká. To vede často ke vzniku deformit jak na plosce, tak i na kostře nohy. K nejčastějším změnám na chodidle patří podélně a příčně plochá noha, vbočený palec nebo otlaky na chodidle.

Zejména u dětí, jejichž vyvíjející se nohy jsou velmi citlivé na nekvalitní obuv, je proto důležité včas podchytit postižení a  začít používat ortopedickou vložku. Každý z nás občas podlehne líbivé nabídce levné dětské obuvi, měli bychom však mít na paměti, že ve většina případů jde o nekvalitní boty a jejich nošení může vést k vážným následkům v dospělosti.

Ortopedické vložky pro sportovce:

Jsou vyráběny ze speciálních hi-tech termoplastických syntetických materiálů a snesou např. i dvoufázový trénink. Tvar vložky je přizpůsoben sportovní obuvi, ať se jedná o obuv běžeckou, kopačky, brusle či lyžáky. Použitým materiálem bývá většinou přírodní useň (kůže) z hověziny nebo teletiny. Jejich hlavní výhodou je prodyšnost a minimální výskyt mykóz v oblasti plosky nohy. Noha se v obuvi vybavené koženou ortopedickou vložkou potí daleko méně než při použití syntetických materiálů.

Bolest kloubů: Cviky na uvolnění kloubů
30.07.2015

Bolest kloubů: Cviky na uvolnění kloubů

Ulevte si od bolesti kloubů správnými cviky. Udržte se dlouhodobě v pohybu a zařaďte do svého denního režimu cviky, které najdete v našem článku.

Přečtěte si více
Zobrazení: 4616
Bolest kloubů: Jak se projevuje artróza
09.06.2021

Bolest kloubů: Jak se projevuje artróza

Bolí vás klouby a chcete vědět, jak se projevuje artróza? Udělejte si přehled o nejčastějších příznacích a zjistěte, jak ji předcházet.

Přečtěte si více
Zobrazení: 28695
Bolest kloubů: Jak jí předcházet
27.10.2015

Bolest kloubů: Jak jí předcházet

Bolavé klouby nemusí být váš případ. Naučte se, jak jim předejít. Věnujte se vhodným sportům, zaměřte se na zdravý životní styl a doplňte stravu o správně vybrané potraviny.

Přečtěte si více
Zobrazení: 827