Ztuhlé kyčle? Známe cviky, které vám uleví!
Publikováno: 03.04.2023
Zobrazení: 10652
Kyčelní klouby patří nejen mezi největší, ale také nejzatěžovanější klouby v lidském těle. Fungují-li správně, umožňují nám bezbolestný pohyb. Jsou-li příliš zatěžovány, mohou se objevit bolesti, omezená hybnost a ztuhlost. Jak o klouby správně pečovat a jaké cviky bolavým a ztuhlým kloubům uleví, vám poradíme.
I klouby vyžadují péči!
Opotřebení kloubů se může začít projevovat již po třicátém roce věku. Příčinou bolavých a ztuhlých kloubů nemusí být tedy jen věk, ale také nadměrná fyzická zátěž, sport (zejména běh), vrozené vývojové vady kyčlí, špatný styl chůze, nevhodná obuv, obezita aj. Dlouhodobé bolesti kyčelních kloubů je vhodné konzultovat s lékařem, který doporučí vhodnou léčbu, která ovšem musí být komplexní. Jedním ze základních doporučení je optimální tělesná hmotnost, pestrý a vyvážený jídelníček s obsahem vitaminů a minerálů a přiměřená tělesná aktivita. Do jídelníčku je vhodné zařadit doplňky stravy na podporu zdraví kloubů a pohybového aparátu, protože i klouby potřebují výživu. Jedničku na trhu, Proenzi, není třeba dlouze představovat. Jde o špičkovou komplexní kloubní výživu obsahující chondroitin, glukosamin, MSM a kolagen typu II., základní stavební složky chrupavky, a navíc další vitaminy, minerály a bylinné extrakty přispívající k udržení zdraví kloubů, a tím k zajištění pohyblivosti a soběstačnosti i ve vyšším věku. Proenzi podporuje všechny klouby, nejen kyčelní, a účinek přetrvává u některých doplňku stravy Proenzi i po ukončení užívání, a to 2 až 3 měsíce. Značka Proenzi poskytuje kompletní kloubní péči a nabízí široké portfolio zahrnující nejen doplňky stravy, ale také kosmetické přípravky určené pro péči a výživu kloubů.
Ulevte svým bolavým a ztuhlým kloubům!
Cvik č. 1
Postavte se čelem k židli, tak aby sedadlo směřovalo k vám. Jednu nohu pokrčte a celým chodidlem postavte na židli. Ruce položte na pokrčenou nohu. Procvičována bude kyčel na zemi stojící nohy. Zhluboka se nadechněte a posunujte tělo dopředu. Pohyb kupředu dělejte do doby, než ucítite tlak v třísle. 5 sekund vydržte a poté pomalu vracejte tělo do základní polohy. Cvik opakujte 5x na každé noze.
Cvik č. 2
Zaujměte polohu na čtyřech. Předloktí položte na zem a kolena dejte co nejdál od sebe. Pomalu přenášejte váhu dopředu a dozadu. Po celou dobu mějte napřímená záda, prostor mezi lopatkami a hlavu v ose páteře.
Cvik č. 3
Lehněte si na záda, pravou nohu mějte pokrčenou, levá noha je natažená do tzv. fajfky. Paže položte mírně od těla dlaněmi vzhůru. Držte lopatky u sebe, hlavu mějte v ose páteře. Pomalu otáčejte levou nohu doprava a doleva, přičemž pohyb vychází z kyčle. Opakujte 10x pro každou kyčel.
Cvik č. 4
Zaujměte turecký sed, mějte chodidla u sebe tak, aby se dotýkaly. Proveďte předklon, ve kterém chvíli vydržíte a pomalu se vracejte zpět do základní polohy.
Sáhněte po vhodných pomůckách a vyberte si odbournou pomoc
Pokud se na cvičení kyčlí chcete zaměřit, určitě vyhledejte odbornou pomoc. Pravidelné cvičení pod vedením odborníka Vám pomůže se správnou technikou a také velmi důležitým dýcháním. Kromě odborné pomoci je k dostání celá řada pomůcek. Vybírat můžete ze široké nabídky odporových gum, které mohou být skvělým pomocníkem právě při posílení svalů v oblasti nohou, břicha, boků a pasu. Kromě odporových gum by Vám doma neměl chybět kvalitní míč, vhodný pro Vaši výšku. Nafukovací míč Vám poslouží jako skvělý pomocník při uvolňování a relaxaci.