Jak ovlivnit riziko vzniku zánětu močových cest?

Jak ovlivnit riziko vzniku zánětu močových cest?

Publikováno: 27.03.2023

Zobrazení: 1254

Přemnožení škodlivých bakterií v močových cestách, nedostatečná hygiena, potlačování nucení na močení, ale také oslabená imunita patří mezi časté příčiny zánětů močových cest. Ačkoliv jde o onemocnění postihující převážně ženy, nevyhýbá se ani mužům. Vzhledem k tomu, že infekce močových cest mají tendenci se opakovat, není od věci si připomenout, jak o zdraví močových cest a ledvin pečovat.

Nejčastější viník? Bakterie!

Infekce, které mohou postihnout nejen močový měchýř, ale také prostatu, močovou trubici a ledviny, jsou označovány jako záněty močových cest. I když se častěji objevují u žen, což je dáno odlišnou anatomií močového ústrojí, nevyhýbají se ani mužům a dětem. Močová trubice je u žen kratší, což usnadňuje průchod bakterií z konečníku do močového měchýře, kde se bakterie, nejčastěji Escherichia coli, usadí a přemnoží, což může způsobit řadu nepříjemných obtíží. U přemnožení škodlivých bakterií hraje významnou roli také pitný režim, jehož nedodržování ke vzniku onemocnění močových cest může přispívat.
 

Projevy zánětů močových cest

Pálení, bolest a řezání při močení, časté nutkání k močení, neschopnost se vymočit, křeče a bolesti v podbřišku, páchnoucí, tmavá a zakalená moč patří mezi typické projevy zánětů močových cest. Objevit se může také krev v moči a zvýšená teplota. Pokud se bolest přesouvá z podbřišku do beder může jít již o známku toho, že zánět se mohl přesunout do ledvin. Konzultaci s lékařem proto v případě obtíží neodkládejte. Lékař provede vyšetření moči a v případě pozitivního nálezu zahájí léčbu antibiotiky.
 

Patříte mezi ohrožené?

Mezi ohrožené skupiny osob patří hlavně ženy, jejichž intimní hygiena není dostatečná, nebo není správně prováděná, a to nejen při každodenní hygieně, ale také vždy po pohlavním styku. Zvýšené riziko hrozí také těhotným ženám, osobám s vrozenou deformitou v močových cestách, diabetikům a mužům se zvětšenou prostatou. Pro ženy je rizikové období menopauzy, které může být doprovázeno inkontinencí zapříčiněnou nižší hladinou pohlavních hormonů v krvi.
 

Jak podpořit zdraví močových cest a ledvin?

Podpořit zdraví močových cest a ledvin, a to i během užívání antibiotik, je vhodné doplňky stravy s obsahem látek přírodního původu, které mohou podpořit tvorbu a vylučování moči, a tím i vyplavování škodlivých bakterií z močového měchýře. Oblíbené jsou doplňky stravy obsahující extrakty z bylin tradičně užívané pro své příznivé účinky na ledviny, nebo močový měchýř, močovou trubici a prostatu (např. zlatobýl obecný, kopřiva dvoudomá a bříza bělokorá). Vhodné jsou doplňky stravy obsahující i látky, které navíc podpoří i imunitu a celkové zdraví.
 

Náš tip? Kanadské brusinky!

Jednou z častých složek doplňků stravy na podporu zdraví močových cest jsou kanadské brusinky, nebo-li klikva velkoplodá (Vaccinium macrocarpon), které jsou bohatým zdrojem bioflavonoidů, fenolových sloučenin a dalších přírodních látek. Jsou nejznámější potravinou spojovanou s močovými cestami. Dnes běžně můžete koupit sušené brusinky, příp. si je můžete sami nasbírat a zavařit, nebo usušit. Pokud raději volíte doplňky stravy, doporučujeme řadu Urinal a Uroval. Urinal se zlatobýlem obsahuje kombinaci extraktu z kanadských brusinek, sušené brusinkové šťávy, vitaminu D a navíc extrakt ze zlatobýlu obecného, který podporuje zdraví dolních močových cest. Díky obsaženému vitaminu D přispívá ke správné funkci imunity. Urinal Sirup je lahodnou formou přípravku Urinal®, který obsahuje aktivní složku NutriCran®, sušený koncentrát šťávy kanadských brusinek (Vaccinium macrocarpon). Tento vysoce koncentrovaný sirup je možno užívat společně s antibiotiky.
 

Širokou nabídku dalších prémiových produktů na podporu zdraví močových cest a ledvin nakoupíte výhodně na našem e-shopu!


 

Tento článek byl vytvořen ve spolupráci s: 

Mgr. Denisa Salvová

Absolvovala obor Rehabilitační psychosociální péče na Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity. Působila ve zdravotně sociální oblasti jako vedoucí poraden, terapeut a lektor kurzů pro pracovníky v pomáhajících profesích. V současné době se zajímá o oblast medicíny, zdravotnictví, zdravého životního stylu a psychologie.

Příznaky zánětu močových cest
03.06.2021

Příznaky zánětu močových cest

Mezi první příznaky zánětu močových cest patří bolest v podbřišku. Člověk má také nutnost častého močení, ale s produkcí jen malého množství moči. Dále při močení můžeme cítit nepříjemně řezavou a pálivou bolest, zejména ke konci močení.

Přečtěte si více
Zobrazení: 20155
Jak se léčí zánět močových cest
20.11.2015

Jak se léčí zánět močových cest

Musíte se vypořádat se zánětem močových cest a netušíte, jak se s ním vypořádat a jak probíhá jeho léčba? Připravili jsme pro vás přehled, který vám tuto problematiku objasní.

Přečtěte si více
Zobrazení: 59301
Jak udržet močové cesty ve zdraví? Překvapeny budou hlavně ženy!
07.01.2022

Jak udržet močové cesty ve zdraví? Překvapeny budou hlavně ženy!

Také patříte mezi ty, kteří úzkostlivě dbají na to, aby oblast břicha a zad byla v zimě v teple? Možná se budete divit, že nejen chlad, ale také sex může být příčinou obtíží s močovými cestami. Víte, jak ovlivnit zdraví vašich močových cest?
 

Přečtěte si více
Zobrazení: 599
Příčiny zánětu močových cest
03.12.2015

Příčiny zánětu močových cest

Zánět močových cest postihuje častěji ženy než muže, a to z důvodu odlišné anatomické stavby močového ústrojí. V České republice někdy prodělalo zánět močových cest 70 % žen a u 15 % se záněty vrací opakovaně.

Přečtěte si více
Zobrazení: 7263
Tipy pro zdraví močových cest
22.01.2021

Tipy pro zdraví močových cest

Infekcemi močových cest si během svého života projde více než polovina žen a každý pátý muž. Ženy jsou více ohroženy díky jiné anatomické stavbě močových cest. Kratší močová trubice je lokalizována v blízkosti konečníku a gynekologických cest, což usnadňuje vstup bakterií do močových cest. Jak o zdraví močových cest pečovat, abychom se vyhnuli nepříjemnému pálení a řezání při močení?

Přečtěte si více
Zobrazení: 337
Opakované záněty močových cest a jak jim předcházet
17.03.2020

Opakované záněty močových cest a jak jim předcházet

Zánět močových cest je velkým strašákem převážně u ženské části populace. Nevyhýbá se ale ani mužům a dětem. Nejčastějším místem, kde se obecně infekce objevují je močová soustava a nejčastějším typem infekce močové soustavy je zánět močového měchýře. Není-li zánět včas podchycen, může vést až k vážnému onemocnění ledvin. Jaké jsou příznaky zánětu močových cest a jak jim předcházet?

Přečtěte si více
Zobrazení: 18697
Jak poznat ledvinové kameny?
06.03.2023

Jak poznat ledvinové kameny?

Na čtvrtek 11. března připadá Světový den ledvin a i my jsme si pro Vás připravili článek na téma LEDVINY A LEDVINOVÉ KAMENY. Ledvinové kameny jsou problém poměrně častý a také velmi bolestivý. I když mnohem častěji postihuje muže, nevyhýbá se ani ženám a dětem. U těch, kteří již onemocnění jednou prodělali je navíc pravděpodobné, že se bude opakovat. Co všechno vznik ledvinových kamenů ovlivňuje a jak zdraví ledvin podpořit, vám prozradíme.

Přečtěte si více
Zobrazení: 5712
Potraviny prospěšné ledvinám
10.03.2020

Potraviny prospěšné ledvinám

Světový den ledvin každoročně připadá na druhý čtvrtek v březnu. Tento den je vyhlašován Mezinárodní federací pro nemoci ledvin a Mezinárodní nefrologickou společností. Cílem Světového dne ledvin je seznámit širokou veřejnost s problematikou onemocnění ledvin včetně dopadů na naše zdraví a možné prevence. Mnoho nefrologických ambulancí a dialyzačních středisek v tento den provádí bezplatné vyšetření ledvin. Zdraví ledvin je ale také otázkou výživy. Seznam potravin, kterými můžeme zdraví ledvin podpořit, vám přinášíme.

Přečtěte si více
Zobrazení: 14019
Každý desátý Čech trpí onemocněním ledvin
09.05.2019

Každý desátý Čech trpí onemocněním ledvin

Ledviny jsou životně důležitý orgán, který je zodpovědný za očistu a detoxikaci. Podle odborníků má ale každý desátý Čech onemocnění ledvin, aniž by o tom věděl. Onemocnění lze přitom velmi snadno diagnostikovat prostřednictvím vyšetření moči, krve a krevního tlaku. Pokud se potýkáte s nepříjemným pálením a řezáním při močení, bolestí v podbřišku nebo častým močením, je nutné se zamyslet, zda jsou vaše ledviny v pořádku.

Přečtěte si více
Zobrazení: 7667