Jak ovlivnit riziko vzniku zánětu močových cest?
Publikováno: 27.03.2023
Zobrazení: 1455
Přemnožení škodlivých bakterií v močových cestách, nedostatečná hygiena, potlačování nucení na močení, ale také oslabená imunita patří mezi časté příčiny zánětů močových cest. Ačkoliv jde o onemocnění postihující převážně ženy, nevyhýbá se ani mužům. Vzhledem k tomu, že infekce močových cest mají tendenci se opakovat, není od věci si připomenout, jak o zdraví močových cest a ledvin pečovat.
Nejčastější viník? Bakterie!
Infekce, které mohou postihnout nejen močový měchýř, ale také prostatu, močovou trubici a ledviny, jsou označovány jako záněty močových cest. I když se častěji objevují u žen, což je dáno odlišnou anatomií močového ústrojí, nevyhýbají se ani mužům a dětem. Močová trubice je u žen kratší, což usnadňuje průchod bakterií z konečníku do močového měchýře, kde se bakterie, nejčastěji Escherichia coli, usadí a přemnoží, což může způsobit řadu nepříjemných obtíží. U přemnožení škodlivých bakterií hraje významnou roli také pitný režim, jehož nedodržování ke vzniku onemocnění močových cest může přispívat.
Projevy zánětů močových cest
Pálení, bolest a řezání při močení, časté nutkání k močení, neschopnost se vymočit, křeče a bolesti v podbřišku, páchnoucí, tmavá a zakalená moč patří mezi typické projevy zánětů močových cest. Objevit se může také krev v moči a zvýšená teplota. Pokud se bolest přesouvá z podbřišku do beder může jít již o známku toho, že zánět se mohl přesunout do ledvin. Konzultaci s lékařem proto v případě obtíží neodkládejte. Lékař provede vyšetření moči a v případě pozitivního nálezu zahájí léčbu antibiotiky.
Patříte mezi ohrožené?
Mezi ohrožené skupiny osob patří hlavně ženy, jejichž intimní hygiena není dostatečná, nebo není správně prováděná, a to nejen při každodenní hygieně, ale také vždy po pohlavním styku. Zvýšené riziko hrozí také těhotným ženám, osobám s vrozenou deformitou v močových cestách, diabetikům a mužům se zvětšenou prostatou. Pro ženy je rizikové období menopauzy, které může být doprovázeno inkontinencí zapříčiněnou nižší hladinou pohlavních hormonů v krvi.
Jak podpořit zdraví močových cest a ledvin?
Podpořit zdraví močových cest a ledvin, a to i během užívání antibiotik, je vhodné doplňky stravy s obsahem látek přírodního původu, které mohou podpořit tvorbu a vylučování moči, a tím i vyplavování škodlivých bakterií z močového měchýře. Oblíbené jsou doplňky stravy obsahující extrakty z bylin tradičně užívané pro své příznivé účinky na ledviny, nebo močový měchýř, močovou trubici a prostatu (např. zlatobýl obecný, kopřiva dvoudomá a bříza bělokorá). Vhodné jsou doplňky stravy obsahující i látky, které navíc podpoří i imunitu a celkové zdraví.
Náš tip? Kanadské brusinky!
Jednou z častých složek doplňků stravy na podporu zdraví močových cest jsou kanadské brusinky, nebo-li klikva velkoplodá (Vaccinium macrocarpon), které jsou bohatým zdrojem bioflavonoidů, fenolových sloučenin a dalších přírodních látek. Jsou nejznámější potravinou spojovanou s močovými cestami. Dnes běžně můžete koupit sušené brusinky, příp. si je můžete sami nasbírat a zavařit, nebo usušit. Pokud raději volíte doplňky stravy, doporučujeme řadu Urinal a Uroval. Urinal se zlatobýlem obsahuje kombinaci extraktu z kanadských brusinek, sušené brusinkové šťávy, vitaminu D a navíc extrakt ze zlatobýlu obecného, který podporuje zdraví dolních močových cest. Díky obsaženému vitaminu D přispívá ke správné funkci imunity. Urinal Sirup je lahodnou formou přípravku Urinal®, který obsahuje aktivní složku NutriCran®, sušený koncentrát šťávy kanadských brusinek (Vaccinium macrocarpon). Tento vysoce koncentrovaný sirup je možno užívat společně s antibiotiky.
Širokou nabídku dalších prémiových produktů na podporu zdraví močových cest a ledvin nakoupíte výhodně na našem e-shopu!