Bolest kloubů: Jak jí předcházet

Bolest kloubů: Jak jí předcházet

Publikováno: 27.10.2015

Zobrazení: 840

Bolavé klouby nemusí být váš případ. Naučte se, jak jim předejít. Věnujte se vhodným sportům, zaměřte se na zdravý životní styl a doplňte stravu o správně vybrané potraviny.

Bolest v koleni, bolest kyčle, artróza. Že jste mladí a netýká se vás? Chyba lávky. Obtíže kloubů se nedotýkají  jen seniorů, propuknout mohou i v mladém věku. Jenže si to málokdo z nás uvědomuje. O své klouby se staráme až v okamžiku, kdy nás bolí. A to už je většinou pozdě. Jak se o klouby starat a na co si dát pozor?

Za bolestí kloubů většinou stojí nadměrná fyzická zátěž, obezita a v některých případech také dědičné dispozice. Zatím co s genetickou výbavou toho moc nenaděláte, ostatním rizikům můžete hravě předejít. Pojďme si je rozebrat hezky popořadě.

Sportem ku zdraví a bolavým kloubům

Pokud jde o klouby, není sport jako sport. Zatímco plavání, pomalá chůze, ale i jízda na kole vašim kloubům prospívá, sporty jako tenis, squash nebo třeba florbal, při kterých jsou klouby vystaveny prudkým nárazům a otřesům, nikoliv.

Platí zde jednoduché pravidlo. Sporty, při kterých zatěžujete rovnoměrně celý pohybový aparát, tedy oboustranné nebo symetrické sporty, vašim kloubům, a celému pohybovému ústrojí pomáhají.

Naopak tzv. jednostranné sporty, při kterých nadměrně přetěžujete pouze jednu část těla, vedou naopak k opotřebení kloubů a také k mnoha zraněním. Těm, kteří jednostranným sportům holdují a nehodlají se jich vzdát, radí odborníci zejména užívání doplňků stravy s obsahem vitaminu C, který podporuje tvorbu kolagenu pro správnou funkci kloubních chrupavek.

Redukce hmotnosti a zdravý životní styl

Chcete-li se starat o své klouby, je potřeba si uvědomit, jaká tíha na nich dennodenně leží. Pokud jde o tzv. nosné klouby jako kolena a kyčle, které jsou postiženy nejčastěji, je to především tíha vašeho těla.

Maximálně své klouby ochráníte, když snížíte svou hmotnost. Upravte svůj jídelníček, věnujte se vhodné pohybové aktivitě. Pokud jste se doteď sportu vyhýbali, začněte třeba s plaváním nebo  chůzí. Ostatně je to pohyb, na který jsou vaše klouby zvyklé už od malička.

Pomocí vyvážené stravy a pravidelného pohybu navíc můžete předejít i celé řadě dalších onemocnění.

Jak si zregenerovat kolenní klouby
01.12.2015

Jak si zregenerovat kolenní klouby

Bolest kloubů se často objeví náhle, bez ohledu na věk. Onemocnění kloubů se vyskytuje nejčastěji v kloubech, které jsou vystaveny větší zátěži, jako jsou klouby kolenní nebo kyčelní. Kolenní kloub je nejsložitějším kloubem lidského těla a právem si zaslouží velkou péči, ať už v rámci prevence, po vzniku zranění, nebo chronických obtíží.

Přečtěte si více
Zobrazení: 5279
Bolest kloubů: Cviky na uvolnění kloubů
30.07.2015

Bolest kloubů: Cviky na uvolnění kloubů

Ulevte si od bolesti kloubů správnými cviky. Udržte se dlouhodobě v pohybu a zařaďte do svého denního režimu cviky, které najdete v našem článku.

Přečtěte si více
Zobrazení: 4681
Klouby
16.12.2015

Klouby

Pečujte o své klouby. Dbejte na zdravý životní styl, ale i na doplnění potřebných minerálů a vitamínů pomocí speciálních doplňků stravy, kosmetických a zdravotnických prostředků od renomovaného českého výrobce.

Přečtěte si více
Zobrazení: 398