13 tipů, jak přestat s kouřením

13 tipů, jak přestat s kouřením

Publikováno: 10.05.2023

Zobrazení: 72561

Skončit s kouřením nebývá vůbec snadné, což by mohl potvrdit nejeden kuřák.  Neházejte ale flintu do žita! Máme pro vás několik tipů, díky kterým se vám závislosti na nikotinu možná konečně podaří zbavit, a pokud ne, neváhejte se obrátit na svého praktického lékaře o doporučení na poradenské zařízení, ve kterém se závislostí na nikotinu zabývají.

1. Určete si dobrý důvod

K tomu, aby se člověk vzdal cigaret, je zapotřebí hodně dobrý důvod. Ačkoliv každý ví, že kouření zdraví škodí, často jde o motiv nedostačující. Přestat kouřit musíte opravdu chtít. Ne kvůli partnerovi, ale především kvůli sobě. Zkuste se zamyslet, jaké konkrétní benefity by vám abstinence od nikotinu přinesla. Více peněz, za které byste mohli jet na vysněnou dovolenou? Lepší kondici? Zdravější pleť, nehty i zuby? Je toho opravdu hodně!


2. Nepřeceňte svou vůli

Vyhodit do koše krabičku cigaret s tím, že od této chvíle si nezapálíte, je gesto hodné hrdiny. Nikotin je ale velmi návykový a pro většinu lidí bývá téměř nemožné překonat počáteční abstinenční příznaky. Naštěstí dnes můžete využít celou řadu prostředků, které abstinenční příznaky zmírní. Před tím, než s kouřením přestanete, buďte na prvotní náročné období připraveni a vybavte se např. nikotinovými náplastmi nebo žvýkačkami.
 

3. Vyhněte se spouštěčům

Kdy míváte největší chuť si zapálit? Když pijete kávu, alkohol nebo jste ve společnosti? Pro začátek se raději snažte těmto rizikovým spouštěčům vyhýbat. Jen zbytečně byste pokoušeli svoji vůli, která v počátcích nemusí být tak silná.
 

4. Pořádně doma vygruntujte

Vyhoďte všechny cigarety, zapalovače, popelníky a nenechávejte si nic pro případ, že byste opět začali kouřit. Vyperte záclony, závěsy a prádlo načichlé kouřem, nechte si vyčistit koberce a vyleštěte nábytek. V čistém a voňavém prostředí nebude chuť na cigaretu tak urputná.
 

5. Pijte vodu

Dodržujte pitný režim, pijte ideálně kolem dvou litrů čisté vody denně. Voda potlačuje chuť na cigarety a netloustne se po ní, takže je to mnohem lepší řešení, než kdybyste svou touhu zajídali tunami čokoládových tyčinek.
 

6. Vytvořte si „krizový scénář“

Počítejte s tím, že přijde chvíle, kdy vás přepadne touha si zapálit. Pro takové momenty je dobré mít v záloze účinná opatření. Vypijte sklenici vody, něco malého snězte, jděte se na dvacet minut projít, zatelefonujte známému, dejte si sprchu, … cokoli, co vám pomůže překonat touhu po cigaretě. Tento postup si pak důkladně zafixujte. 
 

7. Dýchejte pár minut do břicha

Hluboké dýchání může potlačit chuť na cigaretu, a zároveň se zklidnit. Jde o hluboké brániční dýchání – nadechujte se do břicha, které by se mělo rozšířit a nafouknout jako malý balon a při výdechu opět poklesnout. Výdech by měl trvat minimálně dvakrát tak dlouho jako nádech (nebo ještě déle). Tímto způsobem zkuste dýchat alespoň tři minuty. 


8. Nebuďte na to sami

O svém rozhodnutí přestat kouřit informujte svou rodinu, nejbližší přátele a kolegy v práci. Určitě vás podpoří a budou mít pochopení i pro váš abstinenční syndrom (špatná nálada, zlost a pocit frustrace, podrážděnost, bolesti hlavy, zvýšená chuť k jídlu, nespavost, neschopnost se soustředit apod.). Zkuste najít někoho, s kým budete odvykat, ideálně partnera (pokud také kouří) nebo kolegu z práce. Budete se vzájemně podporovat, a tím stoupne i vaše naděje na úspěch.
 

9. Omezte stres

Právě stres je jedním z důvodů, proč lidé kouří. Nikotin kuřáci využívají jako formu relaxace a uvolnění. Vymyslete jiný způsob uvolnění. Zkuste např. poslech oblíbené hudby, sport nebo třeba masáž. A zejména v prvních týdnech odvykání se snažte stresu vyhýbat.
 

10. Zaměstnejte ruce

Mnoho čerstvých nekuřáků neví, co s rukama. Připravte se i na tuto možnost a kupte si předem nějakou drobnost, která vaše prsty spolehlivě zaměstná. Třeba malý hlavolam, antistresový přívěsek, cvakací propisku apod. 
 

11. Odměňte se

Za každý den (týden), kdy jste vydrželi nekouřit, se odměňte. Může to být cokoliv, snad jen s výjimkou bonbonů, čokolády nebo sklenky alkoholu. 
 

12. Znechuťte si kouření

Zkuste se na kouření podívat z jeho horší stránky. Na internetu najdete spoustu obrázků a videí, které ukazují zčernalé plíce nebo nádory způsobené kouřením. Uvědomte si, že byste mohli dopadnout podobně.
 

13. Zkuste byliny

Při odvykání kouření můžete využít i byliny. Vyzkoušet můžete kozlík lékařský a chmel otáčivý, které zmírní nadměrný stres, který první dny abstinence mohou provázet. Navíc tyto dvě byliny přispívají k podpoře zdravého a kvalitního spánku. Kozlík lékařský přispívá ke klidnému a spokojenému spánku a k normální činnosti nervové soustavy. Doporučuje se užívat k relaxaci v případě neklidu, úzkosti a nervozity. Chcete-li si abstinenci usnadnit, zkuste doplněk stravy SpiLEEP s obsahem výše zmíněných bylin, díky kterým snížíte projevy nadměrného stresu a podpoříte zdravý a kvalitní spánek.
 

 

Tento článek byl vytvořen ve spolupráci s: 

Mgr. Denisa Salvová

Absolvovala obor Rehabilitační psychosociální péče na Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity. Působila ve zdravotně sociální oblasti jako vedoucí poraden, terapeut a lektor kurzů pro pracovníky v pomáhajících profesích. V současné době se zajímá o oblast medicíny, zdravotnictví, zdravého životního stylu a psychologie.

  
Hořčíkem proti stresu a vyčerpání!
19.11.2019

Hořčíkem proti stresu a vyčerpání!

Pokud jste neustále unavení, trpíte migrénami či bolestmi hlavy, trápí vás změny nálad, jste úzkostní, máte problémy s usínáním a svalovými křečemi, může za tím stát nedostatek hořčíku (magnesia). Nízká hladina hořčíku patří mezi nejčastější minerální poruchy. Hořčík je jedním z nejdůležitějších prvků, který udržuje tělo v dobré fyzické a psychické kondici, a proto je také označován jako prvek života.

Přečtěte si více
Zobrazení: 1404
Nedovolte, aby vás ničil stres!
14.08.2023

Nedovolte, aby vás ničil stres!

Ne vždy jde život přesně podle našich představ a každodenní starosti a stres se mohou negativně podepisovat na našem zdraví. Ačkoliv v malé míře stres nemusí představovat zdravotní riziko, překročí-li únosnou mez, může s sebou přinášet mnoho zdravotních obtíží. Podrážděnost, nervozita, nesoustředěnost, poruchy paměti, nespavost, ale také oslabená imunita, mohou být jen některými problémy, které jsou se stresem spojeny. Začněte proto se stresem pracovat dříve, než se projeví na vašem zdraví.

Přečtěte si více
Zobrazení: 352
Do boje se stresem! Rady, jak pečovat o své zdraví, i když nemáte čas
22.09.2021

Do boje se stresem! Rady, jak pečovat o své zdraví, i když nemáte čas

Ať už jde o zdraví všech orgánů, zpomalení procesu stárnutí, zlepšení výkonu nebo ovlivnění psychických funkcí, dostatečný přísun vitamínů hraje velmi důležitou úlohu při udržování lidského organismu v co nejlepší formě.

Přečtěte si více
Zobrazení: 593