Jak podpořit dětskou imunitu

Jak podpořit dětskou imunitu

Publikováno: 14.11.2014

Zobrazení: 42

Podzimní období s sebou nese zvýšené riziko výskytu nachlazení. Zeptali jsme se alergoložky a imunoložky MUDr. Martiny Grimmové, co můžeme udělat pro lepší obranyschopnost našich děti.

  • Co bývá nejčastěji příčinou oslabené dětské imunity?

U malých dětí se často jedná o přechodný imunodeficit (sníženou odolnost vůči infekcím), který se během několika let při vyzrávání imunity zcela upraví. U opakovaně nemocných dětí bez teplot, s klinickými projevy zahlenění, rýmy, někdy i kašle, je potřeba myslet na vyloučení alergie, jejíž výskyt v naší populaci výrazně stoupá. 

I faktory životního prostředí, např. zplodiny výfukových plynů, oxidy dusíku a síry, mohou oslabit dětskou imunitu. Vliv na zdraví mají také látky, které se uvolňují v domácím prostředí například z nábytku, koberců, lin… Tyto látky mohou při dnešním životním stylu, kdy trávíme uvnitř budov daleko více času než v minulosti, ovlivňovat naši imunitu. A to nemluvím o kouření…

  • V čem rodiče nejčastěji chybují? 

Je to jednoduchá otázka se složitou odpovědí a příčin je několik. Dohromady pak tvoří pojem „opakovaně nemocné dítě“. Ke snížení imunity přispívá například nedostatek pohybu venku, který jinak přináší přirozené otužování či redukci váhy. Právě dětská obezita patří mezi příčiny častější nemocnosti dětí. Po nemoci, především té, která je spojena s antibiotickou léčbou, by dítě mělo být minimálně týden mimo dětský kolektiv.

  • Co pomáhá posilovat obranyschopnost dětského organizmu?

Myslím, že jde o změnu životního stylu, někdy i pro celou rodinu – především je třeba dopřát dětem dostatek pohybu, hlavně venku, otužování (sauna, studená sprcha, přiměřené oblékání), vyváženou stravu s dostatkem zeleniny a ovoce. Významná je i klimatoterapie – tedy možnost pobytu na horách či u moře.

  • Jakou roli hrají při podpoře imunity probiotika?

Probiotika mají neodmyslitelnou úlohu především při antibiotické léčbě. Antibiotika naruší mikroflóru a organizmus je pak mnohem náchylnější k další infekci. Probiotika podporují přirozenou rovnováhu prospěšných a škodlivých bakterií v trávicím traktu

  • Které vitaminy jsou pro dobře fungující imunitu důležité a jak působí?

Pokud je dítě zdravé, stravuje se vyváženě a rozmanitě, dostává většinu vitaminů ze stravy. Ovoce a zelenina navíc obsahují dostatek vlákniny a udržují ideální tělesnou váhu. Pokud však dítě ovoce či zeleninu nebo jiné zdraví prospěšné potraviny odmítá, mohou mu rodiče dodávat multivitaminové produkty z lékárny. Ale doporučuji jen vitaminové preparáty určené pro děti, které je lepší vzájemně nekombinovat, aby nedošlo k překročení doporučené denní dávky.

  • Jaký význam mají pro dětský organizmus nenasycené mastné kyseliny omega 3?

Podobný jako vitaminy, účinek je vesměs pozitivní. Nenasycené mastné kyseliny omega 3 jsou nezbytné pro správný vývoj mozku dítěte.

Omega 3 můžeme dětem dodávat přirozenou cestou – obsahují je například mandle, vlašské ořechy, rostlinné oleje z lněného semínka či řepky olejné, které můžeme přidávat do salátů, a vhodné je zařadit do jídelníčku také ryby, ideálně 2x týdně.