ROZHOVOR: Jak připravit dětskou imunitu na podzim?

ROZHOVOR: Jak připravit dětskou imunitu na podzim?

Publikováno: 12.09.2023

Zobrazení: 144

Nástup do školy a nadcházející podzim s sebou může přinášet zvýšené riziko některých onemocnění, z nichž těmi nejčastějšími jsou respirační virové infekce. Zeptali jsme se alergoložky a imunoložky MUDr. Martiny Grimmové, co můžeme udělat pro podporu imunitního systému našich děti.

Co bývá nejčastěji příčinou oslabené dětské imunity?

U malých dětí se často jedná o přechodný imunodeficit (sníženou odolnost vůči infekcím), který se během několika let při vyzrávání imunity zcela upraví. U opakovaně nemocných dětí bez teplot, s klinickými projevy zahlenění, rýmy, někdy i kašle, je potřeba myslet na vyloučení alergie, jejíž výskyt v naší populaci výrazně stoupá. I faktory životního prostředí, např. zplodiny výfukových plynů, oxidy dusíku a síry, mohou oslabit dětskou imunitu. Vliv na zdraví mají také látky, které se uvolňují v domácím prostředí například z nábytku, koberců, lin… Tyto látky mohou při dnešním životním stylu, kdy trávíme uvnitř budov daleko více času než v minulosti, ovlivňovat naši imunitu. A to nemluvím o kouření…
 

V čem rodiče nejčastěji chybují? 

Je to jednoduchá otázka se složitou odpovědí a příčin je několik. Dohromady pak tvoří pojem „opakovaně nemocné dítě“. Ke snížení imunity přispívá například nedostatek pohybu venku, který jinak přináší přirozené otužování či redukci váhy. Právě dětská obezita patří mezi příčiny častější nemocnosti dětí. Po nemoci, především té, která je spojena s antibiotickou léčbou, by dítě mělo být minimálně týden mimo dětský kolektiv.
 

Co pomáhá posilovat obranyschopnost dětského organismu?

Myslím, že jde o změnu životního stylu, někdy i pro celou rodinu – především je třeba dopřát dětem dostatek pohybu, hlavně venku, otužování (sauna, studená sprcha, přiměřené oblékání), vyváženou stravu s dostatkem zeleniny a ovoce. Významná je i klimatoterapie – tedy možnost pobytu na horách či u moře.
 

Jaký je Váš názor na probiotika?

Probiotika mají neodmyslitelnou úlohu především při antibiotické léčbě. Antibiotika naruší střevní mikroflóru a organismus je pak oslabený a mohou se objevit střevní obtíže. Probiotika podporují přirozenou rovnováhu prospěšných a škodlivých bakterií v trávicím traktu.

 

Které vitaminy jsou pro dobře fungující imunitu důležité a jak působí?

Pokud je dítě zdravé, stravuje se vyváženě a rozmanitě, dostává většinu vitaminů ze stravy. Ovoce a zelenina navíc obsahují dostatek vlákniny a udržují ideální tělesnou váhu. Pokud však dítě ovoce či zeleninu nebo jiné zdraví prospěšné potraviny odmítá, mohou mu rodiče dodávat kvalitní doplňky stravy. Ale doporučuji jen vitaminové preparáty určené pro děti, které je lepší vzájemně nekombinovat, aby nedošlo k překročení doporučené denní dávky.
 

Jaký význam mají pro dětský organismus nenasycené mastné kyseliny omega 3?

Podobný jako vitaminy, účinek je vesměs pozitivní. Nenasycené mastné kyseliny omega 3 jsou nezbytné pro správný vývoj mozku dítěte. Nenasycené mastné kyseliny můžeme dětem dodávat přirozenou cestou – obsahují je například mandle, vlašské ořechy, rostlinné oleje z lněného semínka či řepky olejné, které můžeme přidávat do salátů, a vhodné je zařadit do jídelníčku také ryby, ideálně 2x týdně.
 

Tipy Klubu zdraví na podporu dětské imunity: 

Pokud máte obavy, že strava vašeho dítěte není tak pestrá, jak by měla být, obohaťte dětský jídelníček doplňky stravy, které mohou deficit zdraví prospěšných látek doplnit. Vyzkoušejte např. doplňky stravy řady Biopron, Marťánci a prémiový rybí olej Zlatou Omegu-3 rybí olej 1500 mg

Biopron nabízí vysoce kvalitní probiotické produkty obsahující probiotické kmeny, které splňují přísné požadavky včetně prokázané životaschopnosti a odolnosti vůči kyselinám. Široká škála produktů pokrývá různé potřeby a cílové skupiny včetně dětí od narození. Biopron KIDS+ jsou expertní probiotika s prebiotiky pro podporu správného vývoje střevní mikrobioty a komplexem vitaminů B6 a C pro podporu správné funkce imunitního systému, vhodné pro děti od 1 roku. Biopron Baby BIFI+ je probiotikum s vysokým podílem bifidobakterií. 1 miliarda CFU v denní dávce vhodná pro děti již od narození, díky vysypávacím tobolkám. Biopron Baby BIFI+ je vhodný nejen v průběhu, ale i po užívání antibiotik.
 

Marťánci jsou speciálně zaměřená řada určená zejména dětem. Příznivé účinky různých vitaminů, minerálů a bylinných extraktů byly prokázány jako podpora imunity dětí a celkového zdraví. Pro období podzimu je vhodný doplněk stravy Marťánci Gummy Podzim–zima. Z Marťánků ve tvarech oblíbených EMOJI s příchutí marakuji, maliny, jahody a pomeranče pro podporu zdraví, imunity a vitality, budou děti nadšené. S vitaminy C, D3 a zinkem pro podporu imunity a s kyselinou listovou, která přispívá ke snížení únavy a vyčerpání. Dětskou imunitu podpoří také řada Marťánci PROimun. Marťánci ProImun cucací tablety obsahují extrakt z černého bezu a šípků (Rosa canina), a také vitamin C, které přispívají k obranyschopnosti organismu. Proimun Sirup je možné užívat dětmi již od 1 roku a Proimun cucací tablety od 3 let. Podpořte dětskou imunitu, a usnadněte tak dětem jejich nadcházející školní povinnosti. Na e-shopu Klubu zdraví Wavita pro vás máme navíc skvělé ceny, které vám podporu, a to nejen dětského zdraví, usnadní.

Zlatá Omega-3 rybí olej 1500 mg je prémiový doplněk stravy pro podporu imunitního systému a správné funkce srdce. mozku a zraku. Navíc je obohacen o vitaminy A + D + E.  Omega-3 v tekutém formátu je vhodná nejen pro děti od 3 let, ale také pro seniory, těhotné ženy a všechny, kteří chtějí podpořit své zdraví. Obávat se nemusíte ani nepříjemné pachutě rybiny, protože Zlatá Omega-3 rybí olej 1500 mg má oblíbenou pomerančovo citrónovou příchuť.  

  • Náš TIP: olej lez přidat do dětských kaší nebo ovocných či zeleninových salátů.
  • Pokud máte problém s polykáním tobolek, volte tekutý formát!
  • Ingredience jsou přírodního původu, bez umělých barviv a konzervantů.

 

  

 
Jak podpořit imunitu často nemocných dětí?
12.09.2022

Jak podpořit imunitu často nemocných dětí?

Každý rodič to dobře zná. Dítě nastoupí do školky či do školy a po několika dnech je nemocné. Opakované infekce u dětí jsou typické pro období, kdy se imunitní systém dítěte poprvé setkává s patogeny, rozvíjí imunitní odpověď a organismus si buduje imunitní paměť. Do určité míry můžeme imunitu dítěte ovlivnit tím, že ji budeme posilovat.

Přečtěte si více
Zobrazení: 6126
Doplňky stravy BIOPRON, seznamte se s nimi!
12.06.2023

Doplňky stravy BIOPRON, seznamte se s nimi!

Až 70 % imunitních buněk se nachází ve střevech, střeva jsou tak „branou k imunitnímu systému“ a právě zdravá střeva jsou tak předpokladem celkového zdraví. Podpořte zdraví střevní mikrobioty doplňky stravy řady Biopron®! Biopron® nabízí široké portfolio probiotických komplexů pro péči o střevní mikrobiotu pro dospělé a děti již od narození. Pečujte o rovnováhu střevní mikrobioty prostřednictvím prémiových produktů Biopron®, protože zdraví sídlí ve střevech!

Přečtěte si více
Zobrazení: 181
Pozor na skrytý cukr!
25.05.2023

Pozor na skrytý cukr!

Sacharidy patří společně s tuky a bílkovinami mezi hlavní živiny. Jsou nejdůležitějším zdrojem energie, nutné pro fungování nervového systému, mozku a dalších tělesných funkcí. Ačkoliv se bez sacharidů neobejdeme, měli bychom být obezřetní při jejich konzumaci. Nejsou-li sacharidy okamžitě spotřebovány, ukládají se do zásoby, a podílejí se tak na vzniku nadváhy, obezity a dalších zdravotních obtíží. Problém ovšem je, že nebezpečné cukry dnes běžně nacházíme i tam, kde bychom je vůbec nečekali. Víte, kde všude „nebezpečné cukry“ najdete?

Přečtěte si více
Zobrazení: 228
Jak získat z ovoce a zeleniny co nejvíce vitaminů?
25.05.2023

Jak získat z ovoce a zeleniny co nejvíce vitaminů?

Zdravý a pestrý jídelníček obsahující dostatek ovoce a zeleniny je základem celkového zdraví, nicméně důležité také je, v jaké podobě ovoce a zeleninu konzumujeme. A nejen to! Roli hraje také jejich skladování. Máme pro vás tipy, díky kterým mohou být vaše gurmánské zážitky o něco zdravější.

Přečtěte si více
Zobrazení: 637