Vitamin C příznivě ovlivňuje hodnoty tlaku krve

Vitamin C příznivě ovlivňuje hodnoty tlaku krve

Publikováno: 06.08.2012

Zobrazení: 723

Nová meta-analýza ukázala, že krátkodobá suplementace vitaminem C může snižovat krevní tlak, s ještě větším přínosem pro osoby s vysokým krevním tlakem.

Dle závěrů meta-analýzy zveřejněných v American Journal of Clinical Nutrition vedlo užívání vitaminu C k průkaznému snížení jak systolického, tak diastolického krevního tlaku, a to o 3,84 a 1,48 mmHg. Navíc – pokud byla data vztažena pouze na osoby s vysokým TK (hypertenzí) – snížení hodnot diastolického a systolického tlaku bylo ještě vyšší – o 4,85 a 1,67 mmHg.

Vědci posuzovali celkem 29 klinických studií. Denní dávka vitaminu C byla stanovena na 500 mg a lidé tuto dávku užívali po dobu 8 týdnů. Než by ale mohla začít být suplementace vitaminem C doporučována v rámci prevence hypertenze či jako součást léčby, je zapotřebí provést řadu dalších studií.

Celosvětově trpí hypertenzí – tedy vysokým krevním tlakem – asi 1 miliarda lidí. Přičemž o hypertenzi se hovoří, pokud hodnoty systolického a diastolického TK jsou vyšší než 140 a 90 mmHg. V Americe má - dle nejnovějších dat z American Heart Association – vysoký TK cca 33,5% dospělých, přičemž hypertenze je jedním z faktorů vedoucích ke vzniku srdečně-cévních onemocnění. A vlivem tohoto onemocnění ročně v Americe umírá 35% populace.

 

Zdroj: Juraschek SP, Guallar E, Appel LJ, Miller ER 3rd. Effects of vitamin C supplementation on blood pressure: a meta-analysis of randomized controlled trials. Am J Clin Nutr. 2012 May;95(5):1079-88. Epub 2012 Apr 4. Review.

Extrakt z olivového listí a vysoký krevní tlak
11.03.2011

Extrakt z olivového listí a vysoký krevní tlak

Extrakt z olivového listí je účinný při snižování krevního tlaku stejně jako jiná běžná léčiva na vysoký krevní tlak.

Přečtěte si více
Zobrazení: 442
Hledáte způsob, jak si udržet zdravý krevní tlak?
17.12.2010

Hledáte způsob, jak si udržet zdravý krevní tlak?

Navštivte naše nové internetové stránky, kde se dozvíte spoustu užitečných informací o krevním tlaku a doporučení, jak si jej udržet na optimální hladině.

Přečtěte si více
Zobrazení: 176
9 tipů, které pomohou udržet krevní tlak
25.01.2018

9 tipů, které pomohou udržet krevní tlak

Hypertenze umí být velmi záludná. Příznaky jsou zpočátku mírné, takže je člověk většinou neřeší, protože se cítí zdravý. Postupně se však zhoršují a mohou poškodit některé orgány. Co raději začít změnou životosprávy?Hypertenze umí být velmi záludná. Příznaky jsou zpočátku mírné, takže je člověk většinou neřeší, protože se cítí zdravý. Postupně se však zhoršují a mohou poškodit některé orgány. Co raději začít změnou životosprávy?

Přečtěte si více
Zobrazení: 1502