Strážce našich očí Lutein

Strážce našich očí Lutein

Publikováno: 19.01.2012

Zobrazení: 391

Zrak je jedním z nejdůležitějších lidských smyslů, proto si zaslouží naši péči. Zárukou dobrého vidění v každém věku je i nenápadný karotenoid lutein.

Lutein je karotenoid, který se koncentruje v oku ve žluté skvrně na sítnici a rozhodující měrou přispívá k posilování obranného systému oka. Jeho nedostatek může způsobit makulární degeneraci (nemoc, při které dochází k postupné ztrátě zraku).

Při výzkumech luteinu se zjistilo, že po vstupu do organizmu a po vstřebání se hromadí ve dvou oblastech očí: na sítnici a v oční čočce.

Vědecké práce zabývající se degenerací žluté skvrny ve starším věku jednoznačně potvrdily, že lutein hraje významnou roli v její ochraně. Antioxidační působení luteinu se navíc uplatňuje nejen v případě očí, ale i v ochraně jiných orgánů a v procesech látkové přeměny (např. jako prevence kardiovaskulárních onemocnění).

Podle dosavadních výzkumů pravidelné užívání luteinu snižuje výskyt makulární degenerace o 50 %. Zajímavé je i zjištění, že z potravin bohatých na lutein se nejlépe osvědčil špenát, například oproti karotce a ovoci, které jej obsahovaly jen zanedbatelné množství.

Vitamin C a jeho zdravotní potenciál pro oči a mozek
20.07.2011

Vitamin C a jeho zdravotní potenciál pro oči a mozek

Nová studie říká, že vitamin C může napomoci správné funkci nervových buněk v oku. A navíc rovněž předpokládá, že tento vitamin může být také velmi důležitý pro mozkové funkce.

Přečtěte si více
Zobrazení: 401
Zdravé oči potřebují pravidelný pohyb
24.12.2017

Zdravé oči potřebují pravidelný pohyb

Předejděte potížím oční gymnastikou.

Přečtěte si více
Zobrazení: 315
Angína, nebo jenom bolest v krku?
12.06.2018

Angína, nebo jenom bolest v krku?

Bolí vás v krku tak silně, že nemůžete ani polknout? Žádnou paniku! Každá bolest v krku, ačkoli vám přijde někdy skoro nesnesitelná, ještě nemusí být angína. Nechtějte po svém lékaři, aby vám hned napsal antibiotika. Jsou-li původcem vašich problémů viry, je to beztak zbytečné (na chřipku a další virová onemocnění tyto léky nezabírají) a jenom byste zbytečně zatížili organismus.

Přečtěte si více
Zobrazení: 296466